Yazı Detayı
06 Eylül 2020 - Pazar 12:01
 
TÜKETİCİ HER ALANDA SOYULUYOR...
TÜKETİCİNİN ABİSİ
tukodergolcuk@outlook.com
 
 

Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de hızla içerisine alan dijital dönüşüm çağı neredeyse tüm sektörlerde elektronik uygulamaları gündeme getiriyor. Alışverişlerden hukuk işlemlerine, eğitimden sağlığa kadar pek çok alandaki işlemlerimiz elektronik ortamda gerçekleştirilebilir hale geliyor. Küresel koronavirüs salgını ile bu uygulamaların sayısı da hayatımıza giriş hızı da giderek artıyor.

Vatandaşın komisyon çilesi bitmiyor!

Fakat hayatımıza giren her yeniliğin ama yasal ama yasal olmayan bedelleri de oluyor. Bilindiği gibi, bir süredir taksilerde de yolcular taksimetre ücretini kredi kartı veya banka kartı ile ödeyebiliyor. Salgın sebebiyle nakit kullanmaktan çekinenler veyahut yanında nakit olmayanlar için rahatlatıcı bir uygulama. Fakat bazı taksilerde kart ile ödeme yapan yolculara komisyon ücretinin yansıtılması itirazlara ve şikayetlere neden oldu. Gerek Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda, gerekse UKOME kararlarında, kartlı ödemelerde komisyon veya benzeri bir isim altında ilave ödemelerin
alınamayacağı açık olarak yer almasına rağmen bazı taksilerde komisyon ücretinin alınıyor olması, bu uygulamanın yasal dayanağı ile ilgili soru işaretlerini de beraberinde getirdi.

Tüketiciyi soyan soyana, tüketici üzerinden doyan doyana

Bu uygulamanın emekçi şoförleri de risk altına sokabileceğini belirtmek istiyorum.Kart ile yapılan ödemeler önce aracı şirketin hesabına geçiyor sonra şirket tarafından alınan komisyon düşüldükten sonra gerçek taksi ücreti şoförün hesabına geçiyor. Dolayısı ile şoför şirkete iş yapmış gibi oluyor ki, bu tutarlar bir yılda yüksek meblağlara ulaşır ise şoförün vergilendirilme riski doğabilir.

“Sonuç olarak görüyoruz ki; tüketiciyi soyan soyana, tüketici üzerinden doyan doyana” sözleri ile uygulamaya tepki göstermeye çalışarak   tüketicilerin kredi kartı yerine nakit ödeme yapmalarının kendi çıkarlarına olduğunu, aksi taktirde yine birilerinin bu uygulama ile zenginleşeceğini belirtmek isterim

 

 
Etiketler: TÜKETİCİ, HER, ALANDA, SOYULUYOR...,
Yorumlar
Haber Yazılımı