yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
08 Mart 2018 - Perşembe 18:08
 
ŞENTÜRK ''EN BÜYÜK SORUN ŞİDDET''
Gölcük kaymakamlığı, Gölcük Belediyesi ve Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi işbirliği ile düzenlenen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği kapsamında Anıtpark’ta bir tören yapıldı. Yağm ura rağmen törene katılım yüksek oldu. Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk “Ttüm dünya üzerinde kadınların birçok sorunla karşı karşıyadır. Ülkemizde yaşanan en büyük sorun kadına yönelik şiddettir. Bunun önlemini almak için bilinçli toplumu oluşturarak şiddetin önüne geçilmesine imkan veren eğitime önem verilmelidir’’ dedi.
Gündem Haberi
ŞENTÜRK ''EN BÜYÜK SORUN ŞİDDET''

Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş’ın eşi Funda Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş’in eşi Feriha Ellibeş, Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Kaymakamlığı Yazı İşleri Müdürü Lütfü Yılmaz, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Özgören Turnalı, Gölcük Ak Parti Kadın Kolları Başkanı Saime Yelken, CHP Gölcük İlçe Başkanı İsmet İşeri, CHP Gölcük Kadın Kolları Başkanı Türkan Çimen, MHP Gölcük ilçe yönetimi, Gölcük İyi Parti ilçe yönetimi, Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, siyasilerin, sivil toplum kuruluşları temsileri ve kadınlar Anıtpark’ta düzenlenen programa geniş katılım sağladılar.
Program öncesinde Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmenci, Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk, Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Özgören Turnalı ve Gölcük Muhtarlar Derneği Başkanı Bilge Saral, kadınlara çiçek vererek, bu özel günü kutladılar. Ardından Anıtpark tören alanına Kadın Meclisi Başkanı Nurten Özgören Turnalı ve yönetimi tarafından çelenk konuldu.
KADINSIZ DEMOKRASİ EKSİKTİR
Gölcük Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Nurten Özgören Turnalı, kadın olmanın mana ve önemi üzerine bir kez daha düşünmek için fırsat sunan anlam yüklü bir günün içinde olunduğunu belirterek, ‘’Tarih boyunca Türk kadını hayatın her safhasında erkeklerin yanında her türlü sorumlulukları paylaşmıştır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, 1977 yılında şimdi ki adını almıştır. Şüphesiz ki, dünyanın var oluşundan bu yana kadınların her gelişmede önemli bir katkısı vardır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kadınlar için şu cümleyi söylemiştir. ‘’Şuna inanmak lazımdır ki, dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir. Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Şüphesiz ki, kadınsız bir siyaset, kadınsız bir demokrasi, kadınsız bir yönetim sadece kadınlar değil, tüm toplum için eksiklik olacaktır’’ dedi.
KADININ KATILIM SAĞLAMADIĞI TOPLUM MEDENİ DEĞİLDİR
Turnalı, ‘’Günümüzde kadınlarımızın güçlendirilip, etkinlik alanlarının genişletilmesiyle, birlikte, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk v.b alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabilmektedir. Bu gurur tablosu, kadınlarımızın zorluklarla başa çıkabilme gücünün ve fırsat verildiğinde yapabileceklerinin en güzel örneğidir. Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Hayata geçirilen projelerle, geleceğin kadınları, anneleri olan kız çocuklarımızın da eğitimine önem verilmekte; kadın hakları aile ve çocuk eğitimi gibi pek çok konuda, gerek devletimiz, gerek sivil toplum kuruluşlarımız ve kadın ve kadın örgütlerimiz tarafından eğitim çalışmaları yapılmaktadır. Kadının katılmadığı topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir’’ diyerek kadınların toplum içindeki yerinin önemine vurgu yaptı.
EN BÜYÜK SORUN ŞİDDET
Gölcük Kent Konseyi Başkanı Dr. Metin Şentürk “Toplumun kadın ve erkek olarak iki faktörden oluştuğunu belirterek, ‘’tüm dünya üzerinde kadınların birçok sorunla karşı karşıyadır. Ülkemizde yaşanan en büyük sorun kadına yönelik şiddettir. Bunun önlemini almak için bilinçli toplumu oluşturarak şiddetin önüne geçilmesine imkan veren eğitime önem verilmelidir’’ dedi. 
TOPLUMUMUZ KADINSIZ OLMAZ
Gölcük Belediye Başkan Yardımcısı Levent Değirmendereci  “Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bugün özel bir gün lütfen bu günü küçümsemeyin. Toplumumuz kadınsız olmaz. Yaşamın her noktasında kadın mutlaka vardır ve olmalıdır. Hak ettiği değeriyle olmalıdır. Kadınlarımız haklarını istemekte, talep etmekte her türlü legal yolları denemelidir. Kadın yöneticilerimiz daha da çok olmalı. Sizler yaşamın her yerinde olmalısınız. Bu güzel etkinliği düzenleyen değerli hanımefendileri hepiniz açısından kutluyorum. Gününüz kutlu olsun” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından birlik ve beraberlik fotoğrafı çekilerek tören son buldu.
Kaynak: Editör:
Etiketler: ŞENTÜRK, ''EN, BÜYÜK, SORUN, ŞİDDET'',
Yorumlar
Haber Yazılımı