BasiskeleSanayi
KY YAPI
Haber Detayı
06 Ocak 2017 - Cuma 10:45
 
TÜRK KIZILAY'I ALARM VERDİ
Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 2016 verilerine göre Türkiye'de yılda 2,7 milyon litre kan sarfiyatı, bu miktarın, Türkiye'deki bin 300 civarındaki hastanede her gün yapılan ameliyatlarda ve hastalıklar nedeniyle tüketildiğini kaydetti.
Sağlık Haberi
TÜRK KIZILAY'I ALARM VERDİ

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, 2016 verilerine göre Türkiye'de yılda 2,7 milyon litre kan sarfiyatı, bu miktarın, Türkiye'deki bin 300 civarındaki hastanede her gün yapılan ameliyatlarda ve hastalıklar nedeniyle tüketildiğini kaydetti.

Kızılay olarak ülke geneline yayılmış 250 bağış kabul noktalarının bulunduğunu belirten Kınık, Türkiye'deki 17 kan merkezi ve 65 kan bağış noktasında bu kanların analiz ve testlerinin yapıldığını anlattı.

STOK 20 BİNİN ALTINA DÜŞTÜ
Kınık, testleri yapılan kanların 3 bin 300 Kızılay çalışanı tarafından hastanelere ulaştırıldığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Kış şartlarının ağırlaşmasına bağlı olarak ulaşımın sekteye uğraması ve zaman zaman da vatandaşlarımızın özellikle evlerinin dışına çıkma ihtimallerinin düşmesi, kan bağışlarında da azalmaya neden oluyor. Biz her güne 50-60 bin ünite gibi bir stokla girmeye çalışırız, olağanüstü olaylara hazırlıklı olmak için. Ama bu, kış aylarında düşer. Şu anda da bizim 'kırmızı alarm' dediğimiz 20 bin gibi bir rakamın altına düştü."

"SEVİYEYİ 50 BİNLERE ÇIKARMAMIZ GEREK”
Kan stokunu çok hızlı şekilde yükseltmek için bağışçılara çeşitli mecralardan çağrıda bulunduklarını aktaran Kınık, halkın bu konuda duyarlı olduğunu ve kan merkezlerinde de bağışçı sayısının her geçen gün arttığını söyledi. 

Çok az da olsa terör olaylarının da kan stokunu etkilediğini kaydeden Kınık, "Terör saldırılarındaki kan ihtiyacını karşılayabiliyoruz. Şu an bile bu konuda bir zaafımız yok. Daha büyük, afet gibi olaylarda da her zaman bizim belirli bir planımız var ve bu çerçevede stok tutmak istiyoruz. Şu an çok panikleyecek bir durumumuz yok ama stok seviyelerimizi 20 binlerden 50 binlere çıkarmamız gerekiyor." diye konuştu.

DESTEK GELDİ
Türk Kızılayı’nın 2 Ocak Salı günü ‘kırmızı alarm’ vererek “Kış şartları sonucu azalan bağış ve stoklarımız nedeniyle tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz” çağrısı, Türkiye genelinde büyük yankı buldu. Çağrıya Türkiye’nin önde gelen sivil toplum kuruluşları, kamu ve özel şirketler, taraftar grupları ile vatandaşlar büyük ilgi gösterince Kızılay, 148 yıllık tarihinde en yüksek kan bağışını alarak rekora imza attı. Kızılay’ın çağrısına koşanlar arasında Cengiz ve Kolin Şirketler Grubu çatısı alında faaliyet gösteren Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. (BEDAŞ) ve Boğaziçi Elektrik Perakende Satış A.Ş. (BEPSAŞ) çalışanları da vardı.

İstanbul Avrupa Yakası’nda elektrik dağıtımı hizmeti veren BEDAŞ ile BEPSAŞ çalışanları çağrı üzerine hızla harekete geçerek kan bağışı seferberliğine katıldı. İstanbul Çağlayan’da CLK Enerji’nin merkez binasında gerçekleşen kan bağışı kampanyasına her iki şirketten de çok sayıda çalışanın katıldığı gözlendi. Gün içinde bağış rekoru kırıldığı bilgisi gelirken, Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, kan bağışına kayıtsız kalmayan vatandaş ve kurumlara teşekkür etti.
BİR DESTEKTE VALİ’DEN
Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Türk Kızılay’ın çağrısı üzerine kan bağışı yapacak. Kızılay bu gün valilik içerisine bağış standı kuracak. Vali Güzeloğlu ve çalışanlar kan bağışı yapacaklar.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRK, KIZILAY'I, ALARM, VERDİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı