Haber Detayı
03 Kasım 2018 - Cumartesi 13:26
 
ORTODONT DİŞ SAĞLIKMERKEZİ HİZMETE GİRDİ
Kocaeli’ye yerleşen Diş Hekimi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Orhan Aksoy tarafından Ömerağa Mahallesi Hürriyet Caddesi Ortodont diş sağlık merkezi hizmete girdi.
Sağlık Haberi
ORTODONT DİŞ SAĞLIKMERKEZİ HİZMETE GİRDİ

İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 2,5 yıldır öğretim üyeliği yapan Orhan Aksoy, görevinden istifa edip ilimize yerleşti. İlimizdeki ortodonti (diş teli uzmanı) tedavilerini yapmak için ilimize yerleşen Diş Hekimi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Orhan Aksoy, Ömerağa Mahallesi Hürriyet Caddesi Es Oray Apartmanı Kat:2’de (Yürüyüş Yolu üzeri) klinik hizmeti vermeye başlamıştır. İzmit merkezde vatandaşların olayca ulaşabileceği bir adreste bulunan klinik, 140 metrekare alandan oluşuyor. Klinikte depo, 2 muayene odası, röntgen odası, sterilizasyon odası, mesul müdür odası ve bekleme odası ile hizmet veren Diş Hekimi Ortodonti Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Orhan Aksoy, ayrıca Körfez Özel İnci Diş Kliniği’nde de hizmet veriyor. Hasta kabulüne başlanan kliniğin resmi açılışı ise önümüzdeki aylarda yapılacak. Diş kliniğine 0541 235 86 55 ve 0262 331 81 71 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.

Ortodonti ile ilgili bilgi veren ortodonti (diş teli uzmanı) Yrd. Doç. Dr. Orhan Aksoy; “Kocaeli Diş Hekimliği Fakültesi’nde ortodonti uzmanı(diş teli uzmanı) ya da diş hekimi pek bulunmuyor. Bu eksiği tamamlamak için Kocaeli’ye geldim. Kamu hastanelerinden sevkli hasta da kabul ediyoruz. SGK 18 yaş altı hastaların tedavi ücretlerinin bir kısmını ödemektedir. Hastaların yapması gereken Ağız Diş Sağlığı hastanelerinden sevk alıp bu sevki bize getirmeleri ve tedavilerinin onayını almaları gerekmektedir. Ortodonti tedavisi, ortognatik cerrahi tedavileri, dudak damak yarığı anomalili bireylerin tedavisi, beyazlatma ve diğer dental estetik tedaviler gibi diğer diş hekimliği uygulamaları, çocuk diş hekimliği uygulamaları ve tedavileri kliniğimizde yapılmaktadır” dedi.

 

Ortodonti Tedavisi ile ilgili bilgi veren ortodonti (diş teli uzmanı) Yrd. Doç. Dr. Orhan Aksoy; “diş hekimliğin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti tedavisi uygulayan doktora ortodontist denilmektedir. Ortodonti tedavi, alt ve üst çenede bulunan bozuklukları ortadan kaldırmak amaçlı uygulanmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı oluşan bozuklukları diş teli ile gidermek mümkündür. Daha önceleri genellikle estetik amaçlı uygulana tedavi, artık günümüzde ağız ve çene sağlığı açısından uygulanmaktadır. Son yıllarda ise insanlar daha da bilinçlenerek bu tedavi yöntemine yönelmiştir. Ortodonti tedavisi önem kazanmıştır” şeklinde ifade etti.

 

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

 

Diş Teli Çeşitleri ile ilgili  bilgi veren Aksoy; “Önceki yıllarda tek bir tip diş teli kullanırken, bu durum günümüzde farklılık göstermektedir. Günümüzde çeşitleri ve modelleri olan diş telleri görülmektedir. Bu şekilde tedavi yöntemleri de farklılık göstermektedir. Günümüzde 4 çeşit diş teli kullanılmaktadır. Bunlar, metal braketler, şeffaf plaklar, lingual braketler( içten teller) ve porselen braketler şeffaf teller dir. Bu dört çeşit diş teli birbirinden farklı modellerde ve farklı tedavi yöntemleri ile uygulanmaktadır. Aynı zamanda tedavi süreleri de birbirinden farklılık göstermektedir. Bu yöntemler, çocuk ve yetişkinlerin kullanımına göre değişmektedir. Diş telinin seçimi doktor ve hasta tarafından konuşularak birlikte karar verilmesi ile belirlenmektedir” dedi.

 

1985 Ankara doğumlu olan Aksoy, lisans eğitimini 2009 yılında Diyarbakır Dicle Üniversitesi’nde tamamladı. Uzmanlık eğitimini yine Dicle Üniversitesi’nde 2015 yılında tamamladı. 2018 yılının başına kadar İstanbul Aydın Üniversitesi’nde 2,5 yıldır öğretim üyeliği yapan Orhan Aksoy, kendi yerini açma kararı alınca Kocaeli’ye taşındı.

 

Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORTODONT, DİŞ, SAĞLIKMERKEZİ, HİZMETE, GİRDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı