Haber Detayı
05 Kasım 2018 - Pazartesi 17:32
 
YENİ MAHALLE PAZARI AÇILDI
Yaklaşık 24 yıldır Gölcük pazartesi pazarı Gölcük Yeni Mahalle Cadde ve sokaklarında kurularak pazarcı esnafları hizmet veriyordu. Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası başkan ve yönetimin girişimleri ile Gölcük Belediyesi tarafından Gölcük Yeni Mahalle İznik Caddesi üzerinde kapalı Pazar yeri yapıldı. Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Kapalı Pazar Yeri açılışı için Kapalı Pazar Yerinde açılış töreni Mehteran Marşı ile düzenlendi.
Gölcük Haberi
YENİ MAHALLE  PAZARI AÇILDI

Gölcük Belediyesi Tarafından Gölcük Yeni Mahallede yapılan kapalı Pazar yeri dün gerçekleşen görkemli bir törenle açılışı yapıldı.
 
Yaklaşık 24 yıldır Gölcük pazartesi pazarı Gölcük Yeni Mahalle Cadde ve sokaklarında kurularak pazarcı esnafları hizmet veriyordu. Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası başkan ve yönetimin girişimleri ile Gölcük Belediyesi tarafından Gölcük Yeni Mahalle İznik Caddesi üzerinde kapalı Pazar yeri yapıldı. Geçtiğimiz günlerde hizmete giren Kapalı Pazar Yeri açılışı için Kapalı Pazar Yerinde açılış töreni Mehteran Marşı ile düzenlendi. 
 
YOĞUN KATILIM OLDU
Düzenlenen açılışa Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, Kocaeli Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, Gölcük Müftüsü İlyas Öztel, Seyyar Pazarcılar Odası Federasyon Başkan Vekili Mehmet Emin Yarar, Gölcük Esnaf Odası Başkanı Necmi Kocaman, Gölcük Emekliler Derneği Başkanı Ali Osman Kılıç, AK Parti ilçe Başkanı İdris Alp, CHP ilçe başkanı Fikret Gürel, CHP Gölcük Belediye Başkan adayı İsmet İşeri, Gölcük Saadet Partisi ilçe başkanı Yaşar İsmail Yıldız, Gölcük Belediye Meclis üyeleri, Gölcük Belediye Başkan Yardımcıları, Kemal Karaman, Nihat Abiş, Levent Değirmenci, Körfez Pazarcılar Odası Başkanı Zafer Şahin, Sakarya Pazarcılar Odası Başkanı Muzaffer Kabacan, Derince pazarcılar Odası Başkanı Selahattin Gül, Karamürsel Pazarcılar Odası Başkanı Yasin Olgun, Gölcük Belediye Başkan Adayı Ezgin Aydın, Gölcük Şoförler Odası Başkanı Nizamettin Meteer, İzmit Bakkallar Odası Başkanı Bayram Kütük, Kocaeli Minibüsçüler odası başkanı Mustafa Kurt, Kocaeli Vartolular Dernek Başkanı Ali Aktepe, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda davetliler katılım sağladılar.
 
PAZAR SORUNUMUZ BİTTİ
Açılış öncesi konuşan Gölcük yeni Mahalle Muhtarı Sayit Turgut; “değerli davetliler öncelikle bu açılışımıza hoş geldiniz. 2009 da ilk olarak muhtar seçildiğimde dile getirdiğimde mahallemizin ilk sorunu kapalı pazardı. Çok şükür hep kapalı Pazar yerimiz, hem mahalle konağına, Çocuk parkına, İznik caddesine ve daha çok güzel görevler arzuladığım muhtarlık binamıza kavuştuk. Bu güzel ve önemli hizmetlerinden dolayı Gölcük Belediye Başkanımız sayın Mehmet Ellibeş ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.
 
SOKAK PAZARINDAN KURTULDUK
Gölcük Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Abdurrezzak Tuncer; “yıllardır karda, yağmurda, soğuk pazarlarda halkımıza hizmet veriyoruz. Bu gün bir sokak pazarına daha son vererek ve kapalı ortamda çalışıyoruz. Böylece yeni mahalle sokak pazarı tarih oluyor. Öncelikle bizleri böylesine güzel bir pazara kavuşturan Allaha Hamd olsun. Buna vesile olan Başta Büyükşehir olmak üzere Gölcük Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Ellibeş'e ve yapımında emeği geçen her kese teşekkür ederim. Pazarcılar Odamı ve Gölcük Belediyemiz ile el ele verip daha iyiye ve güzele doğru koşar adım ilerlemektedir. Her biri bir öncekinden daha güzel kapalı pazarlarımız bir bir esnafımızın hizmetine sunuluyor. Bu nedenle mutlu ve huzurluyuz. Bir gün gelecek her kes Gölcük'te pazarcılık yapmayı isteyecek. Bizler de örnek alınacak hizmetler ile anılacağız. Bizler kendimizi çok şanslı his ediyoruz. Mevcut pazarın hem yanı başında kapalı ortama geçmek her ildeki yada ilçedeki pazarcıya nasip olmaz. bu nedenle esnafım adına belediye başkanıma bir kez daha teşekkür ederim. Darısı bundan sonraki açık pazarlarımızın başına diyorum” dedi.
 
PAZARCILIK ZOR MESLEK
Seyyar Pazarcılar Odası Federasyon Başkan Vekili Mehmet Emin Yarar; “değerli konuklar ve çok zor mesleği icra eden değerli pazarcı esnaf arkadaşlarım hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. Değerli arkadaşlar bizim mesleğimiz zor bir meslek. Türkiye'nin her yerinde icra edilen bu meslek günün 13 ve 14 saat icra edilirken çok zor koşullarda icra ediliyor. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan 2015 yılında bizim pazarcılarla yaptığı konuşmada, bu meslek peygamber efendimizden gelen bir meslek, Yani kutsal bir meslektir. O günden bu güne kadar yaşattığımız bu mesleği inşallah bundan sonrada yaşatma içerisinde olacağız. Ben böyle bir güzeli bu güzel tesisi Gölcük pazarcı esnafımıza ve halkımıza kazandırdığı için belediye başkanımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.
 
SÖZ VERDİK YAPTIK
Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş; “bir belediye başkanı olarak görev sürem içerisinde birçok eserler ve projenin altında imzamız oldu. yapılan bu projelerin halkımızın huzuru ve mutluluğu, geleceğe daha da güvenle bakacağı adına önemli katkıların koymasının görmenin ve heyecanını yaşıyorum. Mutlaka bizler her aday olduğumuz süreç içerisinde vaatlerde bulunuruz. Halkımızı ev, ev kahve, kahve dolaşıp seçim beyannamemizi dağıtırız. Bu seçim beyannamemiz vaatlerimizdir. Yani bizi seçtiğinizde, bize bu görevi verdiğinizde bunları yerine getireceğiz anlamına gelir. Mutlaka bu vaatleri yaparken planlayarak ve hesaplayarak yaparız. Bu vaatlerimizin bu gün itibaren baktığımızda yapılmış oldu. bu gün burada tanıtımımız yaptığımız birden fazla proje bizim beyannamemizde yok. Kapalı Pazar yapımı hepimizin ortak hedefidir. Bu amaçla bu güne kadar iki kapalı Pazar yaparak pazarcı esnafımızı bu kapalın pazarda halkımızın hizmetine sunduk “dedi. 
 
DEĞİRMENDERE PAZARI YAPILIYOR
Başkan Ellibeş “Bu gün burada tanıtımını yaptığımız yeni Mahalle kapalı pazarımıza yakın olan merkez Mahallesi Donanma Mahallesi ve şehitler mahallesi yani bu coğrafyada yaşayan insanlarımızın alış veriş yaptığı büyük bir Pazar. Daha önce Pazar sokakta kuruluyordu. Bu sokakta kurulduğunda çok korkumuz olurdu. Olası bir yangı veya acil hastalar için ambulans ve itfaiye giremediğinde en büyük korkumuzdu. Burada sadece Pazar yeri yok. Gördüğünüz gibi Mahalle konağı, çocuk oyun parkı ve İznik caddesi yapımı da gerçekleşti. Pazarcı esnaflarımızın zor şartlarda çalıştığını çok iyi bilenlerden biriyim. Kapalı Pazar projelerini programımıza koyduk. Zamanı geldiğinde açılışını yapacağız. Bu günde buranın açılışın zamanıydı.
 
Yine Değirmendere pazarı ise açık alanda bulunan cadde ve sokaklarda kuruluyor. Bunun içinde bir proje ürettik. Kocaeli Büyükşehir belediyemizle ortak bir proje kapsamında yapıyoruz. Bu proje kapsamında Değirmendere kapalın Pazar yerimizin temeli atıldı. Oda yakın bir süre içerisinde yapılarak teslim edilecektir. Gölcük'ün en büyük pazarı Çarşamba pazarıdır. Bunun içinde çalışmalarımız var. Biliyorsunuz Kentsel dönüşüm kapsamında Hisareyin mevkiinde yer kamulaştırarak yeni sanayimizi yaptık. Bu yeni sanayimizin dükkanların anahtarları bir bir teslim ediyoruz. Buda takriben yılsonuna kadar sanayi esnafımız yeni yerine taşınacak. Eski sanayi yeri toplam 45 bin metre kara alanda çarşamba kapalı Pazar yeri yapılacaktır” dedi.     
 
GÖLCÜK HALKI EN İYİ HİZMETE LAYIK
Gölcük Kaymakamı Mustafa Altıntaş; “değerli konuklar burası bir hizmet merkezi olmuş. Hizmet ve insan odaklı iletişimde bölgenin ihtiyaçları öncelikle tespit edilir. O ihtiyaçların giderilmesine yönelik projeler üretilir. Biraz önce başkanımda belirtti, gerçekten Gölcük'te en büyük sıkıntılardan biri Pazar yeri konusu. Bu hususta her gün adımlar atılarak ve bu sıkıntı azaltmaya çalışılıyor. Başkanımızın belirttiği gibi birkaç Pazar yeri yapıldı. Ardından yapımı da devam eden kapalı Pazar yeri vardır. Buda insanımızın sosyalleşmesine vesile olacak. Pazarın en iyi ve planlı projeli sağlıklın şartlarda yapılması vesile olsun. Bu bölgede kapalı pazarımız, çocuk oyun parkımız, muhtarlık merkezimiz hatta hatta sağlık ocağımız, spor salonumuz ve eğitim merkezimiz tek yere toplanmış. Bu vatandaşlarımıza sosyal hizmetin en iyisini verilmiştir. Ben burada bunu belirtmek istiyorum. Gölcük İnsanın en güzel hizmete layık olduğunu düşünüyorum. Burada emeği geçen başta Gölcük Belediye Başkanım Sayın Mehmet Ellibeş ve ekibine teşekkür ederim” dedi. Bu konuşmaların ardından sonra Gölcük Belediyesi Folklor ekibi yöresel oyun havaları oynadıktan sonra Gölcük Müftüsü Açılış duasını okuduktan sonra protokol tarafından açılış kurdelesini kestiler. Ardından protokol kurulan pazarcı esnafları gezerek ziyaret ettiler. İkramdan sonra açılış programı son buldu.
 
Fahri Haner

Kaynak: Editör:
Etiketler: YENİ, MAHALLE, , PAZARI, AÇILDI,
Yorumlar
Haber Yazılımı