Haber Detayı
12 Ocak 2019 - Cumartesi 08:51 Bu haber 11485 kez okundu
 
''SEN,BEN YOK GÖLCÜK VAR''
Ak Parti'den aday adayı olarak büyük süpriz yapan ve adı, genel merkez tarafından yaptırılan ankette ilk 3 isim arasında olduğu belirtilen Avukat Ali Yıldırım Sezer, merak ettiğiniz sorularınızı Yeni Gölcük için yanıtladı.
Gölcük Haberi
''SEN,BEN YOK GÖLCÜK VAR''

Neden Gölcük Belediye Başkanlığına Ak Parti’den aday adayı oldunuz?

Dünden bugüne hep Gölcük’te yaşadım ve ekmeğimi bura da kazandım. Şehrimizin  gözlerimizin önünde 17 Ağustos Depreminde yıkılışını ardından devletimizin desteği ve insanlarımızın azmiyle yeniden ayağa kalkışına şahit oldum. Tüm hemşehrilerimiz gibi, depremde  burada bahsetmek istemediğim acı kayıplar, türlü zorluklar yaşadık. Gölcük’ümüzün sorunlarına ve ihtiyaçlarına vakıf olduğumu düşünüyorum. Çevremin telkini ve bazı partililerimizin de teşvikiyle, belediye başkanlığını da siyasi bir makam olmaktan ziyade, şehrim için çalışma imkanı olarak gördüğümden, Ak Parti Gölcük Belediye Başkan aday adayı olarak bu göreve talip oldum. Bu kararım,  ilçemizde geniş bir kesim ve partimiz tarafından memnuniyetle karşılandı. Allah’tan hakkımda ve şehrim için hayırlısı olması halinde adaylığı nasip etmesini diliyorum.  

-Sizce şehir nedir?

İnsan şehrin, şehir de insanın aynasıdır. İnsan yaşam alanı olan şehri inşa ederken, aslında kendini inşa eder. Gönülde her ne var ise, şehir olarak yansır gözümüze. Hiç kuşkusuz, insan merkezli şehirler inşa etmek,  sabır ve uzun soluklu bir çalışma ve gayret gerektirir. Bunu da ancak gönülleri fethedenler başarabilir.

Ecdadımız, tarih boyunca medeniyetimizin bir yansıması olarak, içinde yaşayanlara huzur veren, çevrelerine güzellik saçan, silüetleri ile bile hayranlık uyandıran,  ruhu olan şehirler inşa etmiştir. Tabiatla ve insanla uyum içindeki evlerde, insan ruhuna huzur veren sokaklarda büyüyen çocuklar, medeniyet mirasımızı sırtlamışlar, kadim bir tarihten aldıkları ilhamla aydınlık bir istikbalin hayalini kurmuşlardır. 

Bunun yanında; bugün hızla artan nüfustan kaynaklanan imar sorunları, sanayileşmenin getirdiği hızlı yaşam tarzı nedeniyle; trafik, park yeri ve benzeri sorunlar ön plana çıkmıştır. Yeteri kadar yeşil ve sosyal alan bırakılması koşuluyla imar planları da ele alınabilir. Kentsel dönüşümün gerçekleştirilmesi şehrimize büyük katma değer sağlayacaktır. Her halükarda, Marmara Denizi’nde olması muhtemel deprem nedeniyle, içinden fay hattı geçen şehrimizde güvenli binalar inşa etmek olmazsa olmazımızdır. Sokaklarımız da, hemşehrilerimizin gönülleri gibi, temiz ve aydınlık olmalıdır.

-Bu anlayış çerçevesinde Gölcük’ü  değerlendirir misiniz?

Gölcük Belediyesi’nin, Gölcük Tarih Koridoru içinde yer alan Değirmendere Yalı Evleri’nin yeni kuşaklara, somut olarak geleneksel mimarimizi  görme ve  yaşama imkanı sunduğunu, kadim şehir anlayışımızla günümüz arasında köprü kurduğunu belirtmek, bu vesileyle de emeği geçenlere teşekkür etmek isterim. 

Gölcük Belediyesi tarafından çeşitli kurum ve STK’larla işbirliğiyle; her yıl, ahşap heykel, seramik, kırk yama ve fotoğraf alanlarında ulusal ve uluslararası sempozyum, yarışma düzenlenmesi sosyal belediyecilik ve şehrimizin kültürel anlamda tanıtımına katkısı yönünden çok önemlidir. Bu etkinliklere ve çok sayıda esere vesile olan Kocaeli Üniversitesi, Gölcük Kent Konseyi işbirliğiyle yürütülen Vizyon 2023 Projesi’ne destek sağlanmaya devam edilmelidir. 

 Gölcük, 1927 yılında Yavuz Zırhlısı’nın onarımı nedeniyle askeri tersanenin kuruluşu sonrasında, 1936 yılında ilçe olmuştur. Bir insan ömrü kadar sürede gelişen ve büyüyen Gölcük, deprem felaketinden sonra da hızla toparlanarak 160 bini aşan bir nüfusa ulaşmıştır. Nüfusun hızlı bir şekilde artışında Gölcük Askeri Tersanesi, Ford Otosan Fabrikası’nın etkisi de yadsınamaz. Gölcük esas itibariyle bir emekçi şehridir. Bugün itibariyle Gölcük, ürettiği katma değerle orantılı olarak fiziki koşullarının daha da iyileşmesini hak etttiği gibi, sosyal, sanatsal, kültürel ve spor etkinlikleri anlamında da daha fazlasını hak etmektedir. Gölcük’te bugün maalesef bir sinema salonumuz  bulunmamaktadır.

Gölcük, yakınlığı nedeniyle, ticari anlamda İzmit’ten etkilenmektedir. Örneğin; hafta sonu sinema izlemeye İzmit’e giden bir aile, alışverişini de İzmit’te yapmaktadır. Gölcük’te, önceliği kendi esnafımıza tanımak koşuluyla AVM yapılmasının, Gölcük’te kazanılanın Gölcük’te harcanmasını sağlayacağını düşünüyorum. Sanayi sitesi sahasında ya da uygun başka bir yerde AVM yapılabilir. 

Yine; Milli Savunma Bakanlığı’ndan devralınan Beyoğlu Deresi’nin doğusunda yer alan 50 dönüm arsanın Kongre Sarayı’nı da kapsayacak şekilde yeşil alan, park ve sosyal tesislerle düzenlenmesi, vapur iskelesinin de bu alana taşınması ile şehrimizin sosyal ve ticari yaşamına önemli katkı ve değer kazandıracaktır. 

Büyük emek ve mesai harcayarak, Gazi Ortaokulu ve sanayi sitesi arsalarını, yine; Milli Savunma Bakanlığı’ndan devralınan arsayı Gölcük’e kazandıran Gölcük Belediye Başkanı Sayın Mehmet Ellibeş’e ve mesai arkadaşlarına da bu vesile ile teşekkürü bir borç bilirim. Yeni Sanayi Çarşısı’na taşınacak esnaflarımıza da gereken kolaylıkların sağlanması gerektiğini de belirtmek isterim. 

-Bahsettiğiniz sahalarda ne gibi düzenlemeler öngörüyorsunuz? 

Günümüzün güçlü demokratik yerel yönetim anlayışının en önemli göstergelerinden birkaçı olan; danışma, şeffaflık ve katılımcılığı slogan olmaktan çıkarıp hayata geçirmeyi,  planladığımız projeler hakkında hemşehrilerimizin öneri ve görüşlerini almayı, gönüllerine girmeyi ve şehri birlikte yönetmeyi hedefliyorum. Demokratik katılımla, insanlar şehrin bir parçası olduğunu hisseder, şehri sahiplenirler ve hemşehrilik bilinci artar. Bu bağlamda; az önce bahsettiğim yerlerle ilgili projelerde, STK’ların, diğer partilerin görüşünü alacak, konunun uzmanları ve Belediye Meclisi ile istişare etmenin yanında, hemşehrilerimizin öneri ve görüşleri doğrultusunda hareket edeceğiz. Gerektiğinde, Anıtpark’a sandık koyacağımız gibi, sosyal medyada da anketlerle hemşehrilerimizin katılım ve katkısını talep edecek ve görüşlerini alacağız.

Yasal düzenlemeler, ilçedeki bazı hizmetlerin büyükşehir belediyesi tarafından yapılmasını öngörmektedir.  Bakanlıkların ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ilçemizde yapacağı eğitim, sağlık, enerji, ulaşım, iletişim ve benzeri yatırım ve hizmetlerin önünü açacak, süratlendirecek, yeni ve alternatif projeler hazırlayıp sunacağız. 

Gölcük’ün gelişimi için tüm kurumlarla, her türlü işbirliğine açık olacağız. Misyonumuz; şehrimizde yaşam kalitesini arttırmak ve hemşehrilerimizin geleceğe umutla bakmalarını sağlamaktır. 

-Az önce Gölcük’ün kuruluş sebebi olarak bahsettiğiniz Donanma hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Gölcük İlçesi’nin kuruluşunun askeri tersane ve donanmamız kaynaklı olduğunu söylemiştim. Dedem Donanma Komutanı sekreterliğinden emekli olmuştu. Donanmanın ekmeği ile yetişen bir kişi olarak donanmanın hayatımdaki yeri bambaşka. Donanmadan emekli olup Gölcük’e yerleşen çok sayıda emekli askeri ve sivil personel hemşehrimiz bulunmaktadır. Donanma ile şehrimizi buluşturmak, ortak projeler gerçekleştirmek, askeri personelin de Gölcük’te daha fazla vakit geçirmesini sağlamayı amaçlıyoruz. 

Gölcük’te bir Yavuz Müzesi kurulması ya da Askeri Müze’nin  garnizon dışına taşınması, Kıbrıs Barış Harekatı sırasında muharebe neticesinde ele geçirilen Rum hücumbotlarının sergilenmesi hayalim var. Bu müzelerin Gölcük’e şehir dışından da ziyaretçi çekeceğini düşünüyorum.

Müze demişken, Gölcük’te deprem müzesinin kurulması da, asrın felaketinin  unutulmamasını ve gelecek kuşaklarca da deprem gerçeğinin bilinmesini sağlayacaktır.

-Aday adaylığı açıklamanızda bazı prensiplerden bahsetmiştiniz.  

Evet doğru. Bir arkadaşımla konuşurken, parola: Adalet, liyakat ve istişarenin ilk harflerinden ALİ olsun demiştik. Yönetimde; tarafsızlık, şeffaflık ve hesap verebilirlik, her türlü israftan ve gereksiz harcamalardan kaçınmak, erişilebilirlik, kalite, yeniliğe ve gelişime açıklık, etik değerlere bağlılık, cinsiyet eşitliğine duyarlılık, insana ve hukuka saygı, katılımcılık, doğaya ve çevreye duyarlılık gibi ilkeler temel düsturumuz olacaktır. Belediyede bu ilkelere uyum sağlayamayanlar ile yolumuz ayrılacak, yeni ve liyakatli isimlerle yolumuza devam edeceğiz.

Hukuk devletinin gereği olarak, siyasi görüş ve düşünce ayrımı yapmaksızın, tüm hemşehrilerimize eşit mesafede duracak, gerek hizmet sunumunda, gerekse personel ve diğer kurum, kuruluşlar ile ilişkilerde bu prensiplere özenle uyacağım.

Başarı ekip çalışması ile mümkündür. Belediye başkanı çok sayıda farklı enstrümanın bulunduğu bir orkestrayı, uyumlu ve ahenkli yöneten orkestra şefi gibi davranmalıdır. Liyakatli ve işini vatandaşa hizmet aşkıyla yerine getiren bir ekibin uyumlu çalışması başarıyı getirecek ve hemşehrilerimizin memnuniyetini sağlayacaktır. 

- Beldeler hakkındaki düşüncelerinizden bahseder misiniz?

Gölcük Belediyesi, daha önce belde belediyesi olan Değirmendere, İhsaniye, Hisareyn, Yazlık, Halıdere ve Ulaşlı yanında, eskiden köy statüsünde olan mahallelere de hizmet götürmektedir. Belde ve mahallelerin her birinin özgün nitelikleri bulunmaktadır. Her belde ve mahalle ayrı ayrı ele alınmalı, ihtiyaç ve sorunları giderecek projeler üretilmelidir.

Yazlık Ilıca Tesisi ve Kadırga Şenlikleri, Saraylı Korunması Gereken Kültür Varlıkları, İhsaniye Elma Festivali, Değirmendere Yalı Evleri ile marka haline gelmiştir. 

Deprem öncesi olduğu gibi Değirmendere’yi, Kocaeli’nin sayfiye ve sanat kültür merkezi haline getirmeyi hedefliyoruz. Değirmendere’nin Halıdere yönünde çıkışında bulunan alanda, Sekapark benzeri sahil düzenlemesi yaparak, marina, denize sıfır balık lokantaları, çay bahçeleri, denizden ve karayolundan görülebilen sanat eseri niteliğinde bir tiyatro salonu, sanat galerisi, sergi salonu barındıran bir kültür merkezi inşa etmek istiyoruz. Kuruçeşme tarafından gelen yolun bu alana ulaşması da sağlanmalıdır.

-Çevre hakkında görüş ve projeleriniz nelerdir?

Biraz önce şehir anlayışım sırasında bahsetmiştim. Şehir doğa ile uyumlu olmalı, tabiatı ve doğal hayatı korumalıdır. İnsanlarımızı doğa ile buluşturan belediyecilik anlayışımız yeşil alanları korumak, arttırmak ve insanlarımızı doğa ile buluşturmak, sağlıklı bir ortamda yaşamalarını sağlamaktır. Gölcük Belediyesi Eriklitepe Tabiat Parkı başarılı bir örnektir.  Hasaneyn Yasak Düzü Yaylası’nın mükemmel havasında  spor tesisleri düşünülebilir. Yine; Kadırga Tesisleri de revize edilerek dört mevsim hemşehrilerimizin hizmetine sunulabilir. 

Ormanlarımızda doğal olarak yetişen kestane meyvesinden endüstriyel anlamda yararlanmak, kooperatifler eliyle Gölcük Kestane Şekeri ve Gölcük Kestane Balını marka haline getirmek, tarımsal kalkınma için, araştırma, etüt, proje ve eğitim çalışmaları gerçekleştirmek istiyoruz.

Alınan tedbirler sonucunda temizlenen ve balık çeşidi artan İzmit Körfezi’nde oluşturulacak yapay resif alanları, balık miktarının artmasına ve ilçemizde amatör balıkçılığın da gelişimine katkı sağlayacaktır. 

Bu arada geri dönüşümün ülkemiz ekonomisi için çok önemli olduğunu, Gölcük Belediyesi’nin geri dönüşümle ilgili çalışmalarına da ivme kazandıracağımızı belirtmek isterim.

-Engelliler hakkındaki projeleriniz nelerdir?

Oransal olarak en yüksek engelli vatandaşımızın bulunduğu ilçelerden biriyiz. Engelliler konusunda Gölcük Belediyesi takdire şayan çalışmalar gerçekleştirmiştir. Mevcut projelere yenilerini ilave ederek, yürüyüş yolları, bina girişleri ve her alandaki engelleri kaldıracak, örneğin çarşı içinde akülü araçlar için şarj cihazları koyacak, engellilerimizin tüm tesislerimizden faydalanmasını, kendi istekleri doğrultusunda sosyal aktiviteler gerçekleştirmelerini sağlayacağız.

İlçemizde Gölcük Belediye Spor bünyesinde futbol, yüzme, okçuluk, karate ve diğer spor branşlarında paralimpik sporcular yetişmesi için de uygun koşulları oluşturacağız.

-Kadınlarla ilgili projeleriniz nelerdir?

Cinsiyet eşitliğine duyarlı olacağımızı söylemiştim. Ancak; kadınlarımızın ekonomik hayatta yaşadıkları zorlukları, şiddete ve haksız uygulamalara maruz kalmalarını dikkate alarak, kendilerine pozitif ayrımcılık uygulayacağız. Kadınlarımızın hayatın her alanında hiç bir kısıtlama ve engelleme ile karşılaşmadan yer almaları öncelikli hedefimizdir. 

Kadınlarımızın kendi ürettikleri ürünleri bizzat satabilmelerine imkan sağlamayı hedefliyoruz. Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi işbirliğiyle, Gölcük’ü tanıtan hatıra objelerin imal ve satışı projesi de bu kapsamda değerlendirilebilir.

-Gençlerle ilgili projeleriniz nelerdir?

Gençlerimizin, kötü alışkanlıklar edinmelerini önlemek en önemli önceliğimizdir. Gençlerin zaman geçirebilmeleri için MSB’den devralınan bölgeye, sosyal etkinlik alanları ve spor tesisleri yapılabilir. 

Mahallelerde yeni futbol, basketbol sahaları yapılması da, daha çok sayıda gencimize spor yapma imkanı sağlayacaktır. 

Güreş ve diğer amatör spor branşları da, dün olduğu gibi bundan sonra da desteklenmeye devam edilmelidir. 

Gölcükspor şehrimizin en önemli markalarından biridir ve hemşehrilik bilincinin gelişmesi açısında da büyük önem taşımaktadır. Amatör futbol kulüplerimiz desteklenerek, Gölcükspor’la entegrasyonu sağlanmalı ve profesyonel takım oyuncularının ilçemizin gençlerinden oluşması teşvik edilmelidir.

Kocaeli Üniversitesi ile işbirliği yapılarak ilçemizde dört yıllık bir fakülte açılması en büyük hayalimdir. 

-Trafik sorunu hakkındaki düşünceleriniz ve çözüm önerileriniz nelerdir?

17.08.1999 depreminden sonra inşaa edilen kalıcı konutlarla başlayan gelişmenin sonucunda, İlçemizin nüfus yoğunluğu karayolunun güneyinde toplanmıştır. Gölcük’teki devlet dairelerinin, banka şubelerinin yer aldığı ve ticaretin yoğun olduğu sokakların birleştiği Amiral Sağlam Caddesi’nden Gözlementepe istikametine araçla gidilememektedir. 

Battı çıktı yapılması sonucunda trafik ışıkların kaldırılması, karayolu trafiğini hızlandıracağı gibi, Amiral Sağlam Caddesi’nden Gözlementepe’ye direkt geçiş de mümkün hale gelecek, İzmit ve Değirmendere yönünden gelen ya da bu yönlere giden araçlar da beklemeden giriş, çıkış yapabileceklerdir. 

Çarşı içinde, kentsel dönüşümle birlikte oluşturulacak otopark sahaları ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle yeni katlı otoparklar yapılması, park sorununu çözecektir. 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin üzerinde çalıştığı İzmit - Gölcük arasında hafif raylı sistem projesinin de şehrimize  faydalı olacağı kanısındayım.

-İlçemizdeki diğer sorunlar, bunlar hakkındaki çözüm önerileriniz nelerdir?

Sokak köpekleri sık sık gündeme gelen bir sorun. Aynı zamanda sokak hayvanlarının bize Allah’ın emaneti olduğunun da bilincinde olarak, yasal çerçevede ve kamuoyunun da desteği ile bu sorunu çözeceğiz.

Gözlementepe’nin muhteşem manzarasında Gölcük’ün sembolü olabilecek bir seyir terası yapılabilir. 

Yine Gözlementepe’de öğrencilerimiz için gözlem evi / uzay evi  - planetaryum yapılabilir. 

Sosyal yardımlarda, hayırsever ile ihtiyaç sahiplerini tek bir çatı altında toplamayı, yemek fişi, alışveriş kartı uygulaması ile, ihtiyaç sahiplerine hareket özgürlüğü sağlamayı ve ilçemiz esnafına da katkı sağlamayı hedefliyoruz. 

Yine; Gölcük’ün mevcut hali ve geçmişte çekilen kişi ve yer fotoğraflarından oluşan dijital bir arşivinin oluşturulmasına da önem veriyoruz.

Projelerin ihtiyaçların önceliğine göre sıralanması ve bütçe elverdiği ölçüde gerçekleştirilebileceklerinin bilincindeyim. 

Yapacağımız çalışmaları,  periyodik olarak PDF formatında e-dergi ve sosyal medyadan duyurmayı hedefliyorum.

Uzun bir sohbet olsa da, değinmediğimiz ve değinsek de detaylandıramadığımız projeler oldu.

Başarı bir ekip işi olduğundan bazen özellikle bazı yerlerde özellikle çoğul konuştum:

Sen, ben yok, Gölcük var. 

Bilvesile partimizin birbirinden değerli tüm aday adaylarına da izninizle başarılar dilemek istiyorum. 

AV. ALİ YILDIRIM SEZER KİMDİR? 

Gölcük Tersanesi’nden emekli Turgay SEZER ve Değirmendereli Emine SEZER’in 5 çocuğundan 3.’sü olarak, 1970 yılında, Gölcük Saraylı’da dünyaya geldi. 

1987 yılında Gölcük Barbaros Hayrettin Lisesi’ni bitiren Av.Ali Yıldırım Sezer, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Halen; İstanbul Üniversitesi’nde özel hukuk alanında tez aşamasında yüksek lisans yapmaktadır. 

24.01.1994 yılında Kocaeli Barosu’na kaydolmuş, askerliğini Edirne’de askeri hakim olarak yapmıştır. Halen, Gölcük İlçesi’nde serbest avukat olarak çalışmaktadır.

Kocaeli Barosu’sunda 5 dönem Yönetim Kurulu üyeliği yapan Av.Ali Yıldırım Sezer, iki dönem Genel Sekreterlik, bir dönem de Başkan Vekilliği görevi yapmıştır. Kocaeli Barosu’nun ekim ayında yapılan Genel Kurulu’nda da Türkiye Barolar Birliği delegesi seçilmiştir. 

Kocaeli Büyükşehir Kent Konseyi ve Gölcük Kent Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyesidir. 

İlim Yayma Cemiyeti Gölcük Şubesi üyesi olan Av.Ali Yıldırım Sezer, GÖLASDER - Gölcük Emniyet Teşkilatını Güçlendirme Derneği, Gölcük Yelken Kulübü, GFSD - Gölcük Fotoğraf ve Sinema Sanatı Derneği’nin  kurucularından ve yönetim kurulu üyesidir. 

Av.Ali Yıldırım Sezer evli ve iki ve çocuk babasıdır. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ''SEN,BEN, YOK, GÖLCÜK, VAR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı