banner383
Haber Detayı
26 Haziran 2019 - Çarşamba 12:49
 
KONYALILAR BİLECİK VE GÖYNÜK'Ü GEZDİ
Gölcük Konyalılar Karamanlılar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği yaz etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olduğu tur gezilerinde ikincisi olan Bilecik ve ilçesi Göynük'ü gezdiler.
Kültür Haberi
KONYALILAR BİLECİK VE GÖYNÜK'Ü GEZDİ

Gölcük Konyalılar Karamanlılar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği yaz etkinlikleri kapsamında düzenlemiş olduğu tur gezilerinde ikincisi olan Bilecik ve ilçesi Göynük'ü gezdiler. 

Uzun zamandan beri Gölcük'te faaliyet gösteren Gölcük Konyalılar Karamanlılar Yardımlaşma Dayanışma ve Kültür Derneği her yıl yaz aylarında yaz etkinlikleri düzenliyorlar. Düzenlediği etkinliklerde yöresel kültürünü tanıtırken aynı zamanda birlik ve beraberliği yanı sıra kaynaşmayı sağlıyorlar. Bu yıl düzenledikleri yaz etkinlikleri kapsamında Dernek Başkanı Nuri Akkol ve Dernek yönetimi üyelerine yönelik ilk etkinlik Edirne ilimizin gezisi ardından Bilecik ve ilçesi Göynük'e tur düzenleyerek Bilecik ve ilçesi Göynük'ü gezdiler. 


Düzenlenen Bilecik ve ilçesi Göynük'ü gezisinde Göynük Akşemsettin türbesi, Bilecik Osmanlı padişahları tarih şeridi, Bilecik Osmanlı padişahları tarih şeridi, Söğüt Ertuğrul Gazi mescidi, mescidin içinde derin bir kuyu mevcuttur. Yan tarafında Akan dere suyu o zamanki Rumlar tarafından zehirlenir, Ertuğrul Gazi türbesi, Türbe nöbetçisi, Göynük zafer anıtı ve Göynük Süleyman Paşa camii ziyaret ederek turunu sonlandırdılar. Düzenlenen Bilecik ve ilçesi Göynük gezisine 46 kişi katıldı. Bilecik ve ilçesi Göynük'ün tarihi yerleri gezerken Osmanlı döneminde yapılan eserleri tek tek gezerek yetkililerden bilgi altılar.
 
Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan Başkan Akkol; “biz dernek olarak her yaz aylarında yaz etkinliğimizi yapıyoruz. Bu etkinlikler kapsamında bu yıl ülkemizin tarihi yerlerini gezip görmek ve kültürlerini öğrenmek için ilk olarak Edirne ilimize tur düzenleyerek tamamladık. İkincisi ise Bilecik ve ilçesi Göynük'ü oldu. Buradaki tarihi eserlerin tanıtımı önemsedik. Çok eski tarihlerimizin eserleri görünce gerçekten biz Türk milleti olarak çok zengin bir kültüre sahip olduğumuzu öğrenmiş olduk. Ben isterim ki tüm halkımız bu tür tarihi eser yerleri görmesini gerekir. Bu yaptığımız tur etkinliklerde bizlere destek veren başta Kocaeli Büyükşehir Belediyesi olmak üzere herkese teşekkür ederim” dedi.  

Fahri Haner  

Kaynak: Editör:
Etiketler: KONYALILAR, BİLECİK, VE, GÖYNÜK'Ü, GEZDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı