KY YAPI
Haber Detayı
02 Aralık 2016 - Cuma 10:30
 
ÖĞRENCİLER EDİRNE'YE HAYRAN KALDI
Anadolu Kalkınma Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Edirne gezisine götürüldü. Geziye öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerden Nebiye Yüksel, Fatma Şirinoğlu ve Süheyla İkiz katıldı.
Kültür Haberi
ÖĞRENCİLER EDİRNE'YE HAYRAN KALDI

Edirne gezisinde öğrenciler ile birlikte ilk önce Trakya Üniversitesini gezdiler. Üniversitede Enstitüler, Fakülteler, Yüksekokullar, Araştırma Merkezleri olarak bölümlere ayrılıyor. Öğrenciler daha sonra Üç Şerefeli Camii, Eski Camii, Selimiye Camii, Karaağaç vb yerler gezildi. Rehberden bilgiler alan öğrenciler hem Edirne’nin yöresel lezzetlerin tadına bakarak hem de aileleri için hediyelik eşya alışverişi yaptılar. Marmara Bölgesi‘nin Trakya yakasında yaklaşık 400 bin kişilik bir nüfusa sahip olan Edirne’de Osmanlı Türk sanatını yansıtan 612 tarihi eser bulunuyor. 

Selimiye Cami Edirne’de bulunan, Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı camidir. Sinan’ın 90 yaşında yaptığı ve “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii gerek Mimar Sinan’ın gerek Osmanlı mimarisinin en önemli yapıtlarından biridir. 

 Eski Cami, Türkiye’nin Edirne ilinin merkezinde yer alan cami. Edirne’de zamanımıza ulaşmış ilk orijinal abidevi yapı olarak da bilinir. Caminin yan kapısı üzerindeki kitâbeye göre mimarı Konyalı Hacı Alâaddin, kalfası ise Ömer ibn-i İbrahim’dir. 

Yeni bilgiler sahibi olan öğrenciler geziden memnun olarak evlerine döndüler. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖĞRENCİLER, EDİRNE'YE, HAYRAN, KALDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı