Haber Detayı
29 Eylül 2018 - Cumartesi 15:16
 
ÖRCÜN VE SARAYLI FESTİVALİ BAŞLADI
Gölcük belediyesi projelerinden olan, Gölcük belediyesi ve doğu Marmara kalkınma ajansımız desteğiyle 2017 yılında tamamlanan Saraylı Örcün tarih koridorunda doğal yaşam projesi kapsamında geçen yıl İlk kez düzenledi. Bu yıl İkincisini Festival eşliğinde başladı.
Kültür Haberi
ÖRCÜN VE SARAYLI FESTİVALİ BAŞLADI

Gölcük Örcün’de düzenlenen festival şenliğine AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Gölcük Kaymakamı Yazı İşler Müdürü Lütfü Yılmaz, AK Parti ilçe Başkanı İdris Alp, Gölcük Turizm Müdürü Ayşe Dışpınar, Örcün köyü Muhtar Mustafa Uyar, Saraylı köyü Muhtarı Rıfat Büyükbudak ve çok sayıda davetliler katılım sağladılar.

Gölcük ilçe Turizm Müdürü Ayşe Dışpınar; “Festivalimizin amacı, bölgemizin, kül tür ve turizm değerlerimizin korunması, tanıtılması, turizme kazandırılması ve turizm cazibe merkezi haline getirilmesidir. Festival çerçevesinde saraylı ve Örcün ’de karma ahşap, fotoğraf ile çeyiz sandığı sergileri, yoğurt yeme, halat çekme, yumurta taşıma gibi çeşitli yarışmalar, ikramlarımız, doğal ve yöresel ürünlerden oluşan stantlarımızla birlikte, geleneksel sünnet düğünü organize edilmiş. Gölcük belediyemizce saraylı ve Örcün ‘den 2'şer çocuğumuz sünnet ettirilmiştir. Bugün saat 15.30’da saraylı meydanında, yarın da Örcün meydanında sünnet eğlencemiz başlayacak. Gece 23.00’e kadar devam edecektir. Tüm misafirlerimizi sünnet eğlencelerimize bekliyoruz. Bize görüş ve önerilerini sağlayan Kaymakamımız Sayın Mustafa Altıntaş’a, festivalimizin gerçekleşmesi ve bugüne kadar yaptığımız bütün çalışmalarımıza katkı ve destek sağlayan, her zaman yanımızda olan, Gölcük belediye başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş’e, Gölcük belediyesi koordinatörümüz Sayın Nihat Abiş ve başkan yardımcılarımızla, emeği geçen herkese teşekkür ederim.  

 

Örcün Mahallesi Muhtarı Mustafa Uyar; “Gölcük Tarihine ışık tutacak ileriki yıllarda Turizm cazibe alanı haline gelecek. Kültür Kavramı, sanat, dil, tarih din, mimari yapı, yaşam tarzı gibi etkenleri içine alan geniş bir kapsama sahiptir. Farklı milletlere ait olan kültürel değerleri yerinde görüp tanıma fırsatı sunmaktır. Kültür Turizmi, geliştirdiği yerlerin Tarihi ve Kültürel mirasının korunması etkili olduğu gibi ekonomik açıdan da kazançlar sağlanmaktadır. Kültür Turizm, sürdürülebilirlik ilke ve politikaları ile geliştirilirse yerel ve kültürel değerlerin küreselleşme karşısında yok olmasını engelleyici bir özelliğe sahiptir.

Ancak Kültür Turizmi sürdürülebilirlik ilkesine dayalı planlarla geliştirilemez ise yörelerin sahip olduğu Kültürel varlıklar tarihin sayfaları arasında kayıp olmaya mahkumdur. Saraylı Örcün Köyleri Osmanlıdan kalan iki köyümüzdür. Köyümüzde Fatih Sultan Mehmet Han ikinci Beyazıt Han zamanında kerametleri görünen Vakıflara kayıtlı ilimizin tek Türbesi bulunmaktadır. Saraylı köyümüzün tarihi bin yılın üzerinde bulunan çınar ağacı, cami ve minber aynı zamanda tarihi ev olarak tescillenmiş 51 yapı bulunmaktadır. Belediyemiz tarih koridoru bünyesinde Değirmendere Yalı evlerinden başlayıp yazlık ılıcasında bitecek tarih koridoru içerisinde yer almaktadır” dedi.

 

Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş; “değerli konuklar belediyeler veya yerel yönetimler halkımızın her isteklerine cevap vermekle mükellef ve sorumlu kurumlar. Özellikle baktığımızda bu coğrafyada yaşayan tüm insanlarımızın mahalli ve müşterek olma koşulu ile ihtiyaçlarını karşılamakla sorumluyuz. İşte bu yapı ve anlayış içerisinde bu yeni hizmet yelpazesi içinde tarihimizin kökümüzden derinliklerinden gelen değerleri de gün yüzüne çıkartmayı onları toplumun her kesimi ile kesime ulaştırmayı hedefliyoruz. İşte bu anlayış içerisinde çeşitli hizmetlerimizin yanında Tarihi Koridor Projemiz çok önemsediğimiz bir projedir.

 

Az önce ifade ettiğimiz gibi Değirmendere yalı evlerinden başlayarak yukarı Değirmendere Örcün, Saraylı, kervan saray ve Ilıcada biten bir tarihi Koridor. Gerçekten çok eski yıllara dayanan köklü deşifre olan bu proje adım, adım, safa, safa işledik. Ama Osmanlıdan gelen Saraylı Örcün köylerimizin değeri de her daim gün yüzüne çıkardık. Bu proje kapsamında bu köyümüzün hakkı teslim etme adına bu projeyi başlattık. Tek taraflı koyduğumuz irade bir şey ifade etmez. Burası tek taraflı bir sevda. İşte yöre halkının Örcün’de yaşayan hanımlarımızın hepsini gönülden alkışlıyorum. Çünkü bize yöresel damak zevkimizi tattıracaklar. Saraylıdaki hanımlarda aynı gayret aynı arzu içerisindeler” dedi.  

 

AK Parti Kocaeli Milletvekili Emine Zeybek; “bu gün burada düzenlenmiş olduğumuz Saraylı Örcün Kültür Festivali şehrimize, ilçemize hayırlı ve bol bereketli olmasını diliyorum. Festivaller bizim geleneğimiz. Festivaller bizim birlik ve beraberliğimizi bağlayan oluşumlar. Şükürler olsun bu gün şehrimize 12 ilçemizde çok sayıda festivaller düzenleniyor. Festivallerin düzenlenmesi içinde o şehirde bir kaynak olması gerekiyor. Biz Kocaeli olarak bu kaynağı fazlasıyla pay ettik. Bu gün Eşmede ayva festivali var. Kiraz festivali ve her yerde festival düzenleyebileceğimiz imkana sahip olduğumuz bir şehirde yaşıyoruz. Tabi ki şehrimizin önemi, kıymeti ve değerini bilmemiz gerekiyor. Benim çocukluğum ve gençliğim Gölcük’te geçti. Ama biz festival bilmezdik.

 

Bizler sadece sultan babaya hafta sonları pikniğe gelirdik ve kalabalık olurdu. Bu gün ise bizlere yakışan bir çalışma yapıldı. Bu çalışmaları yapan Gölcük Belediye Başkanımıza ve ekibine teşekkür ederim. Özellikle kadınların bu festivallerde kendi ürettiklerini stantlara koyarak sergilemesi ve aile bütçesine katkı sağlaması çok önemlidir. Ben bu çalışmaları her gittiğim yerlerde dile getiriyorum. Ama gölcükte böyle güzel bir çalışmanın içinde olduğum için çok mutluyum. Ben bu çalışmaların devam etmesini diliyorum. Bu konuşmaların ardından resim sergisi, stantlar gezildi. Stant sonrasında sünnet edilen çocukları ziyaret ederek hediyeler takıldı. Ardından Örcün’den Saraylı’ya kortej yürüyüşü başladı.

 

Fahri Haner   

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖRCÜN, VE, SARAYLI, FESTİVALİ, BAŞLADI,
Yorumlar
Haber Yazılımı