Yazı Detayı
27 Ocak 2021 - Çarşamba 12:14
 
PANDEMİ SÜRECİNDE AİLE
Rabia YILDIZ
 
 

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs salgını bizleri evlere kapattı. Aile üyelerimizle beraber sosyal izolasyon sürecine girdiğimiz bu dönemlerde belirsizliğin vermiş olduğu stres, evden çıkamıyor olmanın verdiği sıkıntı, sürecin ne zaman biteceği konusunda yaşanılan kaygı gibi duygular bizi bu süreçte olumsuz yönde etkiledi.

Pandemi sürecinin devam ettiği bugünlerde gündelik yaşam, bireyler hatta ev içinde aile ilişkileri de bu durumdan etkilendi.

Ancak tüm belirsizliklere karşı alınan önlemlerin hayati oluşu nedeniyle ne kadar zorlanılsa da herkes sosyal izolasyon ve karantina gereklerini yerine getirmeye çalışıyor.  Virüs öncesi aktif ve yoğun bir hayat süren aile bireyleri ani gelişen bu durum karşısında hemen hemen tüm gününü evde geçirmek zorunda kaldığından bu yeni sürece alışmakta bazı güçlükler yaşıyor.

Çocukların okula gitmemesi, ebeveynlerin evde çalışması ve sürekli kapalı ortamda bulunmak günlük hayatta karmaşalara yol açar hale geldi. Evde çalışmaya geçildiği, tüm bireylerin evde olduğu ilk günlerde insanlar konunun olumlu taraflarına odaklandılar. Hobilere zaman ayrıldı, çocuklarla evde yeni etkinlikler yapıldı. Aile üyeleri birbirlerine zaman ayırmış oldu.

Sürecin uzaması ise kişilerde bıkkınlık ve aile bireylerine karşı tahammülsüzlük oluşturdu. İnsan zihni yapı olarak olumlu şeylere kolay alışırken olumsuz şeylere alışması zaman alır. Sürekli kapalı ortamda kalan aile bireyleri hareketsizlik, uyku düzeninde bozulma, aşırı yeme, kendilerini yalnızlaşmış, anlaşılmayan, aynı şeyleri yapmaktan bıkmış ve monotonlaşmış bir hayatın içinde kendini bulmuş gibi hissedebilir. Bu da aile bireylerini germiş hatta tahammülsüz bir insana dönüştürmüş olabilir.  

Önemli olan bizlerin bu süreçte nasıl bir yol izlememiz gerektiğidir. Hayatın her alanında olduğu gibi burada da empati kurmak aile içi ilişkilerde anlayış getirecektir. Empati kurarak evdeki diğer fertlerinde aynı şekilde bunaldığı ve eski hayatı özlediği düşünülmeli. Evdeki iletişimi dengelemeye çalışarak aile içi huzuru sağlanmalıdır. Bu sürecin uzun sürmeyeceğini elbet bir gün bu salgının bitip eski normallerimize geri döneceğimiz düşünülmelidir.

Tüm dünyanın etkilendiği bu salgın, beklenmedik bir şekilde hayatımıza girdi ve üzerimizde pek çok olumsuz etkisi oldu. Bizim dışımızda gelişen bu durumun kontrolünü sağlamak ve üstesinden gelmek için yöntemler belirlemek ve mücadele etmek, bu süreci en az hasarla atlatabilmek bizler için önem arz etmektedir.

Rabia YILDIZ

 

 
Etiketler: PANDEMİ, SÜRECİNDE, AİLE, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı