Haber Detayı
20 Kasım 2019 - Çarşamba 17:37
 
ZEYTİNOĞLU ‘’İŞSİZLİK 2015'TEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE’’
Kocaeli Sanayi Odası Kasım ayı Meclis Toplantısı’nda değerlendirmelerde bulunan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Genç nüfus işsizlik oranı 2005’ten bu yana en yüksek seviyede” dedi.
Ekonomi Haberi
ZEYTİNOĞLU ‘’İŞSİZLİK 2015'TEN BU YANA EN YÜKSEK SEVİYEDE’’

Kocaeli Sanayi Odası ( KSO) Kasım ayı meclis toplantısı bugün Hasan Tahsin Tuğrul başkanlığında gerçekleştirildi. Oda meclis salonunda gerçekleştirilen toplantıda KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yanı sıra Vali Hüseyin Aksoy, Kütahya Valisi Ömer Toraman, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kütahya Altıntaş Belediye Başkanı Arif Teke, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim kurulu Başkanı İsmet Özotraç, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, oda yönetimi ve üyeler yer aldı. Meclis toplantısında değerlendirmelerde bulunan Başkan Ayhan Zeytinoğlu, “Genç nüfus işsizlik oranı yüzde 14. Geçen yılın aynı döneminin 2,9 puan, bir önceki ayın 0,1 puan üzerinde. Mevsimsel olarak da artışların başladığı bir dönemdeyiz. Genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 27,4. 2005’ten bu yana en yüksek seviye” dedi.
“İHRACAT 15,7 MİLYAR DOLAR”
Kasım ayı Meclis Toplantısı’nın açılışını yapan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Ekim ayında ihracat 15,7 milyar dolar, ufak bir gerileme var ama bu rakam bir önceki ayın 1,3 milyar dolar üzerindedir. İthalat verilerine baktığımızda 17,4 milyar dolar seviyesindedir. Döviz kurlarındaki stabilite ithalatın artmasına katkı veriyor. Dış ticaret açığında da 1,7 milyar dolar yükselmeler başladı. Ancak ekim ayında gerçekleşen bu artışın temelinde baz etkisini görüyoruz. Kasım ayında da yine baz etkisiyle dış ticaret açığında benzer artışlar göreceğimizi düşünüyoruz.
“4,6 MİLYAR DOLAR NET GİRİŞ”
Zeytinoğlu, “Dış ticaret açığının düşük seyretmesi ve turizm gelirlerindeki güçlü artışların devam etmesi sebebiyle fazla verdik. Önümüzdeki aylarda da cari dengedeki iyileşmenin devam edeceğini bekliyoruz. Finansman tarafına baktığımızda portföy yatırımlarında 482 milyon dolar net giriş, resmi rezervlerde 4,2 milyar dolarlık artış var. Doğrudan yatırımlarda 4,6 milyar dolar net giriş var. Bu rakam 2005-2006 yıllarında 22 milyar dolar seviyesindeydi. Burada hedefimiz 20-30 milyar dolar olmalı” dedi.
“ENFLASYONDA YÜKSELİŞ OLABİLİR”
“Enflasyonda ciddi bir iyileşme yaşıyoruz” diyen Zeytinoğlu, “Baz etkisiyle, yıllık enflasyondaki gerilemenin devam edeceğini bekliyorduk. Önümüzdeki aylarda baz etkisinin ortadan kalkmasıyla, enflasyonda bir miktar yükseliş olabilir. Ancak yeni ekonomik programda açıklanan yüzde 12 hedefini de aşacağını düşünmüyoruz. Yıllık Üretici Fiyatları ise yüzde 1,70 ile son yılların en düşük oranı olarak gerçekleşti. Buna rağmen geçmişten gelen ÜFE’deki yüksek maliyet artışlarının, TÜFE’ye yukarı yönlü etkisi devam edecektir” şeklinde konuştu.
 “GENÇ NÜFUS İŞSİZLİĞİNDE EN YÜKSEK SEVİYE”
Devamında Zeytinoğlu, “Genç nüfus işsizlik oranı yüzde 14. Geçen yılın aynı döneminin 2,9 puan, bir önceki ayın 0,1 puan üzerinde. Mevsimsel olarak da artışların başladığı bir dönemdeyiz. Genç nüfustaki işsizlik oranı yüzde 27,4. 2005’ten bu yana en yüksek seviye.Geçen yılın aynı döneminin 6,6 puan üzerinde. Bildiğiniz gibi bu ayın başında ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara yönelik olarak açıklanan “İstihdam Odaklı İşletme Kredi Paketini” destekliyoruz. Ancak işsizliğin çözümünün yatırım ortamının iyileştirilerek, yeni yatırımlarla olacağını düşünüyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.
" TÜRKİYE DIŞ PAZARDA ETKİ YARATIYOR”
Zeytinoğlu’nun ardından konuşan Kütahya Valisi Ömer Toraman, “Türkiye yalnızca iç pazarıyla yetinmeyen dış pazara da büyük üretim yapabilecek ve elde edecek gelirle refahını arttıracak bir ülke. Türkiye’nin refahındaki sıçramalar dış pazarda etki yaratıyor. Dünya genelinde sanayi hareket halinde. Sanayinin bazı branşları yıllar içinde başka coğrafyalara kaydı. Ülkemize bunu indirgediğimizde sanayi Marmara Bölgesi eksenli büyük bir atılım yaptı. Azami haddine ulaşmış olmakla birlikte artık Anadolu’ya taşınma durumunda” ifadelerini kullandı.
ARA ELEMAN DEĞİL ARANILAN ELAMAN”
Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Özotraç, “Kütahta maden rezervi olarak gelişmiş bir il. Borla ilgili ciddi çalışmalarımız var. Çalışmalarımızı ileri götürdüğümüzde Türkiye’nin ciddi oranda kazanacağını düşünüyoruz. Kömür ocakları, termik santral, gümüş ve çini atölyelerimizde ön planda yer alan bir şehiriz. Daha farklı şekillerde de Kocaeli’yi de ilgilendiren otomotiv fabrikalarımız var. Bakanlığımızın da kullandığı ‘Ara Eleman Değil Aranılan Elaman’ deyişinden yola çıkarak ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Bu hususta yeni teknolojilerle sanayi alanında da yeni atılımlar yapacağız” dedi.
KOCAELİ İLERİ DÜZEYDE”
Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli sanayi olarak oldukça ileri düzeyde. Ülkemiz ekonomisine katkı sunan önde gelen bir il. Böylesi bir ilde sanayicilerimize destek olmak da bizim görevimiz. Ülkemizin birçok bölgesinde yeni yatırımlar gerçekleştiriliyor. Kütahya’da bu bakımdan, ulaşım bakımından belirli imkanları olan ve belirli özellikleriyle öne çıkan biri ilimiz. Yeni yatırım yapmak isteyen yatırımcılarımıza da fırsat veren bir il olarak görüyorum” diyerek sözlerini noktaladı. 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ZEYTİNOĞLU, ‘’İŞSİZLİK, 2015'TEN, BU, YANA, EN, YÜKSEK, SEVİYEDE’’,
Yorumlar
Haber Yazılımı