Haber Detayı
01 Eylül 2014 - Pazartesi 10:59
 
YENİ ADLİ YILA BURUK AÇILIŞ !
Ağustos ayı başında başlayan Adli Tatil sona erdi. Adli açılış nedeniyle Gölcük Cumhuriyet Başsavcısı ve Gölcük Barosu Kaymakamlık binası önünde bulunan Atatürk Anıtına çelenk koydu. Törene avukatların katılmaması gözlerden kaçmadı.
Gölcük Haberi
YENİ ADLİ YILA BURUK AÇILIŞ !

İZMİT DE KATILIM YOĞUNDU !

Kocaeli Barosu avukatları, bu yıl da geleneği bozmadı. Baro üyeleri, Kocaeli Valiliği önündeki Atatürk heykeline çelenk bıraktı. Baro Başkanı Tamer Solakoğlu, “Türkiye’ de hiçbir birey, grup, görüş yargıya güvenmemektedir” dedi.

Yeni Adli Yıl başladı. Kocaeli Valiliği önünde düzenlenen törene Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Çoşkun, 1. İdare Mahkemesi Başkanı Sevda Kösedağı, Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu, eski baro başkanları Cumhur Arıkan, Fahri Örengül, Ersayın Işık, İlter Yılmaz, Baro Başkan Adayları Avukat Sertif Gökçe ve Hakan Lamper katıldı. Çelenk sunumunun ardından şehitlerimizin anısına saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

KEŞKE BİR KADIN ADAY OLSAYDI!

Öte yandan 25-26 Ekim tarihlerinde yapılacak Baro seçimleri de günün konusu oldu. İki başkan adayı Sertif Gökçe ve Hakan Lamper, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Coşkun, esprili bir dille Avukat Banu Yılmaz’a “Neden bir bayanı aday çıkarmıyorsunuz?” diye sordu. Banu Yılmaz da aynı şekilde esprili bir dille yanıt vererek “Ben de geçmiş yıllarda aday oldum ama şu gördüğünüz gençler bize oy vermedi” dedi. Adli Yıl nedeniyle Kocaeli Adliyesi önünde bir basın açıklaması da yapıldı.

YARGIYA GÜVEN YOK

Kocaeli Barosu Başkanı Tamer Solakoğlu tarafından yapılan açıklamada, “Yargıya güven yok” ifadeleri kullanıldı ve özetle şöyle denildi: “17 Aralık ve 25 Aralık tarihlerinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturmalar ve sonrasında yaşananlar herkes tarafından görülmüş ve siyasi iktidar bunu bir anlamda ikrar etmiştir. Soruşturmalara tepki olarak HSYK Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler de yürütmenin yargı üzerindeki baskısını arttıran, yargının bağımsızlığını ve tarafsızlığını ortadan kaldıran niteliktedir.

TUZ KOKMUŞTUR

Siyasi iktidar tarafından HSYK Kanunu’ nda son yapılan değişiklikler ile yargı üzerinde Adalet Bakanı’ nın etkisi arttırılmış, yargının bağımsızlığına gölge düşürülmüştür. Bu gün ise yaklaşan HSYK seçimleri sebebiyle siyasi iktidar tarafından hakim ve savcılara baskı yapıldığı kamuoyu gündeminde yer almaktadır. Doğru olmadığını düşünmek istediğimiz bu eylemlerden vazgeçilmesini ve HSYK seçimlerinin demokratik teamüller içerisinde yapılmasını beklediğimizi belirtiyoruz. Yaşanan bu süreçte yargı ve adalet sistemimiz açısından söylenecek en kestirme ve özlü söz tuz kokmuştur . Bugün Türkiye’ de hiçbir birey, grup, görüş yargıya güvenmemektedir.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ağustos, ayı, başında, başlayan, Adli, Tatil, sona, erdi, Adli, açılış, nedeniyl
Yorumlar
Haber Yazılımı