Haber Detayı
04 Temmuz 2018 - Çarşamba 12:41
 
TANIK İFADESİ ''İMREN VURUN EMRİ VERDİ''
Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimi sırasında Donanma Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 52'si tutuklu, 12'si firari 90 sanığın yargılanması sürdü.
Gündem Haberi
TANIK İFADESİ ''İMREN VURUN EMRİ VERDİ''

Kocaeli 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Kocaeli Kapalı Ceza İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki salonda yapılan duruşmaya, bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları ve yakınları katıldı.

Davaya Başbakanlık adına müdahil olan avukat Halit Çokan da duruşmada hazır bulundu.

Duruşmada, "Anayasal düzeni değiştirmeye teşebbüs" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarıyla haklarında iddianame düzenlenen ve dosyaları bu davayla birleştirilen Donanma Komutanlığı Güvenlik Tabur Komutanlığı'nda görevli astsubaylar İ.Ç. ve R.P'nin savunmaları alındı.

Tutuksuz sanık R.P, "darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği, emir ve talimatlarını sorgulamadan yerine getirdiği, İmren'in ateş emri verdiği grubun içerisinde olduğu" iddialarını reddetti.

Darbe girişimi olduğunu Başbakan Binali Yıldırım'ın televizyona yansıyan açıklamalarından öğrendiğini ve bunun üzerine emrindeki 6 askerin başına gittiğini belirten R.P, ilk andan itibaren olayları sorgulamaya başladığını savundu.

R.P, olayların başında Donanma Komutanlığı içerisinde darbeci olan ve olmayan grupları anlamaya çalıştığını ve Donanma Komutanı ile Üs Komutanı Hayrettin İmren'in askeri birbirine kırdırma ihtimaline karşı plan yaptıklarını anlattı.

Hayrettin İmren'in talimatı üzerine emrindeki askerlerle birlikte olayların yaşandığı Kapı-2 bölgesine gittiğini aktaran R.P, "Kapıya gittiğimde halktan bazıları içeriye girmeye çalışıyordu, Merkez Komutanlığı'nı çevreleyen demirlerin üzerine çıkmaya çalışanları görüyorduk. Hayrettin İmren de bölgedeki personeli ileri çıkarttı. Biz ileri çıkınca halk daha çok sinirlendi." diye konuştu.

Merkez Komutanlığı'nın demirlerine çıkan vatandaşları indirmeye çalıştığı sırada İmren'in silahını kaldırdığını ve ardından ateşin başladığını belirten R.P, "Havaya ateş devam ederken Hayrettin İmren'in 'Vurun lan şunları' dediğini duydum. Ben bunu duyar duymaz 'ateş kes' emri verdim ve ateş durdu. Benim verdiğim 'ateş kes' emri Gölcük halkı kastedilerek 'Vurun lan şunları' emrini durduran bir emirdir." ifadelerini kullandı.

R.P, ateş durduktan sonra askeri geri çektiğini kaydederek, "Hayrettin İmren bölgedeki personeli hilal şeklinde etrafında topladı. 'Arkadaşlar burası bizim kalemiz, son damlasına kadar savunacağız.' dedi. Bu sırada donanma komutanının nerede olduğunu soran İdris astsubayın üzerine yürüyerek, 'Senin donanma komutanı dediğin Cumhurbaşkanının yalakası bir haindir.' diye karşılık verdi." şeklinde konuştu.

İmren'in ateş emri verdiği grubun içerisinde olduğunu fakat o grubun içerisinde olmasa ateşi kestirmesinin de mümkün olmayacağını savunan R.P, "Ateş kes' emri vermeseydim, şu an şehit vatandaşlarımızın da konu olduğu bir yargılanmanın içerisinde olacaktık. Ben bir astsubay olarak o gece Hayrettin İmren'i durdurmak için elimden geleni yaptım." dedi.

"İmren, 'Donanma Komutanı haindir' dedi”

Diğer tutuksuz sanık İ.Ç. de olay akşamı darbeci amiral Hayrettin İmren'le birlikte hareket ettiği ve sözde "mahrem imam İbrahim Tosun" ile HTS kayıtlarının tespit edildiği iddialarına ilişkin savunma yaptı.

Olay akşamı "turuncu" alarma geçilmesinin ardından birliğe giderek bu durumun gereklerini yerine getirmeye başladıklarını belirten İ.Ç, saat 00.30'dan sonra üst savunma harekat merkezinin hazır kıta timlerini Kapı-2'ye sevk ettiğini söyledi.

Sanık İ.Ç, kapıya gittiğinde İmren'in bölgedeki personeli etrafında hilal şeklinde toplandığını anlatarak, "Hayrettin İmren 'Emir komuta bende' deyince, ben de kendisine 'Donanma Komutanımızla bir irtibatınız var mı?' diye sordum. Elini yumruk yapıp, beni tehdit etti. Sonra geriye doğru gidip, 'Senin Donanma Komutanı dediğin Cumhurbaşkanıyla hareket eden bir haindir' dedi." ifadelerini kullandı.

İmren'in darbeci olduğunu olayların başında anladıklarını ve bunu öğrendikten sonra da onu durdurmaya çalıştıklarını ileri süren İ.Ç, "Ben Hayrettin İmren'den hiçbir talimat almadım, emirlerini sorgulayabildiğim kadar sorguladım. Atış olduğu esnada bölgede değildim. Tüm silahlarımı temiz olarak teslim ettim." savunmasını yaptı.

Mahkeme heyeti, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Donanma Komutanlığı'nda yaşanan olayları kayda alan güvenlik kameralarının görüntülerini incelemek için duruşmayı 11 Temmuz'a erteledi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TANIK, İFADESİ, ''İMREN, VURUN, EMRİ, VERDİ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı