Haber Detayı
01 Aralık 2020 - Salı 16:44
 
''PLAN TADİLATI İLE MERKEZ KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILDI''
Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ilçemizde yapılacak olan Kentsel dönüşümü Yeni Gölcük Gazetesine anlattı. Başkan Sezer “Plan tadilatı’nın askısı Belediye tarafından değil Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Bu kesinleştikten sonra ancak biz vatandaşa duyurabiliriz. Çünkü vatandaş bu askı sürecinde söyleyecekleri varsa onun muhatabı biz yayınladığımızda belediye diye algılanabilir. Buna söylenecek bir şey varsa muhatabı Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğüdür”dedi.
Gündem Haberi
''PLAN TADİLATI İLE MERKEZ KENTSEL  DÖNÜŞÜMÜN ÖNÜ AÇILDI''

ANKARA’DAN EVRAKI ALDIK TESLİM ETTİK
Başkan Sezer “Gölcük Belediyesi olarak Pandemi sürecinde Sağlık Bakanlığına destek veriyoruz. Pandemi yokmuş gibide projelerimize devam ediyoruz. Kentsel dönüşümle ilgili geçtiğimiz gün bir vatandaşımız Belediye sitesinde plan tadilatını neden yayınlamıyorsunuz diye sordu. Bizim yaptığımız Ankara’dan aradılar plan tadilatının onaylandığını söylediler.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü tarafından onaylandığı hatta ilan ve evrakını Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne evrakı bizzat elden teslim ettim” 

ASKIYI BELEDİYE YAPMAZ
Başkan Sezer “Bunu askısı da Belediye tarafından değil Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından yapılıyor. Bu kesinleştikten sonra ancak biz vatandaşa duyurabiliriz. Çünkü vatandaş bu askı sürecinde söyleyecekleri varsa onun muhatabı biz yayınladığımızda belediye diye algılanabilir. Buna söylenecek bir şey varsa muhatabı Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü. Birincisi bu. İkincisi biz bu askıyı sosyal medyada haberlerin duyurmamız dışında. Yönetmeliğin ön gördüğü şekilde hemen belediyenin yanında  D-130 Karayolu büfenin yanında diğeri de eski Gazi Ortaokulunun bulunduğu alanda yönetmeliğin belirtilen ebatlarında 2 pano hazırladık. Oraraki metinde Kocaeli Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından belirtilen  şeklide plan tadilatının askıya çıktığı ilan edildi. Yasal prosedüre uygun şekilde devam ediyor.”

SÖZLEŞME YAPILACAK
Başkan Sezer “Bundan sonraki süreçte ne olacak fizibilite çalışmaları yapılıyor biz bununla ilgili olarak çalışmalara devam ediyoruz. Geçen hafta Ankara İmardan  ekip gelmişti. Bu hafta yine gelecekler çalışacağız. Şüreç içerisinde tapulardan şerhlere kadar tüm bilgilerini almıştık. Fizibilite çalışmaları tamamlandıktan sonra konuyla alakalı TOKİ Ve TOKİ’mim projenin çizimini görevlendireceği muhtemelen GEDAŞ olur. Başka bir firmada olabilir. Biz bu aşamada TOKİ ile sözleşme imzalanacak. Vatandaşlar taahütte bulunacak. Bir anlaşma uzlaşma süreci başlayacak. Daha işin başındayız”.  

PLAN TADİLATI İLE ÖNÜ AÇILDI
Başkan Sezer “Birde şunu açıklamam lazım. Esas konu şu bu alanın riskli alan olduğu o zamanki parlamenter sistem olduğu için Bakanlar Kurulu kararı Cumhurbaşkanı onayı ile ilan edildi. Riskli alan olarak ilan tarihi 2015, 2015'den 2020'ye kadar ne burada bina yapılabildi nede tadilat. Buranın riskli olmaktan çıkması mümkünmüdür. Aynı prosedür işlemesi lazım. Bu sefer Bakanlar kurulu Cumhurbaşkanı’nın onayı gerekir. Ancak bu kararın alınması için bu riskli alandaki binalar sağlam olduğuna dair karot alınacak. Rapor alınacak ondan sonra riskli alandan çıkabilir. Dolayısı ile şuna mevcut binaların rapor alması mümkün olmadığı için bu alanın risk alanından dönmesi mümkün değil. Geriye iki alternatif kalıyor. Ya burayı olduğu gibi bırakacaksın. Yada tekrar  bu konuyla ilgili plan tadilatı yapılacak. Mevcut imar planına göre yapılacak kat yükseklileri belli. Siz binayı yıkıp yenisini yapabilirsiniz ama plana göre yapmak zorundasınız . Bu şekilde plan tadilatı yapılacak bu işin önü açılacak”

DEVLET BÜYÜK DESTEK OLUYOR
Başkan Sezer “Burada Devlet çok büyük ekonomik destek oluyor projenin gerçekleşmesi için. TOKİ eliyle gerçekleşiyor. Benim şahsi kanatim bütün kentin dönüştürülmesi. Hatta TOKi eliyle yapılması ekonomik anlamda Devlete çok büyük ekonomik küflet getirecek. İmar yapılacak düzenleme ile vatandaşın kendisinin yada mütaahit aracılığı ile yapabileceği sistem üzerinde önünü açılacak. Çarşı merkezdeki kentsel dönüşümün diğer alanlara da yansıyacağını ön görebiliriz”. 

HASARLI BİNALARI YIKTIK
Başkan Sezer “Biz göreve geldiğimizden bu güne kadar depremle alakalı orta hasarlı yada metruk olan 73 bina yıktık. Bu günde 5 tane binanın yıkımı gerçekleştiriliyor. Bunu da belli bir prosedürü var. Orta hasarlı binaların onarımı ile ilgili olarak 2020 Ocak ayında yayınlanan yönetmelik var. Kanun yayınlandı. Bu kanundan yararlanmak isteyenler için  vatandaşlara bildirim yaptık. Vatandaş yapılan değişikliklerden haberim yok demesin diye biz ayrıca bina sahiplerine  belediye olarak tebligat gönderdik. Gerekli uyarılarımızı yaptık. Siz burayı onarmış olabilirsiniz ama ruhsata bağlamadıysanız bunun  ruhsatını alın. Yarın bunlarla ilgili işlem yapılmazsa hiç onarılmamış muamelesi görecek.  O zaman yıkılma süreçleri başlayacak”.

HASARLI BİNALARIN DÖNÜŞTÜRÜLMESİ LAZIM
Gölcük’de güçlendirmesi yapılan. Hasarlı, az hasarlı binaların güçlendirmesi var. Bu binalarında dönüştürülmesi gerekiyor. 7- katlı 5 katlı hasarlı bina olacağına yeniden yapılan binanı can güvenliğini sağlayacağını düşünüyorum. Bu da baktığınız zaman 21 yıl oldu. Biz  hala bina yıkıyoruz. Can güvenliğini ilgilendiren birinci sırada coronadır. Ama corona sürecinde biz orta hasarlı binaları yıkmaya, Kentsel dönüşümle ilgili çalışmaları yapmaya aralıksız devam ettik”

SİVRİTEPE’DE SORUN KALMADI
Başkan Sezer “Denizevlerde yaşayanlar için Sivritepe konutları yapıldı. Geçtiğimiz yıl sonunda Toki tarafından yapıldı. Elektrikle ilgili, Doğalgaz ile ilgili, İSU ile ilgili tüm problemlerde devrede olduk. Bu gayretimiz sayesinde yılbaşından önce vatandaşlarımız taşındı. Gayret etmeseydik corona sürecide belki de vatandaşlar hala taşınamamış olacaktı. Sivritepe’de doğalgaz ile ilgili sorun  yaşandı. Yönetim ile TOKİ’nin İstanbul bölge müdürlüğüne gittik. Kazanlar değişti. Oradaki sorunda bitti. 


Deniz evlerde ki dönüşüm bitti. Denizevle’de ki tüm binaları yıktık. Arsalar Toki’nin bizim yükümlülüğüz binaların yıkılmasıydı yıktık”dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''PLAN, TADİLATI, İLE, MERKEZ, KENTSEL, , DÖNÜŞÜMÜN, ÖNÜ, AÇILDI'',
Yorumlar
Haber Yazılımı