Haber Detayı
19 Aralık 2017 - Salı 11:04
 
VALİ AKSOY ''KOCAELİ'DE 79 MESLEK LİSEMİZ VAR''
Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Valiliği tarafından gerçekleştirilecek olan Endüstriyel İş Gücü ve İstihdam Çalıştayı (ENİS'17) Kartepe Park Otel'de (Kocaeli Üniversitesi Uygulama Oteli) gerçekleştirildi. Kocaeli valisi Hüseyin Aksoy “Kocaeli'de 79 meslek lisemiz var ve bu meslek liselerimizde 44 bin 546 öğrencimiz eğitim görüyor. Bunlar 27 alan ve 140 dalda, meslek eğitim merkezlerinde 41 alan ve 85 dalda da liselerimizde eğitim vermektedirler. Özellikle 79 kurumumuzun 64'ü Endüstri Meslek Lisesi kapsamında, 4'ü mesleki eğitim kapsamında, 11'i de özel lise diye adlandırabileceğimiz meslek lisesi boyutunda eğitim öğretimlerine devam etmektedirler” dedi.
Eğitim Haberi
VALİ AKSOY ''KOCAELİ'DE  79 MESLEK LİSEMİZ VAR''

 Endüstriyel iş gücünün yetiştirilmesinde önemli yere sahip olan meslek yüksek okullarının sanayinin ihtiyaçlarına cevap verebilir duruma getirilmesi amacıyla düzenlenen programa Vali Hüseyin Aksoy, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Zekeriya Özak, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Körfez Ticaret Odası Başkanı Sibel Moralı, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik, ilçe kaymakamları, bölge sanayisinden sektör temsilcileri ve Mesleki Yeterlilik Kurumu, İŞKUR, KOSGEB, MARKA, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü gibi kurumlar da katılım gösterdi. 

 

“ÖĞRENCİLERİN YÜZDE 46'SI İSTİHDAM EDİLEMEDİ” 

 Programda konuşan Vali Hüseyin Aksoy,  “Bugün Türkiye'nin en önemli meselelerinden birini bir çalıştay kapsamı içerisinde ele aldığımız bu programda sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. İş arayan insanlar ve nitelikli eleman arayan iş verenlerin talebinin karşılıklı olarak birbirleri ile örtüşmesi konusunda mutlaka geçmiş dönemlerde de önemli çalışmalar yapıldı. Bugün halen bu konuyu konuşuyor ve tartışıyorsak, demek ki olması gereken noktada değiliz. O bakımdan bu çalıştay çok önemli. Bu çalıştay Türkiye'de sanayinin kalbi diyebileceğimiz Kocaeli'de, sektörün bütün taraflarıyla birlikte tartışılmaya başlandığında, buradan çıkacak sonuçlarla Türkiye'ye istikamet belirleyecek bir çalışma başlamış olacaktır. 

“KOCAELİ'DE 79 MESLEK LİSEMİZ VAR VE BU MESLEK LİSELERİMİZDE 44 BİN 546 ÖĞRENCİMİZ EĞİTİM GÖRÜYOR”
Üniversitelerimiz, meslek yüksekokullarımız ve yüksekokullarımız çok önemli ve iş gücü piyasasına nitelikli insan yetiştirme konusunda eğitim veren kurumlarımızdır. Ancak bu kurumlarımıza ulaşma noktasında da özellikle milli eğitim ayağındaki meslek liselerimiz de büyük önem taşıyor. Çünkü üniversitelere insan kaynağı taşıyan, onları yetiştiren ortaöğretim kurumlarımız ve liselerimizde önemli. Kocaeli'de 79 meslek lisemiz var ve bu meslek liselerimizde 44 bin 546 öğrencimiz eğitim görüyor. Bunlar 27 alan ve 140 dalda, meslek eğitim merkezlerinde 41 alan ve 85 dalda da liselerimizde eğitim vermektedirler. Özellikle 79 kurumumuzun 64'ü Endüstri Meslek Lisesi kapsamında, 4'ü mesleki eğitim kapsamında, 11'i de özel lise diye adlandırabileceğimiz meslek lisesi boyutunda eğitim öğretimlerine devam etmektedirler. Meslek Liselerine devam eden öğrenci sayımızın, mevcut öğrenci sayımızın 43,99'unu oluşturduğu, okul sayısı itibariyle 39'unu oluşturduğunu görüyoruz. Öğrencilerimizin alan ve dallarına baktığımızda belirli alanlara bir yoğunlaşma olduğunu görüyoruz. Özellikle elektrik, elektronik, bilişim teknolojileri 3 bin den fazla öğrencimizin tercih ettiği alanlar olarak karşımıza çıkıyor. Organize Sanayi Bölgelerimizin içerisindeki okullarımızı önemsiyoruz. Çayırova'da 2 tane meslek lisemiz Organize Sanayi Bölgesi içerisinde bulunuyor. Bunlarda özellikle Organize Sanayi Bölgelerimizin ilgi alanlarına giren  konularda öğrenci alan ve bu noktada öğrenci yetiştiren kurumlardır.  

Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmada 2016-2017 de mezun olan meslek lisesi öğrencilerimizin sayısı 5 bin 833'dür. Bunların meslek yüksek okulu ve üniversitelere yerleşme oranı 28,24'dür. Bunların 22'si önlisans, 4,7'si lisans, 1,27'si ise Açık Öğretim Fakültesidir. 2017 yılında yerleşemeyenlere baktığımızda oran 41,45'dir. Üniversite yerleştirme Sınavına hiç başvurmayan öğrenci sayısının oranı ise 30 olarak karşımıza çıkıyor. 2016-2017 eğitim öğretim yılında mezun olanların istihdam durumuna baktığımızda çalışmayan öğrenci sayımız 1951'dir.  Yani 46,61 oranındadır. Çalışanların mezun olduğu alanda çalışma oranı ise sadece 23'ünü oluşturuyor. 30 da mezun olduğu alan dışında çalışıyor. Mezun olanlar ağırlıklı olarak hizmet sektöründe ve sanayi sektöründe istihdam edilmiştir. Meslek Liselerimizden mezun ettiğimiz öğrencilerle, ihtiyaç duyulan alanları karşılıklı olarak dizayn edersek belki bunu farklı bir noktaya taşımış olacağız. Özellikle meslek liselerimizde ilgili alanları ve dalları seçmek, Organize Sanayi Bölgelerimiz ve sanayi kuruluşlarımızla karşılıklı istişare içerisinde yer almak büyük önem taşımaktadır. Bu üniversitelerimiz içinde söz konusudur. 

 “SANAYİ ODAMIZ OLMAK ÜZERE, TİCARET ODAMIZ VE SANAYİ KURULUŞLARIMIZ İHTİYAÇ DUYULAN HER KONUDA BİZE DESTEK VERİYORLAR.” 

 Her ilde üniversite olması ve kontenjanların artması nedeniyle artık üniversitelerde önümüzdeki dönemde öğrenci bulmakta zorlanacaklar. Dolayısıyla süreç her üniversitenin de kendisini anlatacağı bir pozisyona doğru gidiyor. Bu anlamda Kocaeli olarak hem üniversitelerimizi daha güçlü bir konuma taşımak, hem de işgücü piyasasına nitelikli eleman yetiştirmek bakımından da bu çalışmayı önümüzdeki süreçte ortaya koymamızda fayda var. Bu işe emek veren ve gönlünü ortaya koyan herkese teşekkür ediyorum. Çünkü istihdam meselesi Türkiye'nin en önemli meselelerinden biridir. Bu çalışmanın ortaya çıkaracağı sonuçların hem üniversite sanayi işbirliği, hem de milli eğitim sanayi işbirliği bakımından da bize çok ciddi bir katkı sunacağını ifade etmek istiyorum. Kocaeli olarak biz çok şanslıyız. Başta Sanayi Odamız olmak üzere, Ticaret Odamız ve sanayi kuruluşlarımız ihtiyaç duyulan her konuda bize destek veriyorlar. Bu işbirliğinin önümüzdeki süreçte de devam etmesini istiyoruz. Buradan çıkan sonuçlar sadece raporlarda kalmamalı. Katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, AKSOY, ''KOCAELİ'DE, , 79, MESLEK, LİSEMİZ, VAR'',
Yorumlar
Haber Yazılımı