yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
02 Temmuz 2018 - Pazartesi 18:45
 
TÜRKKAN “EN FAZLA OYU AKP’DEN ALDIK’’
24 Haziran Seçim Sonuçlarını Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “2015-2018 Kocaeli seçim sonuçlarına bakıldığında, AKP yüzde 56,5’ten yüzde 48, 24’e, CHP yüzde 23,4’ten 20,21’e düşmüş, SP yüzde 1,6’dan yüzde 2,50’ye yükselmiştir. Sonuç olarak Kocaeli’de, AKP 8 puan, CHP 3 puan kaybetmiş, 8 ay önce kurulan İYİ Parti yüzde 10,24’e ulaşarak en fazla oyu yine AKP seçmeninden almıştır” dedi
Siyaset Haberi
TÜRKKAN “EN FAZLA OYU AKP’DEN ALDIK’’

İYİ Parti, Kocaeli’de yüzde 10,24 oy alarak bir milletvekilini meclise göndermeyi başardı. Meclise girmeyi başaran İYİ Parti Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, The Ness Otel’de düzenlediği toplantıda ilimizin basın mensupları ile bir araya geldi. Türkkan’ın toplantısına İl Başkanı Serdar Kaman, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Milletvekili adayı Ali Türkşen, İYİ Parti MDK Üyesi Ruhittin Sönmez, il yöneticileri, ilçe başkanları, milletvekili adayları ve partililer katılım sağladı. Toplantıda Türkkan, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Seçimlerinin sonuçlarını değerlendirdi.
SONUCU KÜÇÜMSEMEMEK GEREKİR
Toplantının açılış konuşmasını yapan İl Başkanı Serdar Kaman, “İyisiyle kötüsüyle eksiğiyle fazlasıyla bir seçimi geride bırakmış bulunuyoruz. Hepinize verdiğiniz emeklerden dolayı teşekkür ediyorum. 8 ay önce çıktığımız bu yolda bir teşkilatımız yoktu. Ancak sonrasında bir baskın seçim hazırlanmış ve başarılı olmuş bir ekiple yol yürüyoruz. Yaptığımız iş kolay değil. Bu ekip tüm içtenliği ve samimiyetiyle çalıştı ve bir vekilimizi meclise gönderdi. Gönül isterdi ki daha fazla vekil gönderelim. Biz aldığımız bu sonucu bir hayal kırıklığı olarak yorumlayabiliriz. Ancak 8 ay önce kurulmuş bir parti bugün meclise 43 vekil sokabilmiştir. Bunu küçümsememek gerekir. Bunlar sizin sayenizde oldu. Gerçekten sizlere minnettarım” dedi. 
SUÇLU ARAMAYACAĞIZ
Ardından MDK Üyesi Ruhittin Sönmez, “En büyük rakibimizin hakem olduğu bir yarıştan çıktık. Sonuç kimilerine göre başarısızlık kimilerine göre ise ilk girdiği seçimden yüzde 10 olarak 43 vekil çıkardığı için başarılı görülüyor. Suçlu aramayacağız. Objektif olacağız. Ne yapsaydık daha iyi olurdu sorusuna yanıt arayacağız. Problemin neden bu halde olduğunu değil, çözümün nasıl bir yol olacağını tartışmalıyız. Bizim geniş seçmen kitlesine hala ulaşamamamızın en büyük etkeni medya ambargosudur. Evet zaman dardı, Ramazan ayına denk geldi. Ama tüm arkadaşlarımız çok ama çok çalıştı. Ancak şimdi eskisinden daha fazla imkana sahibiz. 43 milletvekilimiz var. Daha ümitliyiz. Önümüzdeki seçimde başarı kitlemizi çok daha yukarı çıkaracağımızı düşünüyorum. Hepinize teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

SEÇİLEMEMEM HİÇBİR ŞEYİ DEĞİŞTİRMİYOR
Ardından söz alan Genel İdare Kurulu Üyesi Ali Türkşen, “Ben Kocaeli’de şunu gördüm. Herhangi bir çıkar gözetmeksizin çalışan çok değerli insanlar var. Lütfü abimi ayrı tutuyorum. Kalan 12 aday da sanki birinci sıra adayıymış gibi çok özverili bir şekilde çalıştı. Siyasette öğrendiğim ikinci şey 50 gün geriye gitsem şu anda yaptıklarımdan çok daha farklı şeyler yapardım. Kararını zaten vermiş seçmenle çok temas halinde olamıyorsunuz. Seçilememem hiçbir şeyi değiştirmiyor. Benim telefonum 24 saat açık. Elimin yetiştiği her yerde yanınızdayım” şeklinde konuştu. 

TEHDİDE VARAN ENGELLEMELER
Ardından kürsüye çıkan İYİ Parti Basından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, “Bildiğiniz gibi İYİ Parti 25 Ekim 2017 tarihinde Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener önderliğinde kuruldu. Henüz parti kurmayı ağzımıza aldığımızda yaşadığımız baskı ve engeller, bundan sonraki süreçte yaşayacaklarımızın sadece küçük bir göstergesiydi. Bir parti düşünün ki kurucuları tehdide varan engellemelerle karşılaşıyor. Herhangi bir hazine yardımı almıyorsunuz. Bir anda sizi seçime sokmamak için baskın seçim yapılıyor. Genel başkanınızı her gün tehdit ediyorlar. İl ve ilçe örgütleri kuruyorsunuz, kurucu yaptığınız arkadaşlarınız ertesi gün istifa etmesi için tehdit ediliyor, işçiyse işten çıkartılıyor” dedi.

PARTİMİZ PREMATÜRE BEBEK GİBİ
Devamında Türkkan, “Seçime girerken adaylık teklif ettikleriniz aynı tehdit ve engellerle karşılaşıyor. “Bunlar seçime giremez” diye bir taraftan engeller koyuluyor. Seçime giriyorsunuz, ofisleriniz basılıyor, partilileriniz bıçaklanıyor, ilçe başkanınız öldürülüyor. Bu arada bütün bunlarla beraber Türkiye’de yüzde 10 barajını aşmışsınız. Türk siyasi hayatında bu kadar engele rağmen, baskıya rağmen başarılı olmuş ikinci bir örnek yok. Parasız olduğunu da ekleyin. Bu parti 8 aylık prematüre bebek gibi” dedi.
TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATTIK
Türkkan, “Biz ülkesini seven bireyler olarak Türkiye’nin kötü gidişatına ‘dur’ demek için göğsümüzü siper ederek yola çıkmış, yaşayacağımız her zorluğu göze almıştık. 16 yıllık AKP iktidarının tüm ayrıştırma ve kutuplaştırmalarına rağmen üzerimize vatanseverlik üniformamızı giyip sağ-sol demeden bir araya geldik. Tüm saldırıların gölgesinde yüzde 10 oy alarak Türk siyasi tarihinde bir ilke imza attık. Halkımızın bize verdiği sorumluluğun farkında olarak 24 Haziran’ı geride bırakıp yeni hedeflere doğru ilerleyeceğiz. Önümüzde, 8 ay sonra yapılacak yerel seçimler var. Kimsenin şüphesi olmasın ki İYİ Parti hem Türkiye genelinde hem de Kocaeli’de ipi göğüsleyecek parti olacaktır. En az bizim kadar İYİ Parti iktidarı için canını dişine katan herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 
PARTİLERİN SEÇİM KARNESİNİ DEĞERLENDİRDİ
Devamında Türkkan, 24 Haziran’da seçime giren tüm partilerin geçmiş seçim karnesini değerlendirirken “1 Kasım 2015 Genel Seçim sonuçları Türkiye tablosuna baktığımızda; AKP   49,50, CHP    25,35, MHP  11,90, HDP 10,08, SP 0,70 oy almıştır. 24 Haziran 2018 Genel Seçim sonuçları Türkiye tablosuna baktığımızda; AKP 42,60, CHP 22,60, HDP 11,70, MHP 11,10, İYİ PARTİ 10,00, SP 1,30 oy almıştır. 2015-2018 Genel seçim sonuçları tablolarına göre; AKP   49’dan 42’ye düşerek 7 puan, CHP 25’ten 22’ye düşerek 3 puan kaybetmiş, 25 Ekim 2017 yılında kurulan İYİ PARTİ, kısa sürede   10 oy alarak Türk siyaset tarihinde bir ilki başarmıştır” dedi.

İYİ PARTİ’NİN DİĞER PARTİLERDEN ALDIĞI VEKİL SAYILARI
Ülke geneline bakıldığında AK Parti’nin 70 ilde oy kaybettiğini ve 29 ilde yüzde 10’un üzerinde oy kaybı yaşadığını belirten Türkkan, “İYİ PARTİ ise, Trabzon’da AKP’nin kaybettiği 1 milletvekilini, Bursa ve İzmir’de yeni eklenen 2 milletvekilinin 2’sini, Konya ve Samsun’da AKP’nin kaybettiği vekillerden 1’ini, Denizli’de MHP’nin kaybettiği 1 milletvekilini, Gaziantep’te 2 artan milletvekilinden birini, Erzurum’da AKP’nin kaybettiği 1 milletvekilini, Isparta’daki 4 milletvekilinden birini, Milletvekili sayısı 2 artan Mersin’de 2 milletvekilini, Antalya’da AKP 2 vekil kaybederken 3 milletvekilini, Adana’da artan 1 vekili ve AKP’nin kaybettiği 1 milletvekilini İYİ PARTİ çıkartmıştır” açıklamalarında bulundu. 
 YIKICI MUHALEFET YAPMAYACAĞIZ
“Sonuçlar bize, İYİ Parti’nin girdiği ilk seçimde Türkiye’deki merkez parti eksikliğini giderdiğini göstermiştir. 8 ay önce tüm baskı ve engellere rağmen kurulan hazineden tek kuruş almayan, her türlü basın ambargosuna uğrayan, iftira ve manipülasyona maruz kalan İYİ Parti TBMM’ye 43 milletvekili göndermeyi başarmıştır. Milletvekilliği sayısı 2 artan Kocaeli’de de İYİ Parti’ye güvenen ve temsil için TBMM’ye 1 milletvekili gönderen halkımıza teşekkür ederiz. Milletimiz emin olsun ki biz asla yıkıcı muhalefet yapmayacağız.”
TEŞEKKÜR ETTİ
“Muhalefet olsun diye sadece bağıran, çağıran, yıkan, döken bir muhalefet değil, yapıcı, ülkemizin hayrına bir muhalefet yapacağız. Her eleştirdiğimizi, karşısına bir teklif koyarak eleştireceğiz. Böylece merkez siyaseti, bütün oylarına talip olduğumuz insanlarımıza anlatacağız ki meclis grubuna bu konuda büyük görevler düşüyor. Sorumluluğumuzun farkında olarak İYİ Parti’nin etkili siyaset anlayışıyla Türk siyaset hayatında başarılara imza atacağının garantisini veriyor, tekrar bu başarıda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TÜRKKAN, “EN, FAZLA, OYU, AKP’DEN, ALDIK’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı