Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 17:35
 
YAYLADAN KÖYE DÖNÜŞ ŞENLİĞİ BAŞLIYOR
Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şinasi Dede, 21-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladıkları ‘Yayladan Dönüş’ etkinliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Giresun’umuzun sosyal, folklorik ve mutfak kültürünün yansıtılacağı ‘Yayladan Dönüş’ kültür etkinliğimiz olacak” dedi.
Kültür Haberi
YAYLADAN KÖYE DÖNÜŞ  ŞENLİĞİ BAŞLIYOR

Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şinasi Dede, 21-24 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirmeyi planladıkları ‘Yayladan Dönüş’ etkinliği ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Giresun’umuzun sosyal, folklorik ve mutfak kültürünün yansıtılacağı ‘Yayladan Dönüş’ kültür etkinliğimiz olacak” dedi. 
Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Şinasi Dede, dernek olarak 21-24 Kasım tarihleri gerçekleştirecekleri ‘Yayladan Dönüş’ etkinliği hakkında bazı bilgiler verdi. Başkan Dede, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Gölcük Giresunlular Sosyal ve Kültürel Dayanışma Derneği olarak her yıl geleneksel olarak yaptığımız kültür etkinlikleri kapsamında, bu yıl yine 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında Giresun’umuzun sosyal, folklorik ve mutfak kültürünün yansıtılacağı ‘Yayladan Dönüş’ kültür etkinliğimiz olacak” dedi.

‘BAYRAM HAVASINDA GEÇECEK’

Sözlerine devam eden Başkan Dede, “Dernek olarak amacımız, Giresun’unumuzun sosyal, folklorik ve mutfak kültürünü, başta yaşadığımız ve ortak paydaşı olduğumuz Gölcük ve Kocaeli olmak üzere, Giresun özlemi çeken değerli hemşerilerimizle paylaşmak, bir ve beraber olmaktır. Adeta bir bayram coşkusu içerisinde geçmesini planladığımız ve panayır konseptinde halkımızın hizmetinde olacak kültür etkinliğimize, yöremize ait kültür değerlerinin yanı sıra yöresel sanatçılarımız da katılacak. Her yıl geleneksel olarak yaptığımız Mayıs 7’si kültür etkinlik programımızı, Ramazan ayına denk gelmesi nedeniyle yapamamıştık. Ancak her ne kadar Mayıs 7’si kültür etkinliğimizi yapmış olsak bile yine sonbaharda ‘Yayladan Dönüş’ adı altında bir program planımız vardı. Bu programımızı da inşallah 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında yaparak tüm Gölcük ve hemşerilerimizin hizmetine sunacağız” dedi.

‘YAYLA KÜLTÜRÜ, ÖNEMLİ BİR YER TUTUYOR’

Başkan Dede, açıklamasının devamında, “Karadeniz kültüründe çok önemli bir yer tutan yayla kültürü içerisinde, Giresun bölgesinde sıkça kullanılan ‘cenik’ ya da ‘cenike dönüş’, yazın çıkılan yaylalardan kışın konaklamak üzere köye dönmek demektir. Yaylada yapılan ve kış boyunca kullanılacak küçük ve büyükbaş hayvanlardan yapılan tereyağının, peynirin, kavurmanın, çökeleğin ve diğer hayvansal ürünlerin köye getirilmesi, ihtiyaç fazlasının satılması ile kışlık erzak temini ve sosyal hayatın devamlılığı açısından ailenin geçiminin temini sağlanmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘KEMENÇE VE HORONA DOYACAĞIZ’

Sözlerine devam eden Başkan Dede, “Halk ve Karadeniz müziğinde büyük ve vazgeçilmez bir yeri olan kemençemizi anmadan ve yaşamadan geçmek olmaz. Bu programda hemşerilerimiz, kemençeye ve horona doyacaklar. Yine bu gün, dünya fındık ticaretinde Türkiye üretiminin yüzde 90’ını gerçekleştiren Karadeniz bölgesinin özellikle de Giresun yağlısı olarak ün yapmış ince kabuklu, tombul ve yağlı Giresun fındığı, ayrıca gurur kaynağımız olmaya devam etmektedir. Bunun yanında Giresun’un doğu sahil bölgesi olarak Tirebolu, Görele, Çanakçı ve Eynesil ilçelerinde yüksek kalitede yaş çay üretimi de yapılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

‘GELECEK KUŞAKLARA AKTARACAĞIZ’

Başkan Dede, açıklamasının sonunda, etkinliklerine tüm hemşerilerini ve Gölcüklüleri davet ederek, “Yine Giresun’un iç ve sahil bölgelerinde arıcılık ve doğal bal üretimi, yani ilaçlık olarak veya deli bal olarak ünlenmiş kestane balı üretimi, derelerinde doğal alabalık, denizlerinde başta hamsi olmak üzere bin bir çeşit balıkçılık yürütülmektedir. İşte biz tam da bu noktada, bunca sosyal, folklorik ve mutfak kültüründen gerek aile gerekse sosyal hayatını devam ettirebilmek üzere şehirlere göç etmek zorunda kalan hemşerilerimizle bu değerlerimizi buluşturmak, diğer eş, dost ve komşularımızla paylaşmak, gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla ‘Yayladan Dönüş’ kültür etkinlikleri yapmaya gayret ediyoruz. Bu kültür etkinliğimize tüm hemşerilerimizi ve Gölcüklüleri davet ediyor, herkesi mutlaka etkinliğimize bekliyoruz. Etkinliğimizin resmi açılışı, 23 Kasım Cumartesi günü saat 18.00’da olacak” dedi. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: YAYLADAN, KÖYE, DÖNÜŞ, , ŞENLİĞİ, BAŞLIYOR,
Yorumlar
Haber Yazılımı