Haber Detayı
11 Temmuz 2018 - Çarşamba 16:34
 
ŞARBON VİRÜSÜNE RASTLANDI
Şarbon hastalığı tespit edilen Hayrettin A.’nın yaşadığı Hasaneyn Köyü, bir büyükbaş hayvanda virüs tespit edilince, 15 gün süreyle hayvan giriş çıkışına yasaklanmıştı. Kaymakam Mustafa Altıntaş, İstanbuldan gelen kesin raporda Şarbon hastalığına rastlandığını belirterek konuyla ilgili idari ve adli soruşturma açıldığını çevre köylerde de önlem alındığını belirtti.
Sağlık Haberi
ŞARBON VİRÜSÜNE RASTLANDI

Hasaneyn Köyü’nde meydana gelen, büyük baş hayvanda ve Hayrettin A. adlı vatandaşta görülen Şarbon Hastalığı ile ilgili  Kaymakam Mustafa Altıntaş açıklama yaptı. Şarbon virüsüne Hasaneyn Köyü’nde rastlandığını belirten Altıntaş, tüm gerekli önlemleri adıklarını, konuyla ilgili önemli bir sıkıntının olmadığını köy ve çevresinde bulunan hayvanlara  aşılama yapılmaya başlandığını belirtti.
AŞILAMA FAALİYETLERİ BAŞLADI
Altıntaş “Sağlıkla ilgili sorunları çözmek bizim asli görevimiz. Şuanda ekiplerimiz yaptıkları incelemeler ve tespitler neticesinde Hasaneyn Köyü’nde Şarbon mikrobuna rastlandı. Ona uygun olarak ta sağlık ekiplerimiz gerekli tedbirleri almaya başladı. Bugün saat 12:00’den sonra aşı temini edildi. Köy genelinde aşılama faaliyetlerine başlandı. 

KARANTİNA SÜRÜYOR
Kaymakam Altıntaş “Gerek idari, gerekse adli soruşturmada devam ediyor. Karantina uygulaması sürüyor. İlk etapta 15 gün sürecek. Aldığımız tedbirler neticesinde her hangi bir sıkıntı da olmadan, hastalığın kuluçka evresini ve yayılmasını izleyerek, hasarsız, hayvan kaybına neden olmaksızın olayı kontrol altına almayı planlıyoruz. Şuana kadarda bir mal kaybı yok. Aşılama çalışmaları da başladı. Vatandaşlarımız bu konuda bilinçli olsunlar. Bu hastalıkla ilgili yaşandığında ve sonrasında nelerin yapılması gerektiği ortada” dedi.
ÖNEMLİ OLAN HALK SAĞLIĞI
Bölgede hayvancılığın önemli bir ekonomik boyutunun olduğuna dikkat çeken Kaymakam Altıntaş, ayrıca şunları söyledi: “Dedikodu ile kimse hareket etlememeli. Bölgede önemli yatırımlar var. Bizim için tabiki önemli olan halkımızın sağlığı. Kimsenin zarar görmeden sorunun  çözülmesi önemli önceliğimiz. Onun içinde herkes duyarlı olsun. İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerimiz çalışıyor. Ne gerekiyorsa yapılacak. Sorunun çözülmesi için hızlı bir şekilde çalışılıyor. Tüm köylerde sıkıntının olduğu gibi bir durum yok. Sadece Hasaneyn ile ilgili bir sorun var. Biz tabi ki önlem almak adına çevrede ki köylerde de çalışmalara başladık. Aşılama yapacağız. Adli ve idari soruşturma sürecek. Vatandaşlarımızın tedirgin olmasını gerektirecek bir durum yok” dedi.
ADLİ VE İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Konu ile ilgili ilçemizde bir kasap ve bir marketin etleri aldığı iddiası ile ilgili olarak soruşturma açıldı. Hangi esnafların et aldığı yapılan soruşturma sonucu kesinleştiğinde kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞARBON, VİRÜSÜNE, RASTLANDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı