Haber Detayı
08 Ekim 2020 - Perşembe 10:34
 
MESLEĞİM VAR UMUDUM VAR
Şiddete uğrayan veya herhangi bir nedenle dezavantajlı olan kadınların, iş ve istihdama ulaşmaları amacıyla hazırlanan “ Mesleğim Var, Umudum Var” Projesinin, protokol imza töreni gerçekleştirildi.
Ekonomi Haberi
MESLEĞİM VAR UMUDUM VAR

Kocaeli Doğu Marmara Kalkınma Ajansı, İş-Kur İl Müdürlüğü, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Kocaeli Sanayi Odası ve Ford Otosan A.Ş. işbirliği hazırlanan, “Mesleğim Var, Umudum Var” projesinin protokol imza töreni gerçekleştirildi. Proje ile bölgede açık olan meslek alanlarına yönelik, dezavantajlı bireylerden oluşan kursiyerlerden, nitelikli ve donanımlı elemanlar yetiştirilmesi hedefleniyor. Yine proje kapsamında işsizlik, sosyal güvenlik kaygısı, toplumsal sorunlar ve sosyal uyum kaygısını azaltmaya yönelik faaliyetler ile dezavantajlı grupların sosyal içermesine katkı sağlamak ve bölgedeki özellikle kadın istihdam oranlarının artmasına destek olmak amaçlanıyor.

 

 

İMZALAR ATILDI

 

Kocaeli Valiliğinde gerçekleştirilen imza törenine Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un yanısıra, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mustafa Çöpoğlu, İş-Kur İl Müdürü Ulvi Yılmaz, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdür V. Mesut Yalçın, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik,  Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Ford Otosan A.Ş.  İnsan Kaynakları Direktörü Ali Rıza Aksoy, Ford Otosan A.Ş. Kocaeli Fabrikaları İnsan Kaynakları Müdürü Elif Barutçu Sınmaz ve Ford Mesleki Eğitim Akademisi Ekip Lideri Hüseyin Yakup Temur katıldı.

 

 

DEZAVANTAJLI KADINLARA YÖNELİK

 

“Mesleğim Var, Umudum Var” projesine katkı sağlayan kurum temsilcilerinin projeye yönelik kısa konuşmalarının ardından konuşan Kocaeli Valisi Seddar Yavuz , ““Öncelikle Hükümetimizin en önemli hedeflerinden bir tanesi kadın istihdamıdır. Dolayısıyla bununla ilgili çok teşvik edici çalışmalar yapıldı yapılmaya da devam ediliyor. Bugün yine bunun somut bir örneğini sizinle paylaşıyoruz. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın, Kalkınma Ajansımız yoluyla desteklediği ve sizlerin paydaş olduğu böylesine önemli bir projede bir aradayız. Şiddete uğrayan veya herhangi bir nedenle dezavantajlı olan kadınlarımızın iş ve istihdama ulaşmaları neticesinde kendilerini daha değerli hissetmelerini sağlayacak bir yaklaşımı da hep birlikte ortaya koymuş oluyoruz. Bu vesileyle başta Doğu Marmara Kalkınma Ajansımıza, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, her zaman birlikte çalıştığımız Kocaeli Sanayi Odamıza, ilimize çok önemli katkılar yapan Ford Otosan A.Ş. ‘ye bir kez daha teşekkür ediyorum.”diyen Vali Seddar Yavuz, “Mesleğim Var, Umudum Var” projesinin hayırlı olması temennisinde bulundu. Konuşmaların ardından Vali Seddar Yavuz ve protokol üyeleri tarafından “Mesleğim Var, Umudum Var” projesinin protokolü hayırlı olsun dilekleriyle imzaladılar.

 

PROJE KAPSAMINDA NELER YAPILACAK?

 

Atılan imzalar sonrasında proje için hemen harekete geçilecek. İzmit Yavuz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin atıl durumda olan 2 nolu binasının tadilat ve onarımı yapılarak eğitim merkezi haline getirilecek. Tam donanımlı 2 atölye (Yazılım, Aşçılık / Pasta Yapımı), 1 sunum ve konferans salonu, 1 ofis, 1 eğitmen odası, 1 Rehberlik ve Beceri Test Merkezi, 1 Oyun Odası ve 2 eğitim sınıfı oluşturulacak. İlk etapta 184 kişiye eğitim verilecek, eğitim alanların tamamının staj yapması sağlanacak. Kursiyerlerin 50 tanesinin kurs sonunda istihdam edilmesi, 5 tanesinin ise kendi işyerini kurması hedefleniyor. Proje bitiminin ardından merkezden her yıl faydalanan yararlanıcı sayısı 500’e ulaşacaktır. Bu merkez; Ford gibi büyük sanayi kuruluşlarıyla, Kocaeli Sanayi Odası ve İŞ-KUR ile yakın iş birliğinde dezavantajlı gruplara özellikle işsiz kadınlara hizmet verecek. Kocaeli'deki dezavantajlı kadınların istihdama katılımın kolaylaştırılması, genç işsizliğinin azaltılması, ildeki ve bölgedeki ihtiyaçlara uygun alanlarda nitelikli personel yetiştirilmek üzere hem mesleki eğitim hem kariyer rehberliği hem de sosyal destek sağlanacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: MESLEĞİM, VAR, UMUDUM, VAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı