Haber Detayı
19 Ekim 2019 - Cumartesi 15:04
 
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
19 Ekim Muhtarlar günü kapsamında Gölcük Anıtpark'ta tören düzenlendi. Düzenlenen törenle muhtarlar günü kutlandı.
Gündem Haberi
MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

 

19 Ekim Muhtarlar günü dolayısı ile Gölcük Anıtpark'ta tören düzenlendi. Düzenlenen törene Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut, Gölcük Belediye Başkan vekili Fikret Ormancıoğlu, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral Gölcük Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu, Kaymakam yazı işleri müdürü Lütfü Yılmaz, Gölcük Emniyet Müdürü Selçuk Özer, Gölcük Jandarma komutanı teğmen Mahir Sarıdağ, AK Parti içe yönetimi, Gölcük Belediye meclis üyeleri, CHP ilçe başkanı Fikret Gürel, MHP ilçe başkanı Bilal Çakır, İYİ parti ilçe başkanı İsmail Aynacı, Saadet Partisi ilçe Başkanı Yaşar İsmail Yıldız, Kent Konseyi Başkanı Metin Şentürk,  Nüfus Müdürü Aysun Dinç, ilçe tarım müdürü Nebahat Hocaoğlu, Gölcük Huzur Evi Müdürü Sema Taşdemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ercan Gülsuyu ve Gölcük Muhtarları katılım sağladılar. 

 

MUHTARLAR BİREYSEL SEÇİME GİRER
Program Atatürk anıtına Çelenk sunumu, saygı duruşu ve ardından istiklal marşı okundu. İstiklal marşın ardından günün anlam ve önemini belirten açıklamayı Türkiye Muhtarlar Derneği Gölcük Şube Başkanı Bilge Saral şu şekilde anlattı. Başkan Saral “19 Ekim 2015 tarihli 29507 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Başbakanlık genelgesi ile her yılın 19 Ekim tarihi Muhtarlar Günü olarak kararlaştırılıp kabul edilmiştir. Muhtarlık, mevzuatla verilen çeşitli görevleri yapan, organları da seçimle gelen, merkezi ve yerel yönetimlerin yardımcısı olan bir kuruluştur. Muhtarlarımız demokrasinin beşiği değil ta kendisidir. Siyaset kanalı ile seçim kazanmazlar. 
Onlar kendi isimleri ile bulundukları köy ve mahallelerde seçimlere girerek başarı sağlarlar ve seçilirler. Muhtarlarımız seçilmişlerin içinde mahallesi tarafından en demokratik seçimle seçilmiş kişilerdir. Görev yaptıkları köy ve mahallelerdeki sorunların çözümü, vatandaşların talep ve beklentilerinin yerine getirilmesi yolunda, kanıtı idareleri ve yerel yönetimlerle işbirliği içinde hareket eden önemli birer hizmet odaklarıdır. Bizzat yaşadıkları ve görev yaptıkları mahallelerinin her türlü sorununu ilgili yerlere aktarma ve takip etme görevini gerçekleştiren muhtarlarımız, vatandaşlarımızın hizmette buluşturulması noktasında tüm resmi kurumların çalışma arkadaşıdır. Son yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler ve devlet hizmetlerinde bürokrasinin en aza indirgenmesi çalışmaları kapsamında muhtarların yüklerini önemli ölçüde azalmasına rağmen, muhtarlarımızın vatandaşa hizmet yolunda üstlendikleri misyon, önemini muhafaza etmektedir. 
Vatandaşın hastasında, cenazesinde, düğününde kısacası sosyal yaşamın keresinde kendini gösteren her türlü üzüntüde ve sevinçte kapısının gönül rahatlığıyla çaldığı ve devletini en yakınında hissettiği makamdır. 

YERELDE VATANDAŞIN SESİ
Yerelde vatandaşın sesi olmaktadır. Diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın önemli bir görevini yerine getirmektedir. Muhtarlık gerekli ve vazgeçilmezdir. Günümüzde mahalle sakinleri ile belediyeler ve tüm kamu kurumları arasındaki diyalog, muhtarlarımız üzerinden kurulmaktadır. Bu diyalog kurulurken en büyük sorumluluk ise muhtarlarımıza düşmektedir. Muhtarlarımız da bu sorumlulukları yerine getirebilmek adına gece gündüz görev yapmakta ve mesai saati diye bir kavramları bulunmamaktadır. Muhtarlık gönül işidir, köyünün mahallesinin anası babası, ablası ağabeyidir. Herkesin sırdaşıdır, ailesi ile paylaşamadığı konuların paydaşıdır. Sorumluluğu çok ama yetkisi olmayan muhtarlarımız ve muhtarlık müessesinin ihtiyaçları ve karşılaştıkları sorunların günün şartlarına göre çözümlenmesi için 21. yüzyıla yaraşır muhtarlık kanunu ivedilikle çıkarılması gerekliliğini düşünüyor ve bekliyoruz. 

BELEDİYELERİN DESTEĞİ İLE AYAKTA DURUYOR
Muhtarlıklarımız belediyelerimizin desteği ile ayakta durmaktadır. Kocaeli Muhtarları olarak bizler, birçok ilde olmayan imkanlara sahibiz ve kendimizi diğer illere göre şanslı hissediyoruz. Bu nedenle birçok konuda destek gördüğümüz Büyükşehir Belediyemize ve Gölcük Belediyemize teşekkür ediyoruz. Mülki amirimiz olan Sayın Valimiz ve Kaymakamlarımız biz muhtarların en büyük güvencesi ve destekçisidir. Bu anlamlı günümüz vesilesi ile Sayın Kaymakamımıza, dayanışma içinde hizmet ettiğimiz daire müdürleri ve ekiplerine de ayrıca teşekkür ediyoruz”dedi

 

MUHTAR ŞİİRİ
Bu konuşmaların Ardından Gölcük Merkez Mahallesi muhtarı Melahat Gökdeniz muhtar adlı şiiri okudu.

GÜNÜ KUTLADI
Ardından Gölcük Belediye Başkan vekili Fikret Ormancıoğlu; “öncelikle tüm muhtarlarımızın gününü kutlarım. Belediye başkanımızın ilçe dışında olmasından dolayı bu görev bana verildi. Benim içinde bir sürpriz oldu. Ben Bilge başkanımızın elinden öperek gününü kutlardım” dedi.

MUHTARLAR MESAİ ARKADAŞLARIMIZ
Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut; “muhtarlık müessesi bizim yönetim sisteminde çok önemli bir yeri vardır. Muhtarlık Cumhuriyet tarihimizden önce yürürlüğe girmiş bir mevzuat ve Türkiye'nin şartlarına demokratik yapısına sosyolojik yapısına, uygun olarak hazırlanmış bir mevzuattır. Zaman içerisinde değişiklikle birlikte olmakla beraber, muhtarlıklarımızda bir takım düzenlemeler yapılması günümüzde bir ihtiyaç haline gelmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalar yerel yönetim muhtarlarımızın görüşleri almak suretiyle önümüzdeki süreçte tekrar gözden geçirilecektir. Mülkü idari amiri olarak silerin en yakın çalışma arkadaşlarımız köy ve mahalle muhtarlarımızdır. Özellikle vatandaşlarımızın bizlere ulaşamadığı istekleri, talepleri sorunları sizlere aktarmakta çok önemli fonksiyon icra ediyoruz. Değerli arkadaşlar, yaklaşık 45 gündür burada görev yapıyorum. Bu süreç içerisinde gerek Muhtarlar Derneği başkanımız, gerekse muhtarlarımız, belediyeniz ve tüm kurumlarımızla çok güzel ve uyumlu bir şekilde çalışıyoruz” dedi. 

Program Gölcük Muhtarlar Derneği binasında devam ederek ilk ziyareti Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve başkan Yardımcısı Fikret Ormancıoğlu yaptı. Kaymakam Karabulut tüm muhtarlarla ilgilenerek varsa sorun ve sıkıntılarınızı dinlemek isterim. Bir sorun varsa da birlikte mutlaka çözeriz” dedi.

Fahri Haner 

Kaynak: Editör:
Etiketler: MUHTARLAR, GÜNÜ, KUTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı