yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 18:17
 
SULTAN BABA ANILACAK
Gölcük Örcün Köyü'nde bulunan “ Sultan Baba” hem bölge insanlarının hem de başka yerlerden gelen misafirlerin yoğun ilgisine mazhar oluyor. Adı İbrahim Edhem lakabı “Derviş Baba” olan bu zat Fatih Sultan Mehmet Han zamanında kerametleri görülmüş, Sinoptan gelerek Örcün'e yerleşmiş, bir zaviye, evler ve hamam yapmış, bağlar vücuda getirmiştir. Sultan 2. Beyazıt Han, bunları kendisine temlik etmiş ve zaviyenin ismi evkaf defterine “ Baba Sultan Zaviyesi” olarak kaydedilmiştir. Bir buçuk asır süreyle kendisi ve evlatları zaviyedarlık yapmışlar, günümüze türbesi intikal etmiştir.
Gölcük Haberi
SULTAN BABA ANILACAK

Gölcük Örcün Köyü'nde bulunan “ Sultan Baba” hem bölge insanlarının hem de başka yerlerden gelen misafirlerin yoğun ilgisine mazhar oluyor.
Adı İbrahim Edhem lakabı “Derviş Baba” olan bu zat Fatih Sultan Mehmet Han zamanında kerametleri görülmüş, Sinoptan gelerek Örcün'e yerleşmiş, bir zaviye, evler ve hamam yapmış, bağlar vücuda  getirmiştir. Sultan 2. Beyazıt Han, bunları kendisine temlik etmiş ve zaviyenin ismi evkaf defterine “ Baba Sultan Zaviyesi” olarak kaydedilmiştir. Bir buçuk asır süreyle kendisi ve evlatları zaviyedarlık yapmışlar,  Örcün Köyü’nde selvi ağaçlarıyla çevrili tepede yükseltilmiş platform üzerinde yer alan Osmanlı Dönemine ait tek türbe mekandır. İçinde Sultan Baba’ya ait ahşap sanduka ile III.Selim’den kalma H.1203 (M.1787) yıllarına ait berat bulunmaktadır. Halveti Tarikatı’ nın Şemsi Kolu’nun bir üyesidir. Türbe girişinin sağında yer alan hazirede 1879 tarihli Osmanlı Mezarı bulunmaktadır.günümüze türbesi intikal etmiştir.
Gölcük Belediyesi'nce restorasyonu yapılan türbeye vatandaşlarımız büyük ilgi gösterip ziyaretler de bulunuyorlar. Aynı zamanda Belediyece her yıl “Sultan Baba” yı anma etkinliği düzenleniyor. Bu seneki etkinlik 07 Eylül Cuma günü Saat 14:30 da gerçekleştirilecek.

Kaynak: Editör:
Etiketler: SULTAN, BABA, ANILACAK,
Yorumlar
Haber Yazılımı