Haber Detayı
08 Eylül 2018 - Cumartesi 12:48
 
ŞARBON KASAPLARI ETKİLEDİ
Yaklaşık 1 aydır Gölcük’te yaşanan şarbon hastalığı nedeni ile vatandaşlar paniklerken Gölcük’te hizmet veren kasaplar bu hastalıktan etkilenmeye başlandı.
Sağlık Haberi
ŞARBON KASAPLARI ETKİLEDİ

Yaklaşık 1  ay önce  Hasaneyn Köyünde  Mahallesinde Şarbon hastalığı ortaya çıktı. Bu hastalığın belirlenmesi aynı köyde 2 hayvanın ölmesi ile ortaya çıktı. Gölcük ilçe tarım müdürlüğü ekipleri tarafından ilk müdahale yaparak köyü tedbir amaçlı olarak karantinaya aldılar. Buradaki bu çalışmalar devam ederken Gölcük Lütfiye Mahallesinde Şarbon hastalığı ortaya çıktı. İlçe tarım müdürlüğü tarafından mahalle tedbir amaçlı olarak karantinaya alındı. Yayılan bu Şarbon hastalıklarından dolayı ilçemizde hizmet veren kasaplarında etkilendi.

KENDİ KESTİKLERİ KURBANI İMHA EDİYORLAR

İlçemizde hizmet veren kasaplar şarbon hastalığından etkilendiğini şu şekilde dile getirdiler. Marmara Et sahibi İsmail Topal; “şarbon hastalığı tehlikeli bir hastalık olması haliyle bizleri etkiledi. Yani bu dönemde insanlar kendi kestiği kurbandan bile imtina etmeye başladı. Müşterilerimiz zaten belli kesimlerdir. Yıllarca aynı insanlar bizden alışveriş yapıyorlar. Bizler bu insanlara güven verdik ve bizlere güveniyorlar. Ama bu hastalık olayı ortaya çıkınca insanlar yine de tedirgin oldu. Bu tedirginlik bize yansıdır. Bizler ürünümüzü mezbahada kontroller altında alıyoruz. Yıllardır bu şekilde devam ediyoruz” dedi.

 

SİNEK KÜÇÜKDE OLSA MİDE BULANDIRIYOR

Uğur Et Pazarı Sami Kurt; “hatalığın tehlikeli olmasından dolayı ve bizim daimi müşterilerimiz geldiğinde Şarbon hastalığı ile ilgili tedirginliğini dile getiriyorlar. Zaten müşterilerimiz bizlerin nerde ve nasıl ürün aldığımızı çok iyi biliyorlar. Kesimhanede etler kontrol altında kesilerek veriliyor. Mezbahadan alınan ürünler sağlamdır. Ama sinek bir şey değil mideyi bulandırıyor. Zaten kurbandan dolayı işler durgun. Yaklaşık bir ay sonra bakarız bizler ne kadar etkileneceğimizi net olarak göreceğiz” şeklinde konuştu.

HALK TEDİRGİN

Birlik Aras Et Ömer Şenlikoğlu; “tehlikeli ve öldürücü şarbon hastalığından dolayı halk tedirgindir. Çünkü gelen müşterilerimiz burada et alırken şarbon hastalığından dolayı tedirginliklerini dile getiriyorlar. Biz birlik Aras et olarak iki kez denetlendiğimizi bildikleri halde müşteri et alırken yine de tedirgindir. Biz şu anda fazla etkilenmedik. Ama ilerde ne olacağımızı kestiremiyoruz. Şunu belirtmek istiyorum halkımız kaçak kesimlerden uzak durması sağlık açısında önemlidir. Kesimhanede alınan ürünler sağlamdır. Çünkü denetlenmeden kesim yapılamıyor” dedi.

 

Fahri Haner

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞARBON, KASAPLARI, ETKİLEDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı