yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 17:22
 
THK EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR
Türk Hava Kurumu (THK) Gölcük Şube Başkanı Mustafa Cintaş Yaz döneminde gerçekleştirdikleri eğitimler hakkında bilgiler verdi. Cintaş yapmış olduğu açıklamada, “ Model Uçak eğitimlerimiz yaz döneminde de ücretsiz olarak devam ediyor” dedi.
Gölcük Haberi
THK EĞİTİMLERE DEVAM EDİYOR

Model Uçak eğitimlerinin yaz döneminde de devam ettiğini belirten THK Gölcük Şube Başkanı Mustafa Cintaş, “ Türk Hava Kurumu olarak 2018 yılı yaz dönemi çalışması olarak Eyüp Sultan İmam Hatip Ortaokulu Yaz okulunda model uçak kursu başlattık. 3 grup halinde çalışma yapılacak. Model uçak eğitimini ise Şube Saymanımız ve aynı zamanda Model Uçak öğretmenimiz Gülsüm Tuz tarafından verilecek. İkinci çalışmamız ise Gölcük Gençlik Merkezi’nde model uçak rehber öğretmeni Demircan Kaymak gözetimi ve denetiminde 3 grup halinde kurs başlatacağız. Talep gelmesi halinde diğer okullarda veya sivil toplum merkezlerinde model uçak eğitimi verebileceğiz. Model uçak eğitimlerinde kullanılan malzemeler Türk Hava Kurumu tarafından temin edilmekte olup eğitimlerin tamamı ücretsizdir” dedi.

Cintaş, “Amacımız Türkiye’yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmektir”
Türk Hava Kurumu Gölcük Şube Başkanı Mustafa Cintaş, THK’nun genel çalışmaları hakkında da önemli bilgiler verdi.  Mustafa Cintaş, “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925 yılında temeli atılan THK, 93 yıldır parlak başarılarla milletimizin hizmetinde yoluna devam ediyor. Halkımızın destekleriyle edindiğimiz kaynaklardan Türk Hava Kurumu Havacılık ve Uzay Üniversitemizin kurulmasıyla büyük bir idealimizi gerçekleştirdik. Üniversitemiz yanında ülke havacılığının bu günkü seviyesine gelmesi ve gençlerimizin havacılıkla tanıştırılması boyutunda Kurumumuzun hizmetleri halkımızın malumudur. Havacılık aşkını toplumumuza aşılamayı hiç durmadan sürdürüyoruz. Bu yıl da 93 senedir yaptığımız gibi pahalı havacılık eğitimlerini kadirşinas milletimizin kurumumuza sağladığı destekler sayesinde, gençlerimize ücretsiz olarak sunuyoruz. Amacımız Türkiye’yi dünya çapında bir havacılık merkezi haline getirmektir. Bu bağlamda İstanbul’da inşa edilmekte olan dünyanın en büyük havalimanını yakın bir zamanda semalarda süzülecek Türk malı yolcu uçakları izleyecektir. Bu amaca katkı vermek ve altyapı oluşturmak üzere açılan THK Üniversitesi, geleceğin en popüler mesleklerine ev sahipliği yapacaktır” dedi.

Ambulans uçaklarımızla organ bekleyen hastalara jet hızıyla organ taşıyoruz
Cintaş, “Türk Hava Kurumu, havadan yangın söndürme imkân ve kabiliyetini ülkemize kazandıran ve halen bu hizmeti yürüten tek milli kurumdur. Avrupa’da bu alandaki en başarılı organizasyona sahip olduğumuz tescillenmiştir. Bu kabiliyetlerimizi zaman zaman başka ülkelerin orman yangınlarında da sergilemekteyiz. Hedefimiz her yıl orman yangınları sebebiyle kaybettiğimiz ağaç sayısını en düşük seviyeye indirmektir. Şimdiki hedefimiz, orman yangınlarının yanında büyük endüstri tesisleri yangınlarında da aynı başarıyı sergilemektir. Avrupa kıtasının en modern helikopter filosuyla Türkiye’nin 17 noktasında Sağlık Bakanlığımız çatısı altında gece gündüz demeden hava ambulans hizmeti veriyoruz. Ambulans uçaklarımızla organ bekleyen hastalara jet hızıyla organ taşıyoruz” dedi.

“THK’nun girişimleri sonucu 2020 Dünya Hava Oyunları Türkiye’de yapılacak”
Cintaş, “Uçuş Akademimizde verdiğimiz eğitimlerle dünya semalarında gururumuz olan pilotlar yetiştiriyoruz. Fakültelerimiz, meslek yüksekokullarımız, sertifika programlarımız ve teknik altyapımızla havacılığın her alanına uzman yetiştiriyoruz. THK’nun girişimleri sonucu 2020 Dünya Hava Oyunları Türkiye’de yapılacak. Türkiye’nin tanıtımı, turizm ve hava sporlarının gelişimi açısından büyük faydalar sağlayacak. Atatürk’ün THK’yı kurarken söylediği ‘İstikbal Göklerdedir’ sözü, Dünya Hava Olimpiyatları’nın sloganı olarak kullanılacak.  Milletin kurumu olan THK, milletin desteğiyle millete hizmeti şiar edinmiştir. Bu amaçla varlıklarımızdan, milletimizin yardımlarından ve havacılık alanında yürüttüğü ticari faaliyetlerden kazandığımız her kuruşu tekrar milletimiz hizmetine harcıyoruz” dedi.

Ücretsiz birçok kurs veriliyor
Atatürk’ün Türk Hava Kurumu’nu kurarken ‘İstikbal Göklerdedir’ sözüyle göstermiş olduğu hedef doğrultusunda ‘sportif ve amatör havacılığı desteklemek’ THK’nin varlık sebebi ve ruhudur. Böylece havacılık alanında ‘ilelebet payidar’ olacak bir toplumu inşa etme yolunda uçuşumuzu sürdüreceğiz. Türk Hava Kurumu uçan bir Türk ulusu yaratmak, gençlerimize havacılık ilgi ve sevgisini aşılamak amacıyla Karain(Antalya), İnönü(Eskişehir), Erzincan Havacılık ve Eğitim Merkezlerimizde her yıl binlerce havacılık sevdalısına tüm başlangıç kurslarını ücretsiz olarak vermektedir. THK’nın ücretsiz kursları şunlardır;

a) Model uçak kursu
b) Planör kursu
c) Serbest Paraşüt kursu
d) Yamaç paraşüt kursu
e) Yelken kanat kursu
f) Uçuş simülatörü pilotaj kursudur.
Bu kurslara katılmak isteyen gençlerimizi Şubemiz bünyesinde açılan GENÇ KANATLAR KULÜBÜNE bekliyoruz. Türk Hava Kurumu Gölcük Şubesi olarak Gölcük ve Karamürsel’de bulunan Ortaokul ve Liselerin talep etmeleri halinde Model Uçak kursu açmaya yine talep edilmesi halinde tanıtım seminerleri vermeye hazırız” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: THK, EĞİTİMLERE, DEVAM, EDİYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı