yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
07 Eylül 2018 - Cuma 18:41
 
VADİ BESİCİLİK'TE ŞARBON İÇİN DE AŞI YAPTILAR!
Gölcük İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli veteriner Tevfik Yıldız, Lütfiye Köyü'ndeki karantinayla ilgili konuştu. Yıldız, “Kurban Bayramı'nda Vadi Besicilik'te görevliydim. En ufak bir hastalık belirtisi yok. Hayvanların hepsine aylar öncesinden şarbon aşısı bile yapıldı” dedi.
Sağlık Haberi
VADİ BESİCİLİK'TE ŞARBON İÇİN DE AŞI YAPTILAR!

Lütfiye Köyü’nde şarbon şüphesi nedeniyle ilçe tarım müdürlüğü karantina uygulama kararı aldı. Karar sonrasında bölgede yer alan Türkiye’nin en büyük besi çiftliklerinden biri olan Vadi Besicilik’ten kurbanlık alan, kestiren, sofrasına koyan herkes panik yaşadı. Konuyla ilgili Gölcük İlçe Tarım Müdürlüğü’nde görevli veteriner Tevfik Yıldız tesisle ilgili hiçbir sıkıntının bulunmadığını ifade etti, karantinanın prosedür amaçlı olduğunu söyledi. Vadi Besicilik’in Türkiye’deki en hijyenik tesislerinden biri olduğunu belirten Yıldız, vatandaşların sakin olması gerektiğini belirtti.

SAKATATLAR BİLE TEMİZ
 İlçe tarım müdürlüğünde görevli veteriner Tevfik Yıldız yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı; “Kurban Bayramı’nda nöbetçiydim. Vadi Besicilik’te görevliydim. Hem canlı hayvanları hem de kesilen etleri bizzat ben inceledim. Hiçbir hastalık belirtisine rastlamadık. Türkiye’de genellikle sakatatlarda parazitler olur. Vadi Besicilik’te sakatatlar bile pırıl pırıldı. Körfez’de ikamet eden bir vatandaşın kesilmiş bir eti laboratuvara götürüyor ve inceleme istiyor. Ette şarbona rastlanıyor. Vatandaş eti Lütfiye Köyü’nden aldığını ifade ediyor. Ancak nereden aldı, nasıl aldı belli değil. 
STANDART PROSEDÜR
Şarbon hastalığı hayvandan hayvana bulaşmaz. Şap, sığır vebası gibi değildir. 1 hayvanda var ise diğer hayvanlara geçmez. Topraktan bulaşır, otlardan ve durgun sulardan bulaşır. Vatandaş şarbon hastalığı olan ve kesilen ete temas ederse vücudunda belirtiler ortaya çıkar. Biz vatandaşın beyanı sonrasında her ihtimale karşı Lütfiye Köyü’nü karantina altına aldık. Bu standart bir prosedür. Ben şunu söyleyebilir ki Vadi Besicilik en güvenilir kurumlardan biri.

AŞILAR YAPILDI 
Zorunlu olmamasına rağmen Kurban Bayramı’ndan önce bütün hayvanları şarbon aşısı yapıldı. Bununla birlikte diğer bütün hastalıklar için de aşılama yapıldı. Firma sahibi Cezmi Çiçek bey bu konularda masraftan kaçmayan biri. Halkımız şu anda ithal hayvanlardaki hastalıklardan dolayı tedirgin ve şarbon konusunda aşırı duyarlı. Bu tedirginliği de anlamak gerek. Ancak yerli hayvanlarda, hele ki aşıları yapılmış hayvanlarda sorun yok. Gönül rahatlığı ile et tüketebilirler.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: VADİ, BESİCİLİK'TE, ŞARBON, İÇİN, DE, AŞI, YAPTILAR!,
Yorumlar
Haber Yazılımı