Haber Detayı
22 Eylül 2020 - Salı 17:08
 
SAĞLIKLI KALMAK İÇİN MASKE - MESAFE - TEMİZLİK
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 11 Mart’ta gece yarısı yaptığı açıklamada, Türkiye'de ilk Corona virüsü vakasını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer ve ekibi 6 aydır virüs ile mücadele çalışmalarına devam ediyor. Vatandaşların ilçemizde hastalığa kapılmaması için üç temel kurala uyması gerektiğini belirten Başkan Sezer “ Sağlık için hepimiz için tüm vatandaşlarımızdan özellikle rica ediyoruz: Maske, Mesafe, Temizlik kurallarına hayatımızın her alanında uyalım. Aşı bulunana kadar ancak bu şekilde virüse karşı dur diyebiliriz” dedi
Sağlık Haberi
SAĞLIKLI KALMAK İÇİN MASKE - MESAFE - TEMİZLİK

Gölcük Belediyesi, pandemi dönemindeki çalışmalarına; ülkemizde ilk Koronavirüs vakasının görülmesinin sabahında, ilçedeki 190 minibüsü ve tüm durakları dezenfekte ederek başladı. Dezenfeksiyon işlemlerinin ve Gölcük Belediyesi ekiplerinin kontrollerinin ardından, minibüs kooperatiflerine pülverizatör ve dezenfektan desteği yapıldı. Böylece, minibüslerin her sefer sonrasında dezenfekte edilmesi sağlandı.

DEZENFEKTAN SEFERBERLİĞİ
Bu çalışmanın akabinde, Gölcük Belediyesi’nin yaptığı dezenfeksiyon işlemi dışında da, gerekli görüldüğü her an dezenfeksiyon yapılabilmesi için, berber ve kuaförlere 300 adet, taksi duraklarına 7 adet, İlçe Müftülüğü’ne 72 adet, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 11 adet, Gölcük Devlet Hastanesi’ne 3 adet, Gölcük Tersane Komutanlığı’na 3 adet pülverizatör ve  Dezenfektan sıvısı dağıtıldı ve  kullanım eğitimi verildi.

GÜNDE 810 NOKTA 96.000 M2 ALAN DEZENFEKTE EDİLDİ
Gölcük Belediyesi, toplum sağlığını tehdit eden bulaşıcı Koronavirüs’e karşı dezenfeksiyon çalışmasına büyük önem verdi. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarının ve sosyal alanlarının dezenfeksiyonu düzenli olarak yapıldı. Günde 810 nokta, 96.000 m2 alan Gölcük Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü bünyesindeki ekipler tarafından dezenfekte edildi. Kamu kurum ve kuruluşları dışında minibüsler, taksiler, camiler, duraklar, eczaneler, bankamatikler, muhtarlıklar, sağlık ocakları, huzurevi, çocuk parkları, meydanlar başta olmak üzere tüm ortak yaşam alanları günlük olarak dezenfekte edildi.

GÖLCÜK BELEDİYESİ SAĞLIK ÇALIŞANLARININ YANINDA
Gölcük Belediyesi bu süreçte sağlık kuruluşlarına da destek verdi; Gölcük Devlet Hastanesi’nin günlük olarak dezenfeksiyonu yapıldı. Ayrıca, Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer bizzat Gölcük Devlet Hastanesi’ne giderek, sağlık çalışanlarına moral verdi. Gölcük Belediyesi, hastaneye 1000 adet maske, plastik yüz siperliği, tulum ve 103 çift çizme desteğinde bulundu. Bunun yanı sıra, Gölcük Belediyesi Meslek Edindirme Kursları - GÖLMEK kurs öğretmenleri, sağlık çalışanları için gönüllü olarak tıbbi standartlara uygun 1.200 adet maskeyi
günlük olarak üretti. Hastaların ilk muayenesinin yapılması için, devlet hastanesi bahçesine, Gölcük Belediyesi tarafından özel olarak imal ettirilen 2 adet konteyner konuldu. Yine sağlık çalışanlarının güvenli bir şekilde numune alabilmesine imkan veren, 4 adet numune kabini yaptırıldı. Sokağa çıkma kısıtlaması döneminde pandemide çalışan sağlık personelinin ulaşımı da ücretsiz olarak sağlandı.

TEMİZLİK İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜ, TÜM CADDE VE SOKAKLARI DEZENFEKTANLI SU İLE YIKADI
Gölcük Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Koronavirüs ile mücadelede etkin bir rol oynadı. Ekipler, cadde ve sokakları periyodik olarak çevreye duyarlı ve sağlığa zararı olmayan dezenfektanlı kuyu suyu ile yıkadı. Ayrıca, evsel atık konteynerleri tek tek düzenli olarak yıkandı ve dezenfekte edildi. Konteynerlerin çevresi düzenli olarak kireçlendi.

GÖLCÜK BELEDİYESİ İHTİYAÇLARI GİDERİYOR
Sokağa çıkmalarının yasaklandığı ilk günden itibaren, 65 yaş üstü büyüklerimiz ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için, Vefa Sosyal Yardım ekibi kuruldu. 35 kişiden oluşan 6
araçlık ekip, 7/24 görev yaparak vatandaşlarımızın alışveriş ve diğer ihtiyaçlarının giderilmesini sağladı. Sokağa çıkma kısıtlamasının saatli olarak kaldırıldığı günlerde, 65 üstü 16.134 vatandaşımıza 5’er adet maske, evlerinde kendilerine teslim edildi. Ayrıca; belediye hizmet binası girişindeki güvenlik noktasında isteyen herkese maske verildi. Pazar yerleri girişlerinde de, maskesi bulunmayan herkese ve pazarcı esnafına maske dağıtımı yapıldı.

HALK KORONAVİRÜS İLE İLGİLİ BİLGİLENDİRİLİYOR
Gölcük Belediyesi, Koronavirüs ile mücadele çalışmaları kapsamında; billboardlar, çeşitli afişler, anons sistemi ve sosyal medya hesapları aracılığıyla vatandaşları bilgilendirdi; zaruri ihtiyaçlar dışında evlerinde kalmaları konusunda uyarılarda bulundu. Ayrıca; ilçenin belli noktalarına sosyal mesafeye uyulması için etiketler de yapıştırıldı.

108 ADET EL DEZENFEKTANI KONULDU
Gölcük Belediyesi, Koronavirüs tedbirleri kapsamında 108 adet el dezenfektanını duraklara, şehir merkezi ve beldelerdeki çeşitli noktalara bırakarak, günlük olarak dezenfektan dolumunu
gerçekleştirdi. 

SOKAK HAYVANLARI YALNIZ DEĞİL
Koronavirüs tedbirleri nedeniyle çoğu işyeri kapalı olduğundan; aç kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalan sokak hayvanları, Gölcük Belediyesi bünyesinde kurulan ekip aracılığıyla, boş alanlarda oluşturulan besleme noktalarında beslendi. Ekipler, sokak hayvanlarına, bir ayda 3 tona yakın mama dağıttı. Kent meydanlarında yaşayan güvercinler de unutulmadı.


ZABITA DENETİMLERİ SIKLAŞTIRILDI
Gölcük Belediye Zabıtası da denetimlerini sıklaştırdı. Market ve eczanelerde etiket kontrolleri yapan ekipler, satılan malların giriş ve satış fiyatlarını periyodik olarak kontrol etti. Ayrıca dükkanlarda, yayınlanan genelgelere ve alınan tedbirlere uyulup uyulmadığı sürekli denetledi. Zabıta ekipleri, pazar yerlerinde de yayınlanan genelgelere uygunluk denetimlerini aralıksız yaptı.

PAZAR YERLERİNDE ÖNLEMLER ALINIYOR 
Gölcük Belediyesi halk pazarında da sıkı önlemler aldı. Pazarlarda giriş-çıkış noktaları kontrol altına alınırken, belli noktalara su tankları konuldu. Bu tanklar sayesinde, vatandaşların sabunlu suyla ellerini yıkayabilmeleri sağlandı. Yine; görevliler tarafından, pazara gelen vatandaşların ellerine dezenfektan sıkılıp maske dağıtıldı. Tezgahlarda 3 metre kuralı uygulandı. Pazarcıların ve vatandaşların sosyal mesafe kuralına uyması için gerekli önlemler alınıp, uyarılar yapıldı.

BAŞKAN SEZER KORONA VİRÜS TEDBİRLERİ DENETİMİNE KATILDI
İçişleri Bakanlığı’ndan gelen talimat üzerine Gölcük’te Korna Virüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimler tüm hızıyla devam ediyor. Kent genelinde yapılan kapsamlı denetime; Gölcük Kaymakamı Cengiz Karabulut ve Gölcük Belediye Başkanı Ali Yıldırım Sezer’de katılarak, Zabıta, Polis ve İlçe Sağlık Müdürlüğü ekiplerine eşlik edip, vatandaşlara ve esnaflara uyarlılarda bulundu.  

 

TÜM ORTAK YAŞAM ALANLARI DENETLENDİ
Denetimler kapsamında; konaklama tesisleri, alışveriş merkezleri, pazar yerleri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikâh yapılan yerler, berber/kuaför/güzellik merkezleri, internet kafe/salon ve elektronik oyun yerleri, şehir içi ve şehirlerarası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, taksi durakları, park/piknik alanları, eğlence parkları ve bütün ortak yaşam alanları tek tek denetlendi. Kurallara uymayanlar ve eksik uygulayan esnaflar ve vatandaşlar uyarıldı.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SAĞLIKLI, KALMAK, İÇİN, MASKE, -, MESAFE, -, TEMİZLİK,
Yorumlar
Haber Yazılımı