Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 18:13
 
"SAHTE EMİRDEN EMRİ VEREN SORUMLUDUR, EMRİ UYGULAYAN DEĞİL”
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 50'si tutuklu, 15'i firari 90 sanığın yargılandığı davada, sanıklar esasa ilişkin savunma yapıyor.
Gündem Haberi

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce, Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda görülen duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatlar ve sanık yakınları katıldı. Davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı adına avukat Ömer Furkan Yayla da duruşmada hazır bulundu.Duruşmada, darbeci Amiral Ayhan Bay'ın direktifleri ile Donanma Komutanlığı'nda bulunan savaş gemilerinin seyre çıkması talimatını verdiği, darbe girişimi gecesi darbeci Bay'ın emir ve talimatlarını uyguladığı, Marmara Denizi'nde bulunan TCG Oruç Reis Komutanı'na top atışı yapılması emrini verdiği ancak komutanın personel yetersizliğinden atış yapılamayacağını rapor etmesi üzerine TCG Kemalreis Komutanı Arif Çırtlık'a darbeye destek amacıyla atış emri verilerek top atışı yapılmasını sağladığı, darbecilerle hareket ettiği, cep telefonunda örgütün şifreli haberleşme programı "ByLock kalıntıları"na rastlanıldığı iddia edilen tutuklu sanık eski 5. Muhrip Filotillası Komodoru Önder Ö. esasa ilişkin savunma yaptı.Sanık Önder Ö, olay günü Marmara Salonu'nda düzenlenen programa katıldığını ve saat 21.00 gibi birinci amiri olan firari sanık Kuzey Görev Grup Komutanı Tuğamiral Ayhan Bay'ın arayarak sabotaj ve terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle gemileri Marmara Denizi'nde seyre çıkarma emri verdiğini söyledi. 

Amiri konumundaki Ayhan Bay'ın emrinin hukuksuz olmadığını savunan Önder Ö, "Afet, sabotaj ve terör tehdidi gibi acil durumlarda görev grup komutanının gemileri seyre kaldırma yetkisi vardır. Acil durum gerekçesiyle gemileri seyre kaldırmamı emreden amirimin emrini teyit mi edecektim? Ayhan Bay'a, 'Komutanım emri nereden aldınız?' diye soramam." diye konuştu.Önder Ö, emri aldıktan sonra hızlıca Poyraz Rıhtımı'na gittiğini ve o sırada darbe girişimi olduğuna ilişkin hiçbir bilginin olmadığını ileri sürerek, rıhtıma vardıktan sonra sabotaj ve terör saldırısı tehdidi gerekçesiyle gemileri kısa sürede seyre kaldırdığını ve gerekli yerlere haber verdiğini kaydetti.Seyre kalkan gemilerde televizyon sisteminin kapatılması ve telefonların toplatılması emrinin iddianamede darbe yanlısı faaliyet kapsamına alındığına dikkati çeken Önder Ö, "Ayhan Bay'dan aldığım talimat doğrultusunda verdiğim bu emirler SABKOR (sabotaja karşı koruma) kapsamında alınmış tedbirlerdir. Teröristlerin televizyon kanalları yoluyla haberleştikleri bilinmektedir. Terörist bir er televizyonda geçen bir alt yazı veya istek bir şarkıyla harekete geçebilir. Bunun örnekleri vardır. Niyetim tamamen sabotaj nedeniyle içeride olan birinin dışarıya haber vermesini önlemektir." ifadelerini kullandı.Darbeci amiral Ayhan Bay'ın FETÖ'cü olduğuna dair hiçbir bilgisinin olmadığını iddia eden Önder Ö, şöyle devam etti:"Askeri kurallara göre Ayhan Bay'ın emirlerini yerine getirmemem suçtur. Gemilerin sabotaj tehdidiyle seyre kaldırılması, telefonların toplatılması, caydırıcılık amacıyla eğitim mermisi ile top atışı yaptırılması emirleri, suç içermeyen, hizmete müteallik emirlerdir. O gün ne bir kanunsuz emir aldım ne de kanunsuz bir emir verdim. Sahte emirden emri veren sorumludur, emri uygulayan değil. Ayhan Bay'ın gemileri seyre kaldırma emrini, terör saldırısı gerekçesiyle verdiği için sorgulamadım. Zaten son aylarda terör saldırısı tehdidinin arttığı, bu nedenle teyakkuzda olmamız konusunda mesajlar geliyordu." 
Mütalaada ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiMütalaada, eski Gölcük Deniz Ana Üs Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren ve eski Güney Grup Görevi Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile kurmay albayların da aralarında bulunduğu 51 sanık hakkında, "Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs" suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.Eski Donanma Komutanı emekli Oramiral Veysel Kösele ile Komodor Levent Kerim Uça'nın derdest edildiği TCG Yavuz Gemisi Komutanı eski Kurmay Yarbay Sezai Özgür Öztürk ve 15 personeli ile İstanbul Moda açıklarında top atışı yapılan TCG Kemalreis Gemisi Komutanı Yarbay Arif Çıtlık, TCG Turgutreis Gemisi 2. Komutanı Kurmay Yarbay Ali Kocamanoğlu, TCG Salihreis Gemisi 2. Komutanı Sami Tulgar, TCG Oruçreis Gemisi 2. Komutanı Özgür Gencer, bu suçtan cezalandırılmaları istenen sanıklar arasında yer alıyor.  

Kaynak: Editör:
Etiketler: "SAHTE, EMİRDEN, EMRİ, VEREN, SORUMLUDUR,, EMRİ, UYGULAYAN, DEĞİL”,
Yorumlar
Haber Yazılımı