yuvacıksu 700 - 100
Yazı Detayı
30 Nisan 2017 - Pazar 21:27
 
YAŞASIN 1 MAYIS ..
Özlem DURSUN
 
 

Dünyanın eşsiz düzeni bütün canlılara eşit yaşam hakkı tanıyacak şekilde dizayn edildiği halde mülkiyet kavramı ortaya çıktığından beridir ezen azınlık ve ezilen çoğunluk olarak insanlık iki sınıfa ayrılmıştır.

Biz buna emperyalizm diyoruz ve buna karşıyız.
Sana anlatıyorum; bir kez bile durumunu sorgulamamış asgari ücretli işçi kardeşim!
Günde sekiz saat çalışma hakkını elde etmek için idam edilen Amerikalı dört devrimcinin anısına kutladığımız 1 Mayıs işçi bayramın kutlu olsun!
Gerçi muhtemelen sen mesaiye kalıp 12 saat çalışıyorsun, ayın sonunu zor getiriyorsun. Kendine yeni bir elbise almayalı kim bilir kaç zaman oldu. Babadan kalmadıysa büyük ihtimalle bir evin bile olmamış bunca yıldır. 
Marketlerin indirim günlerini takip edip, pazarda fiyat kolluyorsun. Kurbandan kurbana et giriyor evine. Çocuklarına mahçupsun, bankalara borçlusun, yılların yükü var omuzlarında. 
Okuyamadım çocuklar okusun diyorsun, ben yaşayamadım çocuklar yaşasın diyorsun. On yaş büyük duruyorsun yaşıtlarından. Kızımın başına birşey gelmesin, oğlum askerden sağ salim dönsün diye dua ediyorsun.
Faturalara yetişemiyosun, kullanım bedelinden çok vergi ödediğinin pek de farkında değilsin. 
Bilmiyorsun o bakıp gurur duyduğun köprünün senden kesilen paralarla yapıldığını. 
Emekli olduğunda eline kalan maaşla geçinmenin imkansız olduğunu biliyorsun. Köyüne dönsen tarımın günden güne yok olup gittiğinin farkındasın. Ama sorumlu arayacak hesap soracak gücün yok biliyorum. 
Elindeki işten olmayı göze alamıyorsun, sivrilip dikkat çekecek cesaretin yok.
Biz senin için meydanlarda olacağız!
Biliyormusun çoğunlukla asgari ücret üzeri çalışanlar ya da öğrenciler kutluyor bayramını.
Meydanlardayız çünkü;
senin aylık gelirin bir başkasının tek parça kıyafetin indirimli fiyatına tekabül ettiği için, sen çocuğuna ayakkabı alamazken bir başkası köpeğine araba koltuğu aldığı için, sen karına pazar parası vermezken bir başkası bir kahve içmek için yurt dışına çıkarabildiği için.
Kısacası yaşayamadığın hayatın hesabını sormak için.
Biz Sabri Yalım parkında toplanıp Cumhuriyet parka yürüyeceğiz!
Sende gel;
Gel ki geceler çatlasın, 
Gel ki şafaklar tutuşsun, 
Bizim olsun alın terimiz,
Bizim olsun emeğimiz....
 
Etiketler: YAŞASIN, 1, MAYIS, ..,
Haber Yazılımı