Yazı Detayı
07 Ekim 2020 - Çarşamba 17:00
 
KREDİSİNİ YAPILANDIRANLARA ÇAĞRI
TÜKETİCİNİN ABİSİ
tukodergolcuk@outlook.com
 
 

Kredisini yapılandıranlara  çağrı: Ödeyen varsa iade için başvursun!

Konut kredisi yapılandırmalarına yönelik çok sayıda yargı kararına rağmen bazı bankalar komisyon ya da erken ödeme tazminatı almaya devam ediyor.

Hiç bir yasal dayanağı olmayan söz konusu ücretler için gerekli yasal mercilere başvuranlar ise parasını geri alıyor.

Son olarak kendisinden kredi yapılandırmasında alınan yüzde 1’lik ücreti şikayet eden vatandaşı tüketici hakem heyeti haklı buldu ve ödenen ücretin iadesine yönelik karar verdi.

Tüketiciyi KORUMA Derneği olarak kredi yapılandırmasında komisyon veya erken ödeme tazminatı ödeyen vatandaşların bu paralarını geri almaları için tüketici hakem heyetlerine başvurmalarını öneriyoruz.
Düşen kredi faizleri sonrası yüksek oranla çekilen konut kredisini yapılandırmak için bankaya başvuran vatandaşa dosya masrafının yanı sıra başka bankaya taşıyor ise yasal olarak vadesine göre yüzde 2’ye kadar çıkan erken kapatma cezası ödetiliyor.
Ancak son zamanlarda kimi bankalar bu ücret kalemlerine bir yenisini daha eklemiş durumda.

O da komisyon ücreti. Yapılandırma için başvurulan kredinin ödenmemiş kalan kısmı üzerinden alınan yüzde 1’lik ücretin hiç bir şekilde yasal dayanağı bulunmuyor.
 

EMSAL KARARLAR VAR
Öyle ki söz konusu ücrete ilişkin bir de emsal mahkeme kararları bulunuyor. Vatandaşın lehine olan kararda komisyon ücreti diye bir ücretin banka tarafından kredi yapılandırması esnasında tüketiciden alınamayacağı vurgulanırken bu karar ise şu ifadelerle destekleniyor;
“Bankayı yeniden yapılandırmaya zorlamak yasal olarak mümkün olmamakla birlikte banka kendi inisiyatifiyle yapılandırmayı kabul ettiğine göre tüketiciye yapılandırma ile ilgili faiz oranını her şey dahil olmak üzere net biçimde ve kalan süre için ödenecek taksit tutarını bildirerek yapmak zorundadır. Borç yapılandırmasını kabul eden bankanın erken ödeme komisyonu adı altında ve plan değişikliği adı altında yeniden ücret talep etmesi usul ve yasaya aykırıdır.''

 

ÖDEYEN VARSA TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİNE BAŞVURSUN
Konu ile ilgili tüketicinin yeni bir kredi kullanmadığı, sadece ödeme planını değiştirdiği, bankaya ekstra bir maliyet getirmediği, bu nedenle de bu işlemin karşılığı olamayacağı yönünde bazı Yargıtay kararlarının da mevcut olduğunun altını çizerken,''Konut kredileri ve diğer tüketici kredilerinde yeniden yapılandırma nedeniyle alınmış olan komisyon veya erken ödeme tazminatları ödeyen vatandaşlarımız var ise Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirler.

 
Etiketler: KREDİSİNİ, YAPILANDIRANLARA, ÇAĞRI,
Yorumlar
Haber Yazılımı