Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 16:22
 
''PROMOSYON HAKKIMIZI ALACAĞIZ''
DİSK Emekli-Sen Gölcük Şubesi Mali Sekreteri Hamza Kaya, emeklilere verilmesi beklenen promosyonlar hakkında, bugün bazı açıklamalarda bulundu. Kaya, yapmış olduğu açıklamada “Promosyon hakkımızı alacağız” dedi
Ekonomi Haberi
''PROMOSYON HAKKIMIZI ALACAĞIZ''

DİSK Emekli-Sen Gölcük Şubesi Mali Sekreteri Hamza Kaya, bugün, emeklilere verilmesi beklenen promosyon konusunda, düşüncelerini dile getirdi. Kaya, yapmış olduğu açıklamada “Bilindiği üzere, Türkiye’de önceki yıllarda, bankalar, çalışanların maaş ödemelerini alabilmek için bir yanşa girdiler. Bu yarışta esas olan, çalışanlar ile işverenlere verilen promosyon miktarıydı. Bu kapsamda özellikle kamu kurumlarında yaşanan düzensizlikler nedeniyle 2007 yılında, 2007/21 sayılı bir genelde çıkarılmış ve promosyon ödenmesine ilişkin esaslar belirlenmişti. Buna göre bankaların kurumlara verdikleri promosyonun 2/3’ü maaş alana, 1/3’ü ise kuruma verilecekti. Genelgenin yayınlanmasının üzerinden on yıl geçinceye kadar ise bir kamu kurumu olan ve 13 milyon emeklinin işvereni konumunda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu gerekli çalışmaları yapmamış ve emeklilere promosyon ödenmesini sağlamamıştı. Bugün emeklilere verilen promosyon ise emeklinin üç yıl aynı bankadan maaş alması şartına bağlanmakta ve sadakadan öteye geçmemektedir” dedi.

 ‘BU ÜLKENİN 13 MİLYONUNU OLUŞTURAN EMEKLİLERİZ’
Sözlerine devam eden Kaya, “Bizler, bu ülkenin 13 milyonunu oluşturan emeklileriz. Bizler, bu ülkenin ekonomisine yıllarca hizmet etmiş 13 milyon emekçiyiz. Geçmişte insanca çalışma koşulları için verdiğimiz kararlı mücadeleyi şimdi insanca yaşamak için vermeye devam eden yurttaşlarız. Biz 13 milyon emeklinin maaşlarının geçimimizi sağlamaya, insanca bir yaşam sürmeye elverişli olmadığı açıktır. Biz 13 milyon emeklinin kredi çekmeden, kredi kartlarına yüklenmeden, o bankadan alıp bu bankaya yatırıp nasıl ay sonunu getiririz diye düşünmeden geçmeyen bir günümüz dahi olmamıştır. Ne var ki yalnızca seçim öncesi akıllarına geldiğimiz siyasilerin, 2017 yılında, emeklilere promosyon hakkı müjdesi diye duyurdukları promosyon hakkımızın biz emeklilere değil, üzerimizden kumar oynayan bu sistemin finans ayaklarına, sistemin işlemesi için kızıştırılan rekabette at koşturanlara verilen bir başka müjde halini almıştır. Açıktır ki siyasiler, promosyonu çalışan ve emeklilerin hakkı olarak görmemektedir” dedi.

 ‘HAKLARIMIZ VAR, HAKLARIMIZI ALACAĞIZ’
Konuşmasını sürdüren Kaya, “Ancak biz emekliler, bankaların, bizlerin maaşları üzerinden kazanç sağladığını ve bankalar açısından en düşük risk grubu olarak değerlendirilenlerin bizler olduğunu biliyoruz. Biliyoruz ki promosyon, Türkiye’de sözde serbest piyasa kuralları içinde, bankalar arası rekabet gereği bankaların maaş ödemelerinden elde ettiği muazzam karın cüzi bir kısmını maaş sahibine vermeyi taahhüt ettikleri paradır. Bir kısmını emeklilere vermesinin, emekliler için lütuf değil hak olduğunu görmezden gelenlere taleplerimizi iletiyoruz. Emeklilerin maaş vereni olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ve teklif verecek olan bankaların oturacağı promosyon pazarlığı masasında, 13 milyon emekliyi temsilen sendikamızın bulunması, bu masada alınacak kararın her bir emekliye asgari ücretten az olmamak üzere en az bir maaş tutarında promosyon ödenmesinin karara bağlanması gerekmektedir. Emekliler Sendikası olarak bizlerin içinde yer alacağı bir komisyon kurulmaz ve taleplerimiz yerine getirilmezse biz emekliler için emeklileri bağlayan ancak emeklileri temsil etmeyen bu sözleşme hükümsüz sayılacaktır. Böyle bir durumda emekliler olarak bizler, ülkemizde faaliyet gösteren ve şimdiden rekabet yarışına bağlamış olan bankalarla görüşüp taleplerimizin altında olmayacak şekilde promosyon hakkımızı alacağız. Biz emeklilerin popülist söylemlere, içi boş vaatlere ve dahası, müjde diye verilecek sadakaya karnımız tok. Haklarımız var, haklarımızı alacağız. Ömrümüzü fabrikalarda, şantiyelerde, tarlalarda, işleklerde, çalışma hayatının her alanında sizler oturduğunuz yerden spekülatif kazançlarınıza kazanç ekleyin diye harcamadık. Promosyon sadaka değil, haktır. Hakkımızı alacağız” dedi.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''PROMOSYON, HAKKIMIZI, ALACAĞIZ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı