Haber Detayı
22 Nisan 2020 - Çarşamba 14:02
 
RAMAZAN PİDESİNİN FİYATI BELLİ OLDU
Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, KESOB Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Ramazan Ayı’nda satılacak pide fiyatlarını açıkladı
Ekonomi Haberi
RAMAZAN PİDESİNİN FİYATI BELLİ OLDU

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Kocaeli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği(KESOB) Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen basın açıklamasında Ramazan Ayı’nda satılacak pide fiyatlarını açıkladı. Basın açıklamasında Kocaeli Fırıncılar Odası Başkanı Ali Sarı’da yer aldı. Basın açıklamasında konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Hali İbrahim Balcı, “Sokağa çıkma yasağı ile birlikte fırınlarda alınacak tedbirler alınmıştır. Genelgeler doğrultusunda tüm odalarımız ve fırınlarımız önergeye göre hareket etmiştir” açıklamasında bulundu.

 

İZİNLİ OLDUĞU BÖLGEDE SATIŞ YAPMALI

Sözlerini sürdüren Balcı, “Fırınlarımıza yakın mesafelerdeki vatandaşlar gelip ekmek ihtiyacını giderebilecekti. Şükürler olsun ki ekmeksiz kalan hiçbir vatandaşımız olmadı. Ben bu uygulamadan dolayı İçişleri Bakanlığı’mıza, oda başkanlarımıza ve fırıncı arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. En son 16 Nisan’da yayımlanan genelge gereği bir ilçede ekmek dağıtan fırın başka bir ilçede dağıtım yapamamaktadır. Fırıncı esnafımızın izinli olduğu bölgede satış yapması gerekiyor” diye konuştu.

 

İFTARA 2 SAAT KALA ÜRETİM DURACAK

Balcı sözlerini, “Dün akşam yayımlanan genelge doğrultusunda Ramazan pidesi alırken vatandaşların uzun kuyruk oluşturmaması için belirli önlemler alındı. Özel pide siparişi gerçekleşmeyecek. İftara 2 saat kala fırınlarımızda çalışma duracak. Satışlarımız devam edecek fakat üretim 2 saat duracak. Hazır olan pidelerimizi vatandaşımız alıp evine gidecektir. Buna rağmen sosyal mesafe kuralı yoğunluk sebebiyle ihlal edilmeye başlarsa müdahale edilecektir” şeklinde sürdürdü.

 

YÜZDE 8 VE 12 ARASINDA ARTIŞ VAR

Balcı sözlerinin sonunda şunları söyledi: “Federasyon olarak illerimizde azami 8 buçuk 9 TL olan kilogram fiyatını bu sene 10 TL’nin üzerinde olmaması gerektiği konusunda çağrı yaptık. Ankara ilinde 275 gramı 2 buçuk TL’den, İzmir’de 300 gramı 3 TL, İstanbul’da 350 gramı 3 buçuk TL, 400 gramı 4 TL, Kocaeli ilinde 370 gramı 3 buçuk TL, Bursa 200 gram 2 TL olarak belirlendi. Geçen yıl ile bu yıl arasında yüzde 8 ile yüzde 12-13 arasında bir artış söz konusudur. Geçen yıla göre un fiyatı ve çeşitli giderlerin fiyatı düşünüldüğünde en azami sınırdan, vatandaşın da alım gücü göz önünde bulundurularak bu fiyat uygun görülmüştür.” dedi

Kaynak: Editör:
Etiketler: RAMAZAN, PİDESİNİN, FİYATI, BELLİ, OLDU,
Yorumlar
Haber Yazılımı