yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
17 Mayıs 2018 - Perşembe 18:05
 
ORUÇ-KAZA-KEFARET
Yaşam Haberi
ORUÇ-KAZA-KEFARET

Sevgili Peygamberimiz “Ramazan ayı gelince Cennetin kapıları açılır, Cehennemin kapıları kapanır, şeytanlar zincirlere vurulur”. Buyurmaktadır. Esas olan İnsî şeytanların (şeytanlaşmış insanların)  şerrinden korunmak gerekir.

Orucun ruhumuza, hayat tarzımızın olumlu yönde değişmesine sebep olabilmesi için vücudumuzun bütün atomlarıyla, azalarıyla oruç tutmamız gerekir. Oruç tutan kimsenin dilini, gözünü, kalbini, ellerini, kulağını haramlardan koruması lazımdır.
Halk arasında HAKla beraber olmak lazımdır. Dağ başında, kimsenin olmadığı yerde kendini korumak kolaydır. Esas mesele günah yığınlarının arasında kendini korumaktır. Issız bir yerde ibadet ve kulluk kolaydır. Ama milyonlarca insanın bulunduğu, haramların kol gezdiği büyük şehirlerde haramsız ve günahsız yaşamak çok zordur.
Ğiybet ve dedikodu yaparak, akşama kadar uyuyarak, teravihten sonra sahura kadar tombala ve diğer kumarları oynayarak tutulan oruç dan bir hayır gelmez. Allah c.c. nun akşama kadar bizim aç ve susuz kalmasına hiç ihtiyacı yoktur.
Orucu bozan şeyleri ikiye ayırmak lazımdır.

1-ORUÇ BOZULMASI SEBEBİYLE KAZA GEREKTİRENLER

2-ORUÇ BOZULMASI SEBEBİYLE HEM KAZA HEM DE KEFARET GEREKTİRENLER
KAZA: Bozulan orucun yerine gününe gün olarak oruç tutmak demektir.
KEFARET: Ramazan da bilerek kasıtlı olarak bozulan orucun yerine iki kameri ay veya 60 gün ara vermeden peş peşe oruç tutmaktır. İlave olarak bozulan oruç için bir gün kaza orucu tutulur. Kefaret sadece Ramazan ayında kasden bozulan orucun cezasıdır. Diğer aylarda tutulan oruç kasden bozulsa bile gününe gün sadece KAZA gerekir.
Kefaret orucu ara vermeden peş peşe tutulacağı için ramazan ayında ve Haram olan günlerde oruca başlamamak lazımdır.Kefaret orucuna kameri ayların başında başlanırsa iki ay peş peşe tutulması yeterlidir. Toplamı 59 gün olsa bile. Çünkü Kur'anı Kerimde geçen ifade de “peş peşe  iki ay” da kameri aylar kastedilmektedir. Kameri aylar bazen 29 bazen 30 gündür.
Kefaret orucuna Kameri ay dışında herhangi bir günde başlayanların 60 güne tamamlaması gerekir.
Ramazan orucu diğer aylarda bilerek bozulsa bile gününe gün kaza gerekir.
Kefaret orucuna herhangi bir sebeple ara verilir veya eksik tutulursa yeniden başlayıp 60 güne tamamlamak gerekir. Ancak elinde olmayan sebeplerle oruç tutamayacak derecede hastalanan kadın ve erkeklerle, oruç tutarken ay hali olanların durumu farklıdır. Yani hasta olanlar iyileştikten sonra ay hali olan hanımlar da temizlendikten sonra peş peşe eksik günlerini tutarak 60 güne tamamlarlar.
Birkaç kefareti olan kimsenin hepsi için sadece bir defa kefaret orucu tutması yeterlidir. Ancak kefaret orucunu tuttuktan sonra tekrar kefaret gerektiren hatalar yaparsa yeniden KEFARET orucu tutması gerekir.
Yaşlı veya hasta olup kefaret orucu tutmaya gücü yetmeyen kimseler  60 fakiri sabah akşam doyurursa veya o miktarı fakirlere verirse inşallah yeterli olur. Günlük yiyecek,  bir fitre veya fidye miktarıdır.
Fidye vermeye gücü yetmeyen fakir kişilerin tövbe istiğfar etmesi yeterli olur. İyileşme umudu olmayıp fidye verenler iyileşirlerse oruçlarını kaza ederler. Verdikleri paralar sadaka yarine geçer.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ORUÇ-KAZA-KEFARET,
Yorumlar
Haber Yazılımı