Yazı Detayı
26 Temmuz 2020 - Pazar 18:33
 
GERÇEK KİŞİLER KENDİ ADLARINA VE HESAPLARINA ŞİRKET KURABİLİR Mİ?
Av.Ece ERGÜDER
 
 

Her ne kadar ‘şirket’ denildiğinde akla firmalar ya da holdingler geliyor olsa da gerçek kişi olan vatandaş da belirli şartlar altında kendi ad ve hesabına olacak şekilde bir ‘şirket’ sahibi olabilir. ‘Adi şirket’ adı verilen bu türde vatandaşlar güvendikleri kişilerle bir araya gelerek ortak bir amaç ve ticaret uğruna şirket kurabilirler. 

Vatandaşların güven ilişkisi ile bir araya gerek kurdukları adi şirketler, şahısların kurdukları şirketler olarak ve ‘şahıs şirketi’ adı ile karşımıza çıkar. Bu nedenle de şirketin kurulumunda ortakların katılımdaki maddi paylarından ziyade mesleki ve sosyal durumları ile kişilikleri ön plana çıkar. Tam da bu nedenle bu gibi şirketlerde ortaklar aile gibidirler ve birbirlerinden muvafakat almadan bu ailedeki ortaklık haklarını başkaca kişilere devredemezler. Hatta öyle ki adi şirket ortaklığı kurulurken kişiler katılma payı olarak yalnızca paralarını değil emeklerini de ortaya koyabilirler.  

Adi şirketler tüzel kişiler ya da gerçek kişilerin bir araya gelmesi ile de kurulabilmektedir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta kişilerin tek başlarına bir adi şirket kuramayacaklarıdır. Bunun nedeni ise adi şirketlerin bir ‘adi ortaklık sözleşmesi’ ile kurulması ve bir sözleşmenin kurulabilmesi için en az iki kişiye ihtiyaç duyulmasıdır. Bunun yanında bu sözleşmenin her ne kadar yazılı şekilde yapılması hukuken şart değilse de ispat hukuku açısından yazılı bir sözleşmenin varlığı son derece önemlidir!

Adi şirketleri bir aileye benzetmemiz ise boşuna değildir. Adi şirketlerde ortakların ‘ortak bir amacı’ olup bu amaç uğruna çalışmaktadır ve emek ve paralarını ortaya koymaktadırlar. Bu çalışmalarında ise başarıları sonucundaki kazançlarını paylaştıkları gibi başarısızlıklarını da paylaşırlar. Bu nedenle de şirket ortakları kazançlarının yanında borçlarında da ortaktırlar. 

Ad şirketlerin ticaret siciline kayıt yaptıramadığını ve bu adi şirket üzerine bir ticari işletmenin kaydedilemeyeceğini de belirtmekte fayda var. Eğer adi şirket ortaklığı ticari bir işletme işletmek istiyorsa bu işletmenin tüm ortaklar adına tescil edilmesi gerekmektedir. 

Tam bir ‘aile’ kavramını anımsatan adi şirket ortaklığı kişilerin tüzel kişilik sahibi bir şirket kurmaksızın kendi ad ve hesaplarını ortaya koyarak güven esasına dayalı çalışabileceği bir yol sunmaktadır. Adi şirketlerde ortak şirketin tescili ile ilgili, kişilerin ortaklığa girmek ya da çıkmak istemeleri ile ilgili ya da özellikle ve sıklıkla yapılan ticarete ilişkin birçok sorunla karşı karşıya kalınmaktadır. Böyle bir durumda alanında uzman bir avukattan yardım almak birçok sorunun çözümünü kolaylaştıracaktır. 

Av. Ece ERGÜDER

 
 
Etiketler: GERÇEK, KİŞİLER, KENDİ, ADLARINA, VE, HESAPLARINA, ŞİRKET, KURABİLİR, Mİ?,
Yorumlar
Haber Yazılımı