BasiskeleSanayi
yuvacıksu 700 - 100
KY YAPI
Haber Detayı
06 Kasım 2016 - Pazar 13:19
 
SEKA KAĞIT MÜZESİ AÇILDI
Büyükşehir Belediyesi’nin endüstriyel mirası korumak ve yaşatmak amacıyla oluşturduğu Türkiye'nin ilk, dünyanın en büyük kâğıt müzesi SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kâğıt Müzesi, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak’ın katılımıyla açıldı
Kültür Haberi
SEKA KAĞIT MÜZESİ AÇILDI

10 Mart 2005’te Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen ve ardından SEKA Park alanına dönüştürülen SEKA Kağıt Fabrikası bugün Büyükşehir Belediyesi tarafından SEKA Kağıt Müzesi olarak hayata geçirildi. 14 Ağustos 1934’te İzmit Kâğıt Fabrikası’nın temeli atılmış, 18 Nisan 1936’da Cumhuriyet Dönemi’nin ilk kâğıdı üretilmişti. Ardından 6 Kasım 1936’da İzmit Kâğıt Fabrikası’nın açılışı yapılmıştı. 19 Kasım 2006’da da yerine SEKA Park ve 18 Nisan 2015 tarihinde Kocaeli Bilim Merkezi açıldı. Bugün ise Büyükşehir Belediyesi, geçmişin yeniden canlandırılması ve unutulmaması amacıyla SEKA Kağıt Müzesi’nin kapılarını halka açtı.

 

1

KENT PROTOKOLÜ AKIN ETTİ 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış törenine Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, İzmit Kaymakamı Ersin Emiroğlu, AK Parti Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, Zeki Aygün, İlyas Şeker, EDOK Komutanı Metin Gürak, Başsavcı Mehmet Ali Kurt, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaş katılım sağlarken Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu geçirdiği ameliyat nedeniyle katılım sağlayamadı. Programın başında ‘temsili gazeteci çocuk’, “Yazıyor, yazıyor, SEKA Kağıt Müzesi’nin açıldığını yazıyor” diye bağırarak protokol mensuplarına gazete dağıttı.

 

2


‘SEKA HALKINDIR, HALKIN OLACAK’
Programın açılış konuşmasını SEKA’lı işçi Saim Uludağ, SEKA ile ilgili anılarını anlatırken “Kendimi SEKA makinelerinin arasında buldum. Çocukluğum da gençliğimde burada geçti. Burada büyüdüm. Çocuklarımızın her biri SEKA’da basılan kitaplarla okudular. Burası sadece bir fabrika olmadı, bizim yuvamızdı. Bu yuvada aynı zamanda kültür nedir, iş ahlakı nedir tüm bunları burada öğrendim. Emeğin kutsallığını arkadaşlığı burada öğrendim. Tam 20 yıl burada çalıştım. SEKA Fabrikası çok güzel bir şekilde müze haline getirildi. SEKA isminin yaşatılması için Büyükşehir Belediyesi elinden geleni kullandı. SEKA halkındır, halkın olacak” dedi.

 

3


‘DÜNYANIN EN BÜYÜK KAĞIT MÜZESİ’
Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, SEKA projesini anlatarak “SEKA’nın 80. Yıldönümünde büyük bir hayali gerçekleştiriyoruz. Hayal etmeyen yöneticiler halkına iyilik götüremez. İşte bugün geçmişte kurduğumuz hayalin içindeyiz. SEKA, Türkiye’nin en büyük kalkınma hamlesiydi. SEKA, Türkiye’nin kendi ayaklarında durma azmiydi. SEKA; Kâğıt demekti. Kitap demekti. Gazete demekti. Resmi yazışmaydı. Arz ederim diye verilen dilekçeydi. İlkokulun sarı matematik defteriydi. Hayal edenler için kağıt, eski zamanlarda evimize sebze götürdüğümüz kese kağıdı demekti. Askerdeki Mehmet, ‘Büyüklerin ellerinden küçüklerin gözlerinden öperim’ diye biten mektubuydu. SEKA, biraz hasretti, biraz hürmetti. SEKA Park da Türkiye’nin en büyük etkinlik alanı oldu. Mehmet Ali beyin adı SEKA Kağıt Müzesi’nde yaşayacak. Müzemiz dünyanın en büyük kağıt müzesi oldu” ifadelerini kullandı.

 

4


‘SEKA, ÇALIŞANLARIYLA BİR KİMLİKTİR’
Özak’ın ardından kürsüye çıkan Vali Hasan Basri Güzeloğlu ise, “SEKA Türkiye’de çalışanları ve çevresiyle bütünleşen bir kavramsal kimliktir. Böylesi müzelerin, özellikle genç kuşaklar için çok büyük bir rolü var. Emeği geçen herkesi kutlarken bugün adını rahmet ve minnetle andığımız Mehmet Ali bey ve bugün aramızda olmayan SEKA çalışanlarına da rahmet diliyorum” şeklinde konuştu.

 

5


‘SEKA, CUMHURİYET’İN SEMBOLLERİNDENDİR’
Vali Güzeloğlu’nun ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ise, “Dünyada Kocaeli kadar İzmit kadar güzel şehir çok az. Bu şehrin bu kadar güzel olması da tarihinin ilk dönemlerinde bir cazibe merkezi olmasını doğurmuş. Gazi Mustafa Kemal 16 Ocak 1923’te İzmit’te Cumhuriyet fikrini ilk defa basın mensuplarıyla paylaşıyor. Bundan tam bir ay sonra İzmir’de 1. İktisat Kongresini topluyor. Ardından SEKA Kağıt Fabrikası açılıyor. Kağıt denilince akla SEKA, SEKA denilince de İzmit geliyor. Ayrıca SEKA, Cumhuriyet’in sembollerindendir. Müze bizim kültürümüzde de çok önemlidir. Özellikle kağıt müzesinde üç unsur çok önemli birincisi tarih bilincinin güçlü bir şekilde yansıtılması, ikincisi müzelerin bir eğitim fonksiyonudur. Kağıdın serüveni nasıl gelişmiştir. Üçüncüsü de SEKA Kağıt Müzesi Kocaeli’nin kentlilik bilinci açısından çok önemli bir işlev görecek” sözlerine yer verdi.

 

7


CUMHURİYET’İN İLK SANAYİ KURULUŞU
Türkiye’nin ilk kâğıt mühendisi Mehmet Ali Kâğıtçı tarafından kurulan ve Cumhuriyet tarihinin en önemli sembollerinden biri olan SEKA Kâğıt Fabrikası, Kocaeli’de yaşayan herkesin hayatında bir iz bıraktı. Cumhuriyet tarihinin ilk sanayi kuruluşu olan SEKA’nın İzmit'teki fabrikası 1934'de kuruldu. SEKA, İzmit’i küçük, kendi halinde bir şehir olmaktan çıkararak önemli bir ‘Sanayi Kenti’ne dönüştürdü. Türkiye'de kâğıt sanayiinde yatırım ve planlamalar yapan kamu kuruluşu olan SEKA, 1998 yılında özelleştirme kapsamına alınıp anonim şirkete dönüştürüldü. Kuruluş, 2005 yılında Sümer Holding ile birleştirilerek kapatıldı.

 

A


KAPILAR TÜRKİYE’NİN HAFIZASINA AÇILDI
Şirketin arazisi, Büyükşehir Belediyesi tarafından park olarak yapılandırılmıştı. SEKA adının yaşaması için parkın adı Seka Park olarak konulmuştu. Eski SEKA fabrikası, bugün bilimin ve teknolojinin merkezi haline geldi. İlk olarak Kocaeli Bilim Merkezi, 7’den 70’e tüm bilim tutkunlarına kapılarını açarken şimdi ise sıra Kâğıt Müzesi’ne geldi. SEKA’nın ilk açıldığı yıldan tam 80 yıl sonra bu kez kapılar Türkiye’nin hafızasına açıldı.

 

B


A’DAN Z’YE KÂĞIDIN HİKÂYESİ
Türkiye’nin ilk kâğıt mühendisi Mehmet Ali Kâğıtçı tarafından kurulan SEKA Kâğıt Fabrikası tarihe gömülmedi. Hamurdan başlayan yolculuğun yüzyıllarca devam edebilmesi için kollar sıvandı. Geçmişin izlerinin, geleceğin müjdecileriyle yan yana aynı koridorda durmasına karar verildi ve yoğun bir çalışma döneminin ardından, eski kâğıt fabrikası dünyanın en büyük kâğıt müzesi olarak hayata geri döndü. SEKA Kâğıt Fabrikası artık SEKA Kâğıt Müzesi olarak geçmiş ve geleceği buluşturuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: SEKA, KAĞIT, MÜZESİ, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı