Haber Detayı
16 Ağustos 2013 - Cuma 18:36
 
POSCO ASSAN TST’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ…
“Bu Tür Yatırımlar, hem ithalat harcamalarımızı azaltmak hem de ihracat gelirlerimizi artırmak açısından çok büyük önem arz ediyor”
Ekonomi Haberi
POSCO ASSAN TST’DEN GÖRKEMLİ AÇILIŞ…

Dünyanın en büyük dördüncü çelik üreticisi Güney Koreli Posco, Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığı ile kurulan Posco Assan TST Çelik Sanayi Anonim Şirketi’nin açılış töreni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, Posco Başkanı Joon Yang Chung, Posco Assan TST Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve Daewoo International adına Başkan Yardımcısı Dong Hee Lee’nin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Türkiye’de paslanmaz çelik üretiminde bir ilk olacak Posco Assan TST, ilk etapta yılda 200 bin ton paslanmaz çelik üretirken, önümüzdeki yıllarda üretim kapasitesini 400 bin tona çıkararak Türkiye’nin tüm ihtiyacına cevap verecek.

 

Posco Assan TST açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi. Açılış törenine Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Vali Yardımcısı Ali Sözen, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Asım Kibar, Posco Başkanı Joon Yang Chung, Posco Assan TST Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar ve Daewoo International adına Başkan Yardımcısı Dong Hee Lee katılırken, protokol de büyük ilgi gösterdi.

 

İlk Rulo İmzalandı…

Posco Assan TST Açılış Töreni, Türkiye ve Güney Kore arasındaki dostluk ve beraberliğin göstergesi olarak ağaç dikimi ile başladı. Ağaç dikiminin ardından şirket yetkilileri ile fabrikayı gezen protokol üyeleri, üretim süreçleri hakkında bilgiler aldı. Protokolün hep birlikte bastığı düğme ile üretime geçen tesiste üretilen ilk paslanmaz çelik rulo, günün anısına protokol üyeleri tarafından imzalandı.

 

Törende Posco Başkanı Joon Yang Chung, Posco Assan TST Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün konuşma yaptılar. Konuşmalarda Türkiye – Güney Kore arasındaki tarihsel dostluğun ekonomiye de yansımasından duyulan memnuniyet dile getirildi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün:

“Bu Tür Yatırımlar, hem ithalat harcamalarımızı azaltmak hem de ihracat gelirlerimizi artırmak açısından çok büyük önem arz ediyor”

 

Posco Assan TST Fabrikasının Kocaeli ve Türkiye’nin üretimine ve istihdamına katkı yapacağını ifade eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, tesiste gerçekleştirilecek faaliyetlerin rakamların ötesinde bir anlam ve değer taşıdığını ifade etti. Ergün;  “Biz, ülke olarak otomotiv, makine ve demir-çelik gibi sektörlerde gerçekten de önemli bir üretim merkezi olmayı başardık.

Otomobilden ev aletlerine, inşaattan sanayiye, sağlıktan tarıma hemen her alanda çok önemli bir girdi olan paslanmaz çelik üretimi gerçekten de çok ciddi bir ihtiyaç durumundadır. Zira ülkemizin yıllık paslanmaz çelik tüketimi 325 bin ton seviyesindedir ve bunun neredeyse tamamı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Önümüzdeki 10 yıl içinde yıllık paslanmaz çelik tüketimi 1 milyon ton seviyesine ulaşacaktır.

Açılışını yaptığımız bu fabrikanın şimdiden yıllık 200 bin ton kapasiteye sahip olması ve önümüzdeki süreçte yapılacak ilave yatırımlarla bu kapasitenin 400 bin tona kadar çıkacak olması, bu tesisin Türkiye için ne kadar önemli bir ihtiyaç olduğunu anlatmak için sanırım yeterlidir. Bu tür yatırımlar, hem ithalat harcamalarımızı azaltmak hem de ihracat gelirlerimizi artırmak açısından çok büyük önem arz ediyor.” dedi.

 

Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu:

“Posco Assan TST’nin Türkiye’nin dünya ekonomisinde 10. sıraya yükselmesine büyük katkı sağlayacağından eminim”

 

Çelik sektörünün önemi hakkında konuşan Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Lee Sangkyu, çelik sektörünün diğer imalat sektörlerin temelini oluşturduğunu söyleyen Sankyu; “Çelik sektörü, 1960 yıllarında kişi başı geliri 100 doları aşmayan Kore’yi 50 yıl içinde otomotiv, hassas işleme ekipmanı, beyaz eşya, akıllı telefonu gibi ürünleri üst seviyede üreten ve dünya ekonomisinde 15. sıraya gelen güçlü bir ülke olarak yükselmesine neden olmuştur.

 

Bu gün açılış töreni gerçekleştirilen POSCO ASSAN TST, yüksek kalite paslanmaz çeliği yıllık 200 bin ton üretmek üzere, Türkiye’nin beyaz eşya, inşaat, mutfak ve diğer çeşitli sektörlere ihtiyaç olan malzemeleri sunacaktır. POSCO ASSAN TST’nin, önümüzdeki 10 yıl içinde Türkiye’nin dünya ekonomisinde 10. sıraya yükselmesine büyük katkı sağlayacağından eminim.” dedi.

 

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu:

“İstihdam İhtiyacını Kapatmaya Yönelik Önemli Bir Açılışı Gerçekleştiriyoruz”

 

Kocaeli’nin ekonomideki ağırlığına değinen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, özel sektör tarafından gerçekleştirilen yatırımların önemini vurguladı. Karaosmanoğlu; “Kentimiz, yılda 13 milyon dolar ile, İstanbul’un ardından en çok ihracatı gerçekleştiren ildir.  İşgücüne katılım ve istihdam oranlarında da ülke ortalamasının üzerinde istatistiklere sahiptir. Ancak her geçen gün gelişen ve cazibesi artan ilimizin nüfus artış hızı, ülkemizin nüfus artış hızının iki katından fazladır. Bu çerçeveden baktığımızda; alt ve üst yapı hizmetleri tamamlanmış, sahilleri turizme açılmış, sanayi, turizm, spor, sanat ve sosyal alanlarında yatırımlar yapılmıştır. Kentimizde; yeni istihdam alanlarının gerekliliği de kaçınılmazdır. Bugün, istihdam ihtiyacını kapatmaya yönelik önemli bir açılışı gerçekleştiriyoruz. Devletimizin, ekonomik kalkınmayı artırma ve işsizliği azaltmaya yönelik takdire şayan çalışmaları var. O çalışmalara özel sektörün sağladığı katkı da eklenince, ortaya bugün içinde bulunduğumuz parlak tablolar çıkmaktadır.” dedi.

 

Posco Başkanı Joon Yang Chung:

“Müşterinin güveni ve başarısı bizim geleceğimizdir”

 

Posco Assan TST’nin açılışından duyduğu mutluluğu dile getiren Posco Başkanı Joon Yang Chung; “Türkiye ve Kore, arasında bulunan fiziksel mesafeye rağmen, “Kardeş ülkeler” olarak tanımlanan dünyanın en yakın iki dost ülkesidir. 27 Temmuz tarihi, Kore savaşının sona erişinin 60. yıl dönümüydü. Kore savaşında Türk milletinin göstermiş olduğu destek ve fedakârlık, bugüne kadar kalbimizde ve zihnimizde asla silinmeyecek izler bırakmıştır.

 

POSCO ASSAN TST, kaliteli paslanmaz çelik ürünleri üreterek beyaz eşya, mutfak, inşaat ve diğer ilgili sektörlere düzenli olarak hammadde sunacaktır. “Müşterinin güveni ve başarısı bizim geleceğimizdir”, düşüncesi ile müşterilerimize değer katmak için çaba göstereceğiz.

POSCO’nun “Sadece iyi bir şirket değil, sevilen bir şirket olma” felsefesi ile, Türkiye ile beraber büyüyen, ve Türk milletinin de sevgisini kazanan bir şirket olmak için üstün gayret göstereceğiz.” dedi.

 

Posco Assan TST Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar:

“Türk-Kore Dostluk İlişkilerinin Gelişiminde Yatırımların da Önemli Bir Anlamı Var”

 

Konuşmasında projeye destek veren tüm kesimlere teşekkür eden Posco Assan TST Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kibar, tesislerin 1950’li yıllarda Kore savaşına destek veren Türk askeri gücüyle başlayan Türk-Kore dostluk ilişkilerinin gelişiminde, yatırımlarının da önemli bir anlamı olduğunu düşündüğünü ifade etti. Ali Kibar; “Ortağımız Posco firmasının kuruluş felsefesinde ve ruhunda da bu hususun önemli olduğunu biliyoruz. Bu yönüyle yatırımımız Türk-Kore dostluğunu kalıcı, uzun vadeli hale getiren önemli bir örnektir. Posco Assan TST başlangıçta 200 bin ton/yıl üretim kapasitesiyle kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk soğuk haddelenmiş paslanmaz çelik üreticisi olarak üretime geçmektedir. Üretim kapasitemizi bir sonraki etapta 400 bin ton/yıla ve daha sonraki dönemlerde ise 1 milyon ton/yıl seviyesine çıkartacak şekilde iş planlaması içerisindeyiz.

 

Ülkemizin 2023 stratejik hedeflerine paralel olarak hem ithalat hem de ihracat hedeflerine ulaşabilme anlamında yüksek katma değerli ürün üretiminin artırılması amacıyla çalışmalarımızı yönetmekteyiz.” dedi.

 

Emeği Geçenler de Unutulmadı…

 

Konuşmaların ardından tedarikçilere ve emeği geçen kurum ve kuruluşlara plaketlerin takdim edildiği törende Koreli Gaziler de unutulmadı. Özel olarak davet edilen Kore Gazileri de töreni büyük bir mutluluk ile takip ettiler. Posco Başkanı Joon Yang Chung Kore Gazilerine 3 minibüs hediye etti.Kaynak: Editör:
Etiketler: “Bu, Tür, Yatırımlar, hem, ithalat, harcamalarımızı, azaltmak, hem, de, ihracat,
Yorumlar
Haber Yazılımı