Yazı Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 19:20
 
SOKAK HAYVANLARI REHABİLİTASYON MERKEZLERİNİN BUGÜNÜ VE GELECEĞİ
Oktay ÖNER(Sosyolog)
 
 

Özellikle son 10 yılda sokak hayvanlarına karşı duyarlılığımızın artması ve yerel yönetimlerin de bu konuya dikkatlerini vermesi ile ülkemizde birçok yerde Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi açıldı. Bunlardan biride, ilçemize en yakın olan, hizmeti ile tüm Kocaeli ilini kapsayan, Kandıra Sokak Hayvanları Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi. Teknik ve altyapı anlamında son derece kapsamlı, maddi anlamda sokak hayvanlarına verilen değeri yansıtan, bu alanda ki çok önemli bir yatırım. Bu değerli yapıya katkı sağlayan yerel yöneticilere bir hayvansever olarak teşekkür ediyorum.

Bununla birlikte, bu kadar geniş arazi ve imkanlar ile neler neler yapılabilirdi. 
Öncelikle bölgede ki yaralanan, ortopedik cerrahi operasyona ihtiyacı olan hayvanları ameliyat edip rehabilitasyonu sağlayabilirdi.Teknik donanım olmasına rağmen yapılmaması anlaşılamamaktadır. 
Bünyesinde daha çok veteriner ve diğer sağlık personeli istihdam edip 24 saat hizmet verebilirdi. 
Bayram ve haftasonu tatillerinde icap şeklinde veterinerlik hizmeti verirken, pek çok hayvan mesai saatini ya da tatilin bitmesini beklemek zorunda kalmazdı. 
Orada görevlendirdiği personeli, psikoteknik muayeneden geçmiş, uyumlu hayvansever insanlardan seçerek sürgün yeri mantığında düşünmeden, severek, özveriyle çalışacak, sayıca yeterli personel ile çalıştırabilirdi.Gönüllü hayvanseverlerden  hayvanların bakımlarına katkıları konusunda destek alınabilirdi. 
Neden hayvanseverler bakım evinden uzak tutulmaya çalışılıyor? 
Ne oluyorda görülmesi istenmiyor? 
Kapısına gidildiğinde "girmek yasak" girmiş olduğunda "gezmek yasak" kelimeleri neden sürekli söyleniyor? 
Şeffaf olunabilirdi. Ki yapılan hizmetin arkasındayız. Hayvanlara sunduğunuz hizmet, toplumla paylaşmaktan gurur duyacağınız bir konudur. Bölgede bulunan ilçe belediyeleri ve dernekler ile sokak hayvanlarının beslenmesi ve rehabilitasyonu konusunda eşgüdüm içinde çalışarak, daha çok hayvanın hizmetten yararlanması sağlanabilirdi. Mama ihaleleri yeme garantili yapılıp, tedarikçilerden hayvanın yiyebileceği özellikte mama sağlanabilirdi. Mevcut mamaların malesef ki besleyicilik değerleri çok düşük. 
Durum bu. Ama hiçbirşey için geç kalınmış değildir. Doğru bir iletişim ve farkındalıkla bugün ve geleceği dayanışma ile daha iyi hale getirebiliriz. Gölcük Hayvan Hakları Aktivistileri Derneği bu konuları iyileştirmek için her zaman iletişime ve desteğe açıktır.

 
Etiketler: SOKAK, HAYVANLARI, REHABİLİTASYON, MERKEZLERİNİN, BUGÜNÜ, VE, GELECEĞİ,
Yorumlar
Haber Yazılımı