Haber Detayı
01 Aralık 2013 - Pazar 21:26 Bu haber 5350 kez okundu
 
KUBA CAMİİ'NİN TEMELİ ATILDI
Gölcük Piyalepaşa Mahallesi'nde Kuba Camii'nin temeli Kuran-ı Kerim eşliğinde atıldı.
Gölcük Haberi
KUBA CAMİİ'NİN TEMELİ ATILDI

Gölcük Piyalepaşa Mahallesi'nde Kuba Camii'nin temeli Kuran-ı Kerim eşliğinde atıldı.Törende Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özalp,  Kaymakam Adem Yazıcı, Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş,  Ak Parti Gölcük İlçe Başkanı Sedat Yücel, CHP belediye Başkan Adayı Turan Dumlu, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı, Cami imamları iş adamları ve hayırseverler katıldı. Tören emekli müftü   Mustafa Okullu'nun Kuran-ı Kerim dinletisiyle başladı, Kaymakam Adem Yazıcı'nın ilk harcı atması ve kurban kesimiyle sona erdi.

'MİMARİSİ FARKLI TASARLANDI' Gölcük Kuba Cami Yaptırma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yaşar Akdeniz, " Mahallemizin Camii ihtiyacı olan, 1683 m kare arsanın Camii yapılması için Belediye Başkanımız tarafından talep ettik. Sonra  Gölcük Kuba Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği'ni kurduk. Camiimizin mimarisinin çok farklı olduğunu belirtmeliyim. Çok amaçlı konferans salonu, Kuran kursu, kız Kuran kursu, bay ve bayan imam odası, yönetim odası, çay ocağı, makine dairesi, bay ve bayan tuvaletler, abdesthaneler,engelli asansör ve engelli tuvaleti gibi geniş kapsamlı bir Camii yapısından ibaret olacaktır. Maliyeti 2 milyon 850 bin TL'dir.Camiimizin ibadete daha kolay ve kısa sürede açılması için yardımlarınızı bekliyorum. Şuana kadar maddi ve manevi olarak yardımlarını esirgemeyen herkese teşekkür ediyorum. Hayırlı olsun"dedi.

"CAMİİLERİ DOLDURALIM”  İlçe Müftüsü Mehmet Yazıcı,"Allah temelinin atıldığı gibi hizmete açıldığı günleri de bizlere göstermeyi nasip etsin."Günümüzde camii çoktur, yeni camiiye ne gerek var? "tarzında düşünenler olabiliyor. Anadolu'da kişi başına düşen camii sayısını Gölcük'le kıyaslarsak maalesef cemaat sayımız yeterli değil."Camiileri doldurduk mu ki, yeni bir camii yapaım?" gibi sorular da aklınıza gelebilir. Amacımız camiilerin sadece Cuma namazlarında değil bütün vakitlerde de doldurulması. Rabb'im bu devreye getirmeyi nasip etsin diyorum. Kuba, ilk özgürlük içinde kılınan Cuma namazının olduğu Camii'dir. Bu camiinin ismi de oradan gelmektedir.Müslümanların müşriklerin gazabından kurtulup namaz kıldığı camii adıdır aynı zamanda. O Cuma namazından sonra Cuma namazları farz haline gelmiştir. Bu camiinin yapılmasında yardımı dokunan buradaki insanlar adına teşekkürlerimi borç bilirim. Türkiye'de hiçbir camii inşaatı yarıda kalmamıştır. Mutlaka bitirilmiştir. İnşallah bu camiide cemaat akını olur, iman gücünü gösterecek bir sayı olur.Öldüğümüz zaman camii kapısına geleceğimizi biliyoruz. Hayattayken bu camiileri dolduralım, Hayırlı olmasını temenni ediyorum"dedi.

“BİR BUÇUK YIL ÖNCEDEN DÜŞÜNÜLDÜ” Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, "Mübarek bir günde mübarek bir amaçla biraraya gelmiş bulunmaktayız.Yaklaşık 1 bucuk yıl önce düşünümüş bir plandı. Bir namaz çıkışı Bağdat Camii'sindeki avluda sohbet ederken birkaç arkadaşımızın böyle bir önerisi vardı ve bize sundular. Bu istekli ve tutumlu önerisi sonunda şuanda bu camiinin temelini atmaktayız. Herkese teşekkür ederken hayırlı bir şekilde bu yapılacak olan camiinin hizmetini sürmesini diliyorum "dedi.    "TÜRKİYE BU KONUDA DUYARLI"      Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriyya Özalp," Kuba Camii, Hz. Muhammed (S.A.V) 'in Medine'de İslam tarihinin ilk Camii'sidir. Aradan geçen 1400 yıl içerisinde dünya düzeyinde yüzbinlerce hatta milyonlarca mescid yapıldı.Şuana kadar çok şükür hiç bir camiiyi yarım bırakmadık.Bazıları 6 ay sürdü bazıları 6 yıl... Ama sonuçta yarım kalan bir camii bırakmadık.Çok yardımsever ve hayırsever bir insanımız var.Bu camiinin çok iyi bir şekilde tamamlanacağına inanıyorum. Çok değişik bir camii tasarımı olacağını öğrendim, mimarisini yapan tasarımcıyı tebrik ediyorum. Hayırlı olmasını diliyorum "dedi.

"HAYIRLI GÜNDE HAYIRLI İŞ"   Gölcük Kaymakamı Adem Yazıcı," Umarım bu camii en kısa zamanda bitirilir ve hizmete açılır. Bu mübarek günde hayırlı bir iş yapmanın mutluluğu içerisindeyiz. Katkılarla el ele vererek bu camiiyi kolayca hizmete açılmasını dileyerek hayırlı olmasını temenni ediyorum "dedi.

ABONE OLALIM Emekli müftü Mustafa Okullu "Camimiz bitene kadar abone olalım. İsteyen beş lira isteyen on lira her ay camimize gönüllü olarak yardım yapsın "dedi.

Konuşmaların ardından protokol hep birlikte temel atıldıktan sonra kurban kesildi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gölcük, Piyalepaşa, Mahallesinde, Kuba, Camiinin, temeli, Kuranı, Kerim, eşliğin
Yorumlar
Haber Yazılımı