yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
11 Şubat 2018 - Pazar 18:11
 
LEYLA ATAKAN MEZARI BAŞINDA ANILDI
İzmit’in ilk kadın belediye başkanı olan Leyla Atakan vefatının 47. Yıl dönümünde mezarı başında anıldı. Her yıl alternatif anma programı düzenleye CHP örgütü ise bu kez belediyenin anmasında yer aldı.
Gündem Haberi
LEYLA ATAKAN MEZARI BAŞINDA ANILDI

1 Şubat 1971 tarihinde Başiskele Seymen mevkiinde geçirdikleri elim bir trafik kazasında yaşamlarını yitiren görev şehitleri, İzmit Belediye eski Başkanı ve İzmit’in ilk kadın belediye başkanı Leyla Atakan ile meclis üyesi çalışma arkadaşları Feridun Özbay, İsmail Kolaylı ve Abdurrahman Yüksel için dün anma düzenlendi. Her sene İzmit Belediyesi ile CHP örgütü ayrı anma programları yapıyordu. Bu sene ilk kez birlikte bir anma programı gerçekleştirdiler.

İlk kadın belediye başkanı

İzmit Belediyesi organizasyonluğunda Kocaeli’nin ilk ve tek kadın Belediye Başkanı Leyla Atakan kabri başında anıldı. İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın programında olduğu için anmaya katılamadı. Başkan Doğan’ın daha sonra anmaya geleceği söylendi. Anma programında CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, İl Başkanı Cengiz Sarıbay, eşi Nurdan Sarıbay, İl Kadın Kolları Başkanı Songül Kaya, İl Gençlik Kolları Başkanı Emre Andız, İzmit İlçe Gençlik Kolları Başkanı Mehdi Kaan Günan, Biz İzmitiz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Nermin Tol ve çok sayıda parti üyesi katıldı.

Kırmızı karanfil bırakıldı

Anma öncesinde Fevziye Camii İmamı Faruk Çoban, Atakan’ın kabir başında dua yaptırdı. Daha sonra İl Başkanı Cengiz Sarıbay konuşma yaptı. Sarıbay şunları söyledi: “Cumhuriyet kadınlarına örnek olmuş, idol olmuş. Halkçı, belediyeci bir belediye başkanı ve yakın çalışma arkadaşları maalesef elim bir trafik kazasında vefat ettiler. Onlarına acısını biz hala taşıyoruz. Bu vesileyle ben burada bulunan tüm yakınların ve tüm Kocaeli halkına sabır diliyorum” akabinde Atakan’ın kabrine kırmızı karanfiller bırakıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: LEYLA, ATAKAN, MEZARI, BAŞINDA, ANILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı