Haber Detayı
21 Ağustos 2019 - Çarşamba 18:49
 
ZEYTİNOĞLU ''DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ''
Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Ağustos ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Oda meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda; KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 23,3 ile geçen yılın aynı döneminin 5,5 puan üzerinde. Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu. Orta-uzun vadede sorununun kalıcı çözümü eğitim sistemindeki dönüşüm ve yeni yatırımlarla olabilir.”
Ekonomi Haberi
ZEYTİNOĞLU ''DÖRT GENÇTEN BİRİ İŞSİZ''

Kocaeli Sanayi Odası(KSO) Ağustos ayı meclis toplantısı Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Oda meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda; KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yönetim kurulu üyeleri ve meclis üyeleri katılım sağladı. Bu ay ki meclisin konuğu ise Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin oldu. Meclisin açılış konuşmasını yapan Başkan Zeytinoğlu şu ifadeleri kullandı: “Temmuz ayında; ihracat 15,2 milyar dolar. En yüksek Temmuz ayı. Biliyorsunuz 11. Kalkınma Planında 2023 ihracat hedefi 226,6 milyar dolar olarak açıklandı. Bu hedefe ulaşabilmemiz için, ihracatımızın her yıl yaklaşık 12 milyar dolar artması gerekiyor. Hedeflerimize ulaşabilmemiz için aylık 16-17 milyar dolar seviyelerini daha sık görmeyi bekliyoruz.  Ancak Avrupa ekonomisindeki durgunluk ve ticaret savaşları nedeni ile bu seviyelere ulaşmakta da zorluk çekiyoruz. İthalat  18,4 milyar dolar, dış ticaret açığı  3,2 milyar dolar. İhracatın ithalatı karşılama oranı  yüzde 82,9  2018 yılında  yüzde 70 idi.
 

BÜYÜME ORANI YAKALANMALI
İşsizlik oranı Mayıs ayında yüzde 12,8. Sezonsal nedenlerle aylık gerilemeye devam ediyor.  Ancak geçen yılın aynı döneminden 3.1 puan üzerinde ve istihdamda çok fazla azalma var.  Mayıstan mayısa bir yılda  869 bin kişi azalmış.  İstihdamı artırabilmemiz için yatırım ikliminin iyileştirilmesi ve potansiyel büyüme oranını yakalamamız gerekiyor. Bu da yüzde 4-5 üzerinde bir büyüme demek. Ancak 2019 yılında bu oranlara ulaşamayacağımızı biliyoruz.  Diğer taraftan ekonominin canlanmasına yönelik verilen teşviklerin istihdam üzerinde sınırlı etki yaptığını görüyoruz. Diğer taraftan işgücüne katılan sayısının da çok gerilediğini görüyoruz. 

ACİL ÇÖZÜM
Mayıstan mayısa; 2016 yılında nüfus artışı  874 bin kişi, işgücü artışı  902 bin kişi, 2017 yılında nüfus artışı  1,2 milyon kişi işgücü artışı 949 bin kişi, 2018 yılında nüfus artışı  790 bin kişi işgücü artışı  562 bin kişi,  2019   nüfus artışı  771 bin kişi işgücü artışı  152 bin kişi, Son bir yıldaki işgücündeki artış, ortalama bir artışla 663 bin kişi olsaydı, işsizlik  yüzde 14,2 olurdu. Çalışmak isteyenlerin sayısındaki bu azalmanın da araştırılması gerektiğini düşünüyoruz. Genç nüfustaki işsizlik oranı ise yüzde 23,3 ile geçen yılın aynı döneminin 5,5 puan üzerinde. Neredeyse her dört gencimizden biri işsiz. Acil çözüm üretilmesi gereken bir konu. Orta-uzun vadede sorununun kalıcı çözümü eğitim sistemindeki dönüşüm ve yeni yatırımlarla olabilir.” 

İHRACAT NERDE YOĞUNLAŞIRSA BİZ ORADAYIZ
Ardından konuşan Türk Eximbank Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Enis Gültekin ise, ”Kocaeli’nin Türkiye sanayinde çok önemli payı var. Biz ihracat tarafıyla ilgileniyoruz. Kocaeli’nin ihracat sayılarına baktığımız da sizinle gurur duyduğumu belirtiyorum. Kocaeli’nin Eximbank’tan yararlanma sayılarına baktığımızda biraz zayıflık var. Biz ihracat destek kurumuyuz. İhracat nerede yoğunlaşıyorsa bize orada şube açmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

HEM KOCAELİ HEM İSTANBUL
“Amacımız ihracat yapan veya ihracat yapma potansiyeli olan her firmamıza ulaşmak, destek olmak” sözlerini kullanan Gültekin, “Eximbank faydalarından yararlanan şirket sayısı çok az. Bunu arttırmak için çabalarımız var. Kocaeli’de Eximbank adına Gebze’de şubemiz var. Oldukça fazla hizmet veriyor. En büyük şubelerimizden bir tanesi Gebze Şubemiz. Hem Kocaeli’ye hem de İstanbul’a yakın ilçelere hizmet veriyor” diye konuştu. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEYTİNOĞLU, ''DÖRT, GENÇTEN, BİRİ, İŞSİZ'',
Yorumlar
Haber Yazılımı