yuvacıksu 700 - 100
Haber Detayı
21 Şubat 2018 - Çarşamba 20:46
 
VALİ BEY SESİMİ DUY!
Değirmendere’de yaşayan Serpil Engüçlü'nün tek isteği, bali ve tiner bağımlısı oğlunun madde bağımlılığından kurtulması için uğraşıyor. Oğlunun tedavi görmesi için mahkemeden karar çıkarttan anne ve oğlu için İstanbul Çamatem’e tedaviye göndermiş. Oğlu huysuzluk yapınca Çamatem yetkilileri tedavi bitmeden genci hastaneden çıkartıp, evine göndermişler. Oğlunun mahkeme kararına rağmen tedavi edilmediğini, tedavinin yarım bırakıldığını söyleyen anne “Vali bey ne olur benim sesimi duyum. Oğlumu tedavi ettirin. Korku içinde yaşamaktan yoruldum”dedi.
Yaşam Haberi
VALİ BEY SESİMİ DUY!

46 yaşındaki Serpil Engüçlü Değirmendere’de yaşıyor. 17 yaşındaki oğlu, 3 yıldan beri bali ve tiner bağımlısı olmuş. Serpil Hanım oğlunun tedavi görmesi için her kapıyı çalmış. Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim’in de desteği ile ilimizdeki yetkililere ulaşan Serpil Engüçlü, oğlunun tedavi görmesi için mahkemeden karar çıkarttırmış. Bağımlı genç İstanbul Çamatem’de tedavi altına alınmış. Ama bir süre sonra buradan ayrılmak istemiş. Huysuzluk yapınca İstanbul Çamatem yetkilileri tedavi bitmeden genci hastaneden çıkartıp, evine göndermişler. Oğlunun mahkeme kararına rağmen tedavi edilmediğini, tedavinin yarım bırakıldığını söyleyen Serpil Engüçlü “Büyükler bu soruna bir çözüm bulsun. Ben çok sevdiğim oğlumla korku içinde yaşamımı sürdürmek istemiyorum. Valimiz bize elini uzatsın. Çocuğumu zorunlu olarak tedavi ettirelim. Bu illetten bir an önce kurtulsun” dedi.
 
TEDAVİ EDİLSİN
Yaklaşık 3 senedir madde bağımlısı olan oğlunun tedavi ettirilmesi için adeta canla başla çalışıyor. Çaresiz anne, oğlunun tedavi görmeyi kabul etmemesi üzerine hastaneden kendilerinin tedavi görmeden çıkartıldığını belirten anne, oğlunun zorunlu tedavi ettirilmesini talep ediyor. Oğlunun günden güne eriyip tükendiğini belirten anne, oğlunun kurtarılması için yetkililere ve kamuoyuna çağrıda bulundu.
 
ARKADAŞ  ORTAMINDA ALIŞTI
Yaşadıklarını gazetemize anlatan çaresiz anne Serpil Engüçlü, “Oğlum 3 sene önce Gölcük’te bir liseyi kazandı. Okula başladıktan 20 gün sonra ‘Beni buradan alın, burası kötü’ diye kelimeler kullandı. Okuldaki arkadaş çevresi yüzünden bazı maddeler kullanmaya başladığını öğrendik. Biz madde alacağını hiç tahmin etmedik. Bir gün eve geldim bir koku var. Bali çekmeye başladığını öğrendim. 4 yaşındayken hiperaktif olduğunu öğrenmiştik. Bazı alışkanlıklara başlayıp kısa sürede bırakıyordu. Bunu da öyle bir şey zannettik ilk başta ama her geçen gün daha da kötüye gitmeye başladı. O günlerden sonra liseyi yarıda bıraktı. Açık liseye kayıt oldu ama ne ders çalışıyor ne de sınavlarına gidiyor” dedi
 
İLAÇ İÇMİYOR
Madde bağımlılığı ile ilgili araştırmalara başladıklarını belirten Engüçlü, “Kaymakamlıktan yardım istedik. Bursa’da AMATEM’e götürdük. Tedaviyi kabul etmedi. Daha sonra İstanbul AMATEM’e götürdük. Yine orada da yatmayı kabul etmedi. Elimizde tedavi görmesine dair mahkeme kararı olduğu halde doktorlar hastaneye yatırmadı. 4 - 5 ay sonra yine Bursa’ya gittik. Bu sefer yattı. Ama 3 gün sonra hastaneden çıktı. Doktorların verdiği ilaçları kullanıyoruz. Onları da devlet karşılamıyor. Şuanda ilaç tedavisi devam ediyor. İlaç içmeyi de kabul etmiyor. Meyve suyuna karıştırıp öyle veriyoruz” dedi.
 
PARASI OLMAYINCA BİZİ DÖVÜYOR
13 sene önce eşinden boşandığını, oğlu T.Ç. ile birlikte annesi ve babası ile beraber yaşadıklarını belirten çaresiz anne Serpil Engüçlü, “Anneanne ve dede ile birlikte yaşıyoruz. Para vermediğimiz zaman, madde bulamadığı zaman bizi bile darp ediyor.  Oğlumun zorunlu tedavi yaptırılmasını istiyorum. İyileşene kadar tedavisinin devam etmesini istiyorum. Yemekhanede çalışıyordum. Oğlumun madde bağımlılığı nedeniyle işi bırakmak zorunda kaldım. Şimdi pazarda havlu satarak geçinmeye çalışıyoruz” dedi.
 
ÖLMEYİ DÜŞÜNDÜM
Oğlunun madde bağımlılığı nedeniyle çok zor günler geçirdiklerini belirten Engüçlü, “Gece evden çıkıp gidiyor. Bulduğu herhangi bir yerde bali ya da tiner çekiyor. Her gece nerede acaba diye düşünmekten uyku uyuyamaz hale geldik. Dedesi ve anneannesi de madde bağımlılığından vazgeçirmek için çeşitli vaatlerde bulundu ama hiçbirimizi dinlemiyor. Her gece ya da sabaha karşı sağdan soldan topluyoruz. Benim bir tane oğlum var ve ne yaptıysam onu bu alışkanlığından vazgeçiremedim. Sesimi duyurmak için 5 katlı apartmanın çatısına çıkıp intihar etmeyi bile düşündüm” dedi.
 
BU İLLET YÜZÜNDEN ÖLMESİNİ İSTİYORUM
Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim’in kendilerine yardım etli uzattığını belirten Serpil Engüçlü, “Sağ olsun muhtarımız bizimle çok ilgileniyor ama onun da yapabileceği şeyler sınırlı. Elimizden hiçbir şey gelmiyor. Oturup konuştuğumuzda bana ‘Anne ben askerde şehit olacağım’ diyor. Madde bağımlığından öleceğine gitsin askerde şehit olsun ona bile razıyım. Oğlumun hastanede tedavi görmesini sağlamak için oğlumu zehirlemeyi bile düşündüm. Hepimiz bir gün öleceğiz ama oğlumun bu illet yüzünden ölmesini istemiyorum. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğim. Sokaklarda oturup içeceğine mecburen evde içmesine izin vermek zorunda kaldık. Bir anne olarak bura bile katlanıyorum ama artık maddi ve manevi olarak çok yıprandık. Dayanabilecek gücümüz kalmadı” dedi.
 
GENÇLER SOKAKTA ÖLMESİN
Zor durumdaki anneye yardım etmeye çalışan Değirmendere Yalı Mahallesi Muhtarı Nuran Zaim, “Bu konuyu öğrendiğimde mahalle muhtarlığımı geride bırakıp aile ile uğraşmaya başladım. O bir anne, ben de bir anneyim. Bence T.Ç. bir örnek olmalı. Ülkemizde T.Ç. gibi birçok çocuğumuz var. Bu çocuklar bizim geleceğimiz ise sokakta uyuşturucu içerek ölmemeliler. Ben sizin aracılığınız ile partisi ne olursa olsun bütün milletvekillerine, siyasilere, iş adamlarına ve vicdan sahibi herkese sesleniyorum. T.Ç. ilk olsun, gelin bu çocuklara sahip çıkın. Sokaklarda 13, 14 yaşındaki çocukların ağızlarından uyuşturucu madde isimleri eksik olmuyor” dedi.
Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, BEY, SESİMİ, DUY!,
Yorumlar
Haber Yazılımı