Haber Detayı
10 Ekim 2020 - Cumartesi 10:54
 
KOCATÜRK ''PANDEMİ VATANDAŞI MAĞDUR ETTİ''
Tüketiciyi Koruma Derneği( TÜKODER) Gölcük Şube Başkanı Çetin Kocatürk, Covid- 19 Pandemisi döneminde tüketicilerin bazı hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldıklarını ifade ederek , bu sürede birçok kişinin mağdur kaldığını belirtti.
Ekonomi Haberi
KOCATÜRK ''PANDEMİ  VATANDAŞI MAĞDUR ETTİ''

 “Tüketiciler, kesinlikle sosyal medya üzerinden alışveriş yapmasın”
TÜKODER  Başkanı Çetin Kocatürk yaptığı açıklamada, “Salgın sürecinde tüketicilerin bazı hak ihlalleriyle karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz.  Bu kapsamda sosyal medya üzerinden yapılan alışverişlerde yaşanan sorunlarda ise “Tüketici, hakkını aramak için karşısında muhatap bulamıyor. Tüketiciler, kesinlikle sosyal medya üzerinden alışveriş yapmasın. Buralardaki linkleri kullanmasınlar. İnternet üzerinden alışveriş yapılacaksa da firmaların kendilerine ait “www” ile başlayan web sayfalarını kullansınlar” dedi.  

“Verilmeyen bir hizmetin bedeli olmaz”
Pandemi sürecinde düğün yapacakların ve öğrencilerini özel okul ve yurtlara gönderen ailelerin mağdur olduğunu ifade eden Başkan Kocatürk, “ Pandemi dolayısıyla düğün salonları, özel okullar ve yurtlarla ilgili de çok ciddi sıkıntılar yaşandığını biliyoruz. Tüketicilerin özel okullarla yaptıkları yüz yüze eğitim sözleşmeleri ve kısmi indirim konusunda daha önce açıklama yapmıştık. Şöyle ki  yüz yüze eğitimin kalitesi ve fiyatıyla, uzaktan eğitimin kalitesi ve fiyatı aynı değildir. Dolayısıyla bu ücretlerde bazı okullarımız kısmi indirime gittiler ama bazı okullarımız da ücretin tamamını almak için hala direniyor. Bu tür uyuşmazlıklar maalesef şu anda tüketici hakem heyetlerine ve mahkemelerine yönelmiş durumda. Dosyalar da görülmeye başlandı. Bu konularda ülkemizi yeni kararlar bekliyor. Tüketicilerin, düğün salonu işletmecileriyle de ihtilaf yaşadıkları bu süreçte  düğün salonları da pandemi sürecinde kapalı olduğu için öncesinde sözleşme imzalayanlar, işletmeciye kapora verdi fakat işletmecilerin bir kısmı bu kaporaları ‘bizden kaynaklanmıyor’ diye iade etmedi. Doğru, burada bir mücbir sebep var. Konu, her iki tarafı da bağlıyor. Sonuçta hizmetin de ifası yok. Hatta, Borçlar Kanunu’nda bu konuyla ilgili düzenlemeler de var. Alınan bu kaporaların ve diğer ücretlerin ödenmesi gerektiğini söyledik ama bazı düğün salonu işletmecileri buna yanaşmadı. Verilmeyen bir hizmetin bedeli olmaz. Dolayısıyla bu kaporaların ve diğer ücretlerin iade edilmesi gerekiyor. Hatta, hakem heyetleri de bu bedellerin ödenmesi noktasında karar vermeye başladı” dedi.

Firmaların “gramaj oyunu”na dikkat
TÜKODER Başkanı Kocatürk son olarak bazı firmaların gramaj oyunu yaptıklarını ifade ederek, “Bazı firmaların da ürünlerinin gramajını düşürüp “zam yapmadık” algısı yaratarak satış yapmaktalar. Bazı firmalar bu gramaj düşüklüğünü ürünlerinin ambalajına yazıp tüketicinin görmesini sağlıyor. Bazı firmalar da maalesef bu gramaj düşüklüğünü ürünlerinde belirtmiyor. Tüketicilerin bu konuya da dikkat etmesi gerekiyor” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: KOCATÜRK, ''PANDEMİ, , VATANDAŞI, MAĞDUR, ETTİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı