yuvacıksu 700 - 100
KY YAPI
Haber Detayı
05 Ocak 2017 - Perşembe 10:37
 
SAĞLIKLI DOĞUM İÇİN EĞİTİM VERİYORLAR
Gölcük Necati Çelik Devlet hastanesinde 2017 yılının ilk “Gebe Bilgilendirme Sınıfı” eğitim hemşiresi Nagihan Can, servis sorumlu hemşiresi Semra Katkay, Ebe Melike Sevimli ve Ebe Ayşegül Kumaş nezaretinde gerçekleşti.
Sağlık Haberi
SAĞLIKLI DOĞUM İÇİN EĞİTİM VERİYORLAR

Bu kapsamda; Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır.
Bu amaçla hastanemiz kadın doğum servisinde beş hafta süreyle haftada ikişer saat olmak üzere eğitim verilmekledir.

Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı

Amaç: Tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası konularında bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak. Anne adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemesi konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır.
_
Gebe ve gebeye doğumda eşlik edecek yakınlarının;
_
 *    Gebelik ve doğumun fizyolojik bir süreç olduğu, fizyolojik ve psikolojik değişikliklerin olabileceği,
 *    Gebelik ve doğum sürecinde eş ve yakınının desteğinin önemli olduğu,
 *    Doğumun evreleri olan bir süreç olduğu,
 *    Doğum ağrısıyla ilaçsız baş etme yöntemleri olduğu,
 *    Gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yaşanabilecek sorunlar ve erken tanısı,
 *    Gebenin tehlike belirtilerini ve acil durumlarda izlenecek yolu bilmesi,
 *    Normal doğumun anne ve bebek açısından yararları,
 *    Lohusalık süreci,
 *    Doğum sonrası kullanılabilen gebeliği önleyici yöntemler ve yenidoğan bakımı konularında bilgilendirmesi hedeflenmiştir.

Gebelerin bu konularda bilgilendirilmesi ve rahat doğum yapabilmeleri için gebe bilgilendirme sınıfı bağlı olduğunuz toplum sağlığı merkezinden bilgi alınız.
Gebelere sunulan bilgilendirme ve danışmanlık hizmetlerinde etkin hizmet sunumu ve standardın sağlanması amacıyla hazırlanmış olan Bakanlığımız 2014/28 Sayılı  “Gebe Bilgilendirme Sınıfı Genelgesi” yayınlanmıştır.
Kurumumuz Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından yürütülmekte olan Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı ile; tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIKLI, DOĞUM, İÇİN, EĞİTİM, VERİYORLAR,
Yorumlar
Haber Yazılımı