Haber Detayı
16 Ocak 2021 - Cumartesi 12:14
 
VALİ YAVUZ ‘CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNA GİDİLEN YOLDA İZMİT ÖNEMLİ BİR YER OLUŞTURMUŞTUR’
Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısı ile yayımladığı mesajında, “Türk Basın tarihinde yeri ve önemi tartışılamayan 16 Ocak Basın Onur Günü’nü kutluyorum” dedi
Gündem Haberi
VALİ YAVUZ  ‘CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNA GİDİLEN YOLDA İZMİT ÖNEMLİ BİR YER OLUŞTURMUŞTUR’

Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, 16 Ocak Basın Onur Günü dolayısı ile bir mesaj yayımladı. Vali Yavuz mesajında, “Değerli Basın Mensupları; Türk Basın tarihinde yeri ve önemi tartışılamayan 16 Ocak Basın Onur Günü’nüzü kutluyor, hepinize en iyi dileklerimi sunuyorum. Bu anlamlı günde,  başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu tarihi  toplantıya katılan;  Dr. Adnan Adıvar’ı, Velit Ebuzziya’yı, Ahmet Emin Yalman’ı, Falih Rıfkı Atay’ı, Suphi Nuri İleri’yi, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nu, İsmail Müştak Mayakom’u, Halide Edip Adıvar’ı, Hilal-i Ahmer Başkanı Hamit Bey  ile İleri Gazetesinin İzmit muhabiri Hakkı Kılıçoğlu’nu bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

 ‘ÖNEMLİ BİR TOPLANTI OLARAK TARİHTEKİ YERİNİ ALMIŞTIR’

Sözlerini sürdüren Vali Yavuz, “Cumhuriyetimizin kuruluşuna gidilen yolda birçok mücadele verilmiştir. 19 Mayıs 1919’da Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının Samsun’a çıkışıyla başlayan mücadele, Amasya Genelgesiyle, Erzurum ve Sivas Kongreleriyle devam etmiş, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışıyla süreç ilerlemiş ve Anadolu’nun her bölgesinde kurtuluş mücadelesi Aziz milletimizle birlikte verilerek, Cumhuriyetin kuruluşuna gidilen noktalar adım adım mesafe alınarak sürdürülmüştür. Kocaeli’deki basın toplantısı da bu amaçla oldukça önemli bir toplantı olarak tarihteki yerini almıştır” ifadelerini kullandı.

 ‘CUMHURİYETİMİZİN KURULUŞUNA GİDİLEN YOLDA İZMİT ÖNEMLİ BİR YER OLUŞTURMUŞTUR’

Vali Yavuz, “Cumhuriyetin kurulma fikrini basınla paylaşan Gazi Mustafa Kemal Atatürk buradan hareketle, Cumhuriyetin kurulacağını topluma farklı şekillerde anlatma ihtiyacı duymuştur. Cumhuriyetimizin kuruluşuna gidilen yolda İzmit önemli bir yer oluşturmuştur. Bu yönüyle Kocaeli basını da bunu bir onur günü kabul etmiş ve 16 Ocak tarihini 1986 yılından beri  ‘Basın onur günü’ olarak kutlamaya başlamıştır. Ülke yönetimi ile milletimiz arasında çok önemli bir köprü vazifesi gören basınımız, dün olduğu gibi bugün de demokrasi ve Cumhuriyet’in korunmasında önemli bir yere sahiptir” dedi.

 ‘BASIN CAMİASININ BASIN ONUR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM’

Vali Yavuz, “Türk Basını, tarihin her döneminde milletin gözü, kulağı, sesi olma ve kamuoyunun haber alma hakkına katkıda bulunma görevini ilkeli, tarafsız ve gazetecilik anlayışı içerisinde başarı ile yerine getirmiştir. Bu vesileyle, İlimizde de bu onurlu görevi üstlenen ve başarı ile yerine getiren basınımızın tüm görevlilerine teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, basın camiasının Basın Onur Günü’nü kutluyor, sevgilerimi sunuyorum” şeklinde sözlerini sonlandırdı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: VALİ, YAVUZ, , ‘CUMHURİYETİMİZİN, KURULUŞUNA, GİDİLEN, YOLDA, İZMİT, ÖNEMLİ, BİR, YER, OLUŞTURMUŞTUR’,
Yorumlar
Haber Yazılımı