BasiskeleSanayi
KY YAPI
Haber Detayı
10 Ocak 2017 - Salı 08:44
 
PEHLEVAN ''CANLIDAN ORGAN NAKİLİ İÇİMİZİ ACITIYOR''
Gölcük Necati Çelik devlet Hastanesinin Hedefi 2017’de Daha Çok Organ Bağışı Almak
Sağlık Haberi
PEHLEVAN ''CANLIDAN ORGAN  NAKİLİ İÇİMİZİ ACITIYOR''

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi, ilimizdeki organ bağış sayısını arttırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacı ile poliklinikler girişinde düzenli aralıklarla açtığı standı yeni yılın ilk haftasında da devam ettirdi. Gölcü Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Yüksel Pehlevan “Canlıdan canlıya, akrabalar arasındaki doku uyumuyla yapılıyor. Bu çok istediğimiz bir şey değil. Halbuki yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen çok kişi var. Canlıdan canlıya nakli içimiz acıyarak izliyoruz. Halbuki kadavradan nakil olması daha tercih ettiğimiz bir şey" dedi.

Gölcük Necati Çelik Devlet Hastanesi, ilimizdeki organ bağış sayısını arttırmak ve bu konuda farkındalık oluşturmak amacı ile poliklinikler girişinde düzenli aralıklarla açtığı standı yeni yılın ilk haftasında da devam ettirdi.
HAYAT KURTARMAK ÖNEMLİ
Organ bağışına karşı farkındalık yaratmak ve bağışçı sayısını artırmak amacıyla poliklinikler girişinde stant açıldı. Organ Bağışı Birimi Hemşiresi Melahat Acar ve Semra Gürbüz tarafından hastaneye gelen vatandaşlara organ bağışı ve organ nakli konularında bilgiler verilerek toplumu bilinçlendirmeye yönelik broşürler dağıtıldı. Bağış yapan ve başvuruları kabul edilen gönüllülere organ ve doku bağışı kartı verildi.

Organ bağışı; kişinin hayatta iken, kendi iradesi ile organlarının tümü veya bir kısmını bağışlamasıdır. Kendisinin ölümünden sonra hayata bırakacağı en büyük miras ve başkalarının kahramanı olma şansıdır. 

BİLGİLENDİRMEK ŞART
Gölcü Necati Çelik Devlet Hastanesi Başhekimi Yüksel Pehlevan “Yasal desteğe sahip olmasına rağmen organ ve doku nakli hizmetlerinin geliştirilmesinde en önemli husus organ ve doku bağışının temini, bu bağışın artırılması için kamuoyunda bu konudaki bilgi eksikliğinin giderilmesi, organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın organ ve doku bağışı konusunda teşvik edilmesi gereklidir. Bu konuda bütün eğitim kurumlarına, basına ve sivil toplum kuruluşlarına önemli görevler düşmektedir” dedi.

BAĞIŞLARLA HEDEFLER YÜKSELECEK
Pehlevan “ Türkiye'de organ bağışı ve nakli sayılarının yetersizliği son dönem organ yetmezliği nedeniyle tedavi görmekte olan birçok hastanın organ beklerken hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. Hastaların yaşam süresi ve kalitesinde, ülke ekonomisi ve iş gücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sorun olarak gündemdeki yerini korumakta olup, organ bağışı ve nakli sayılarının artırılması hedeflenmektedir” dedi.
 
ORGAN BEKLEYEN SAYISI YÜKSEK
Pehlevan “Türkiye'de 22 bin 62 kişinin böbrek, 2 bin 236 hastanın karaciğer, 729 kişinin kalp, 272 hastanın pankreas, 46 kişinin akciğer, 3 hastanın kalp kapağı bekliyor. Tedavisi sadece organ ve doku nakliyle mümkün olan hastalıkların tüm dünyanın olduğu gibi Türkiye'nin de en önemli sağlık sorunlarının başında yer alıyor. Kentimizde 2011 yılında beyin ölümü sayısı 12, donör sayısı 1 iken, 2015 yılında 37 beyin ölümü tanısı, donör sayısı ise 8'dir. Ülkemiz açısından bakıldığında beyin ölümü sayısı 2011 yılında bin 292 iken, 2015 yılında beyin ölümü tanısı konulmuş kişi sayısı bin 969'a yükselmiştir. Buna karşın aile izin sayısı 2011 yılında 334, 2015 yılında ise 472 ile sınırlı kalmıştır. Maalesef beyin ölümü tanısı konulan kişi sayısı ile aile izin sayısı aynı ortamda artmamıştır. Bunda toplumun bilgi eksikliği, doğru bilinen yanlışlar, dini kaygılar gibi nedenler etkili olmaktadır." ifadesini kullandı.

CANLIDAN CANLIYA NAKİL İÇİMİZİ ACITIYOR
Pehlevan “Canlıdan canlıya, akrabalar arasındaki doku uyumuyla yapılıyor. Bu çok istediğimiz bir şey değil. Halbuki yoğun bakım ortamında beyin ölümü gerçekleşen çok kişi var. Canlıdan canlıya nakli içimiz acıyarak izliyoruz. Halbuki kadavradan nakil olması daha tercih ettiğimiz bir şey" dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: PEHLEVAN, ''CANLIDAN, ORGAN, , NAKİLİ, İÇİMİZİ, ACITIYOR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı