Haber Detayı
02 Temmuz 2020 - Perşembe 12:23
 
ÖZTEL ''KURBANINIZI PAYLAŞIN''
Gölcük Müftüsü İlyas Öztel; “kesilen Kurbanın bir kısmını ihtiyaç sahiplerine, komşulara, eş ve dostlarla paylaşmak ayrı bir güzellik ve sevaptır. Özellikle bu aylarda Covid-19 salgını vesilesi ile işsiz kalan pek çok insanımız varken Kurbanı paylaşmak ayrı bir önem arz etmektedir”dedi.
Yaşam Haberi
ÖZTEL ''KURBANINIZI PAYLAŞIN''

Yaklaşan Kurban Bayramı hakkında açıklama yapan Gölcük Müftüsü İlyas Öztel; “Dini Bayramlarımızdan biri olan Kurban Bayramını 31 Temmuz 2020 Cuma günü idrak edeceğiz. Allah'a yaklaşmamıza vesile olan Kurban, ayet ve hadislerle sabit olan güzel, makbul ve vacip olan bir ibadettir. Kurban, bir Müslümanın bütün varlığını, gerektiğinde Allah yolunda feda etmeye hazır olduğunun Hz. İbrahim'den kalan bir nişanesidir. Evet! mali durumu müsait, yani dinen zengin olan Müslümanların bu ibadeti yerine getirmesi vaciptir. Peygamberimiz (s.a.v.) Kim ki gönül hoşnutluğu ile ve kestiği kurbanın sevabını Allah'tan umarak kurban keserse bu onun için Cehennem ateşine karşı perde olur. 

Kurban kesen kişi her bir tüyü için sevap kazanır.” (Tirmizi, Edahi, 1. İbni Mace Edahi,3)
Kurban Bayramı günü adem oğlunun yapacağı en faziletli iş kurban kesmektir. (Tirmizi, Edahi,2) Kurbanın bir kısmını fakirler, komşular, eş ve dostlarla paylaşmak ayrı bir güzellik ve sevaptır. Özellikle bu aylarda Covid-19 salgını vesilesi ile işsiz kalan pek çok insanımız varken Kurbanı paylaşmak ayrı bir önem arz etmektedir. Biz Müftülük ve Türkiye Diyanet Vakfı Gölcük Şubesi olarak Kurban kesmek ve paylaşmak konusunu çok önemsiyoruz.

VEKALET YOLUYLA KURBAN KESİN
Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle yürütülen vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu kapsamında geçen yıl 2019 Müftülüğümüze 317 adet vekaletle kurban kesimi bağışı yapılmıştır.

 Bazı vatandaşlarımız da banka ve internet üzerinden bu kampanyaya katılmış olup, toplamda İlçemizden 582 adet vekaletle kurban bağışı yapılmıştır. Ayrıca, Vekalet Yoluyla Kurban Kesimi kapsamında Gölcük Şubemiz tarafından 105 hisse Kurban kesimi yapılmış ve 7'şer kiloluk poşetler halinde İlçemizdeki 315 muhtaç aileye kurban eti dağıtılmıştır. Türkiye Diyanet Vakfımız bu yıl vekalet yoluyla Kurbanlarını yurt içinde kestirmek isteyenler için 975 TL, yurt dışında kestirmek isteyenler için 825 TL olarak belirlemiştir. Gerek yurt içinde ve gerekse yurt dışında gönül coğrafyamızda yaşayan fakir ve muhtaç din kardeşlerimizi unutmayacağız. Evlerinde iki üç kurban kesilen kardeşlerimize 2'nci ve 3'üncü Kurbanlarını ihtiyaç sahiplerine göndermesini tavsiye ediyoruz.

Vekalet Yoluyla Kurban Bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız, Müftülüklerden, Banka/PTT şubelerinden, tarafımızca Gölcük Merkezde bulunan Özserbesler Pastanesinin önünde kurulan stant üzerinden veya Merkez Camii, İhsaniye Çiftlik Ulu Camii, Sanayi Camii,  Tevfikhoca Vakıf Camii, Değirmendere Merkez Camii, Değirmendere Dörtyol Camii, Hisareyn Merkez Camii, Yazlık Merkez Camii, Yazlık Ilıca Camii, Kervansaray Camii, Halıdere Merkez Camii, Ulaşlı Camii, Hamidiye Camii, Ahmetbey Camii, Kuba Camii, İ.H.L. Tatbikat Camii ve Hacı Fatma Kahraman Camii İmam Hatiplerine müracaat etmek suretiyle makbuz karşılığı ya da bagis.tdv.org adresinden bağış yapabileceklerdir. Gölcüklü Hemşerilerimin Kurban Bayramını şimdiden tebrik ediyor, Kurbanlarımızın kabulünü Yüce Rabbimizden niyaz ediyorum” şeklinde ifade etti.

Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: ÖZTEL, ''KURBANINIZI, PAYLAŞIN'',
Yorumlar
Haber Yazılımı