Haber Detayı
15 Temmuz 2013 - Pazartesi 20:10
 
Sudaki bir larva 32 milyar sivrisinek oluyor
bataklık gibi noktaları Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’nin 444 11 41 numaralı telefondan yetkili kişilere aktarmalarının yeterli olacağının söyledi.
Kocaeli Haberi
Sudaki bir larva 32 milyar sivrisinek oluyor

Büyükşehir Belediyesi sinek ve sivrisineklere 12 ay boyunca, 19 ekip ile tüm Kocaeli’deki 60 bin noktaya son sistem teknolojiler kullanarak müdahale ediyor. Sivrisineklerle mücadeleye devam eden ekipler halkın kirli durgun suları ortadan kaldırılması gerektiğinin üstünde duruyor.

 

KİRLİ DURGUN SULARDA ÇOĞALIYORLAR

Sivrisinekler sanıldığı gibi yeşillik ve ağaçlarda üremiyor, genellikle bu alanları dinlenme yeri olarak kullanıyorlar. Çoğalmak için kirli ve durgun sulara yumurta bırakıyorlar. 12 derece ile 32 derece sıcaklıkta yumurtalarından gelişerek erişkin sivrisinekler çıkıyor ve bir sivrisinek bir defada 75 ile 400 adet yumurta bırakabiliyor. Uygun sıcaklıklar da 10-15 gün içinde gelişimini tamamlayıp uçabilecek hale gelen sivrisineklerin bazıları 3 kilometre uzağa uçarken bazıları ise 5-10 kilometre uzağa uçabiliyor.

 

KİRLİ DURGUN SULAR KONTROL EDİLMELİ

Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Osman Poyraz sivrisinekle mücadelede en etkin yolun üreme alanlarının ortadan kaldırılması olduğunu dile getirerek, “Sivrisineklerin üremesini en aza indirgemek için kirli durgun suların olabileceği, göl, bataklık, taş oyukları, ağaç kovukları, çayır ve ormanlarda birikmiş yağmur suları, bidon, açıkta bırakılmış araba lastikleri, saksılar, varil ve fosseptikler gibi alanları kontrol etmemiz gerekir” dedi.

 

VATANDAŞLARA DA GÖREV DÜŞÜYOR

Daire Başkanı Dr. Poyraz, bir bardak suya bir sineğin 200 yumurta bırakabildiğine dikkat çekerek, “Büyükşehir Belediyesi olarak vatandaşlarımızın sağlıklı ve sorunsuz bir hayat yaşamaları için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bu özverili çalışmaların dışında vatandaşlarımıza da görev düşüyor. Örneğin bahçede bırakılan su dolu bir kap, saksı altlıkları yürütülen hizmetin verimini düşürmekte. Bir bardaktaki suya bir sineğin larva bırakması 2 ayın sonunda 32 milyar 500 bin adet sivrisinek oluşmasına yetiyor” şeklinde konuştu.

 

ÇAĞRI MERKEZİNE BİLDİRİN

Sinekle mücadelenin larva oluşumundan başlanarak daha etkin sağlanıldığını aktaran Dr. Poyraz, bu tarz oluşumların önüne geçmek için de su bulunan ortamlardan suyun yok edilmesi veya üzerinin sivrisinek geçemeyecek şekilde kapanmasının önemine değindi. Bu kapsamda vatandaşlara da bir çağrıda bulunan Dr. Poyraz, sorun oluşturan su birikintileri, bataklık gibi noktaları Büyükşehir Belediyesi Çağrı Merkezi’nin 444 11 41 numaralı telefondan yetkili kişilere aktarmalarının yeterli olacağının söyledi.

 

ÜREME ALANLARI ORTADAN KALDIRILMALI

Sivrisineklerle mücadelenin en etkin yolu üreme alanlarının ortadan kaldırılması bunun için de alınması gereken bazı önlemler var. En önemli kurtulma yolu sivrisineğin yumurta bırakabileceği su bulunan ortamlardan suyun yok edilmesi veya üzerinin sivrisinek geçemeyecek şekilde kapanması. Özellikle yaz aylarında hayvanlara içme suyu verilen kapların bir iki günde bir kez dökülerek yenilenmesi de sivrisinek üremesinin önlenmesinde fayda sağlayacak.

 

60 BİN NOKTAYA HİZMET ULAŞIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin sivrisineklerle mücadelesinde, 5 kontrol aracı bulunuyor ve 18 ekip bu alanda çalışıyor. Ayrıca 52 uygulama personelinin yanı sıra 7 teknik ekip bulunuyor. Böylece toplam da 64 personel ile 60 bin noktaya hizmet ulaştırılıyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: bataklık, noktaları, Büyükşehir, Belediyesi, Çağrı, Merkezi’nin, 444, 11, 41, nu
Yorumlar
Haber Yazılımı